Янтар – лікувальний камінь

Янтар – лікувальний камінь
Бурштин – скам’яніла смола хвойних дерев, що росли десятки мільйонів років тому і затоплених в морі внаслідок підйому рівня світового океану і руху материків і льодовиків. Тому родовища бурштину знаходяться і на суші, і в морях під товщею води. Алатир-камінь, горючий камінь, Бернштейн, Дзінтарс, Гинтарас (захист від хвороб) та ін. – Такі древні його назви у різних народів. В Україні залежі бурштину є в Рівненській області.
Важливе питання – ідентифікація, тобто як не переплутати бурштин з іншими виробними і дорогоцінним камінням, з каніфоллю, із застиглими хвойними смолами і камеддю. Головні відмінні риси бурштину – горючість (загоряється від звичайного сірника, чого не скажеш про інші камені) і твердість, тоді як каніфоль, застиглі смоли і камедь легко кришаться.
Велика частина видобутого бурштину йде на прикраси і в якості виробного каменю. Широкому застосуванню в прикрасах сприяють відносна пластичність і оброблюваність цього матеріалу.
Є цілий ряд природних лікувальних засобів, якими люди користувалися тисячоліттями, а сучасна цивілізація їх або не визнає, або з великими труднощами включає в свої списки. Наприклад, така була доля муміє – дуже давнього найціннішого лікувального засобу, з якого лише нещодавно в деяких країнах стали готувати лікувальні препарати. У випадку з бурштином, офіційно поки визнані лише лікувальні властивості бурштинової кислоти.
Видобувається бурштинова кислота і з бурштину, і з фруктів-овочів, а також виробляється по потребі в самому організмі людини, забезпечуючи нормальну роботу клітини і беручи участь в обмінних процесах, гальмує процеси старіння, благотворно впливає на кров, лікує хвороби щитовидної залози і т. д .
Але виготовлення різних лікувальних препаратів з використанням бурштинової кислоти – новітнє віяння. У давні часи користувалися просто натуральним бурштином.
Досить високий рівень знань про цілющі властивості бурштину існував в країнах Арабського Сходу і в Середної Азії. У роботах Аль-Разі (864-925 р.р.) і Абу Алі Ібн-Сіна (920-1037 р.р.) описуються цілющі властивості бурштину.
Янтарю приписувалися властивості пом’якшувати несприятливий вплив погоди на людину. Він може попередити напад бронхіальної астми, якщо його носить хворий. За даними Е.Фракей, вироби з бурштину можуть попередити простудні захворювання, допомагають лікувати ревматизм.
Починаючи з XVI століття, в літературі зустрічаються численні згадки про цілющі властивості бурштину.
Бурштин, як лікувальний засіб, широко застосовувався у всій Європі. У Німеччині Мартін Лютер носив у кишені шматок бурштину, щоб запобігти утворенню каменів у нирках. У Шотландії жінки носили на шиї прикраси із бурштину, а також надягали його на немовлят, щоб захистити їх від нечистої сили. В Англії доктор Буллейн прописував ліки на основі бурштину. XVII-XVIII століть слід вважати тріумфом бурштинової медицини. У цей період з’являється значне число дисертацій, присвячених вивченню фізичних і цілющих властивостей бурштину. Янтар застосовували для лікування різних захворювань у чоловіків, жінок, а також у дітей. Ось один із стародавніх рецептів: «Янтар зігріває і сушить і тому застосовується при багатьох хворобах голови, він допомагає при сильному кашлі, сухоті, кровохаркання і при білях у жінок. З його допомогою зупиняють носову кровотечу, він допомагає при утрудненому сечовипусканні, доза становить від десяти до двадцяти гранул на прийом. На початку захворювання взяти півдрахми добірного бурштину, дрібно потовкти його і приймати один раз на день з пінтою білого вина протягом семи – восьми днів … Якщо буде потрібно, продовжити лікування. Візьміть невеликі шматочки бурштину і помістіть їх в жаровню з вугіллям, що горить, над якою треба посадити хворого, щоб він вдихав пари ».
Склади з бурштину виготовлялися в аптеках у вигляді різноманітних лосьйонів, мікстур і мазей. Янтар «лікує, підсушує і розчиняє; зміцнює серце і мозок, відроджує до життя тваринну і життєву субстанцію за допомогою своєї солодкої сірки; він використовується в ароматичних пахощах, щоб поліпшити погане повітря і берегтися від інфекцій ». У багатьох країнах бурштин зберіг своє місце в медичному арсеналі лікарів і фармацевтів.
В ту епоху бурштином не тільки лікували від усіх хвороб, але й стали використовувати його для виготовлення виробів медичного призначення. Прозорі бліді шматки бурштину використовували для виготовлення бурштинової оптики. Вперше, збільшувальне скло, лупи та скло для окулярів з бурштину були виготовлені у 1691 році відомим у той час майстром Християном Поршіном. Він знав секрет повного знебарвлення жовтого прозорого бурштину. Янтарна оптика за якістю перевершувала скляну, поступаючись їй лише в твердості. У літературі зустрічаються згадки про використання бурштинової оптики, в тому числі бурштинових лінз для мікроскопів та окулярів.
У Китаї в якості заспокійливого засобу застосовували бальзам, який робили з бурштинової кислоти та опіуму. Олію бурштину з нашатирним спиртом широко застосовувалося при непритомності. Бурштин в ті роки цінувався також завдяки напою під назвою «Ламмер-вайн», який представляв собою концентрат, в якому розчиняли бурштин. Цей напій вважався еліксиром безсмертя. Порошок бурштину нюхають як тютюн при ГРЗ, а бурштинове намисто носять для захисту від зобу – базедовій хворобі. Народні цілителі і в наш час з успіхом використовують бурштиновий порошок для прийому всередину за старовинними рецептами з медом, вином, молоком.
З кінця XIX століття бурштин почали широко використовувати для виготовлення курильних приналежностей (мундштуків для трубок, особливо східних, і сигарет), як матеріал, що володіє дезінфікуючими властивостями.
У недалекому минулому бурштин стали використовувати в гомеопатії, а на основі янтарної кислоти і бурштинового масла випускати речовини, що входять до складу зубної пасти, мила, кремів, косметичних засобів.
Найбільший інтерес у нас в країні і за кордоном останні 30 років приділяється вивченню механізмів дії і лікувальним властивостям янтарної кислоти і її солей. Янтарна кислота – важливий фактор регуляції фізіологічного стану організму. Відомо, що вплив янтарної кислоти на органи засноване на посиленні відновних процесів при патології серця, нирок, вікових порушень регуляторних нервових центрів, при інтенсивній м’язовій роботі, а також при дії на організм токсичних речовин, в першу чергу ліків. Янтарну кислоту порівнюють з паливом, що згорає в клітинах. Кислота безпомилково знаходить хвору клітину, моментально в неї проникає і підтримує функціонування відповідного органу. Дія янтарної кислоти полягає не тільки в регуляції внутрішньоклітинних процесів, а й в реставрації втрачених функцій – відновлення в відмираючої і млявої тканини.
Янтарна кислота підвищує розумову і фізичну активність; відновлює сили організму після важких захворювань; збільшує захисні сили організму; дає ясність розуму і швидкість мислення; допомагає максимально сконцентруватися; знімає головний біль при порушенні мозкового кровообігу; допомагає повернути хороше самопочуття і енергію; виводить зі стану сп’яніння; знижує потяг до алкоголю; знімає похмільний синдром; використовується для уповільнення старіння організму на клітинному рівні. При цукровому діабеті будь-якої форми в комплексній терапії бурштинова кислота використовується для зменшення вмісту в крові холестерину, жирних кислот, кетонових тіл і для зниження потреби в інсуліні, а також стимулює в організмі вироблення власного інсуліну.
Під час вагітності бурштинова кислота полегшує гормональну перебудову організму матері, запобігає токсикозу, знижує ймовірність різних ускладнень. Плід при цьому розвивається в оптимальних умовах. У післяпологовий період бурштинова кислота сприяє швидкому відновленню материнського організму і збільшує кількість виділяємого молока. Доведено і позитивний вплив янтарної кислоти при лікуванні захворювань серця і судин, бронхітів, порушень мозкового кровообігу, для профілактики і лікування грипу та застудних захворювань, туберкульозу, алкоголізму, алергії та інших захворювань.
Для лікування пухлин роблять компреси з медичної жовчі з додаванням в неї янтарної кислоти. Висока цінність препаратів янтарної кислоти і в боротьбі з токсикозом, супроводжуючими онкологічні захворювання.
В останні роки бурштинову кислоту використовують не тільки як біологічно активну добавку, але і як засіб для посилення дії масажу, при голкорефлексотерапії і сенсорних впливах.
Лікувальні властивості бурштину обумовлені не тільки наявністю в ньому янтарної кислоти. Він містить ще багато органічних сполук і близько двадцяти мікроелементів, комбінація яких у кожному конкретному шматку визначає його колір і властивості.
Рецепт настоянки з бурштину
Оскільки бурштин все-таки камінь, хоч і досить пластичний, для кращого екстрагування з нього корисних речовин потрібен більш концентрований розчинник – спирт. А бурштин потрібен не відколотий від великих шматків, а натурально-невеликий, розміру з намистину і ніяк не оброблений, а тільки лише помитий. Адже потрібні нам елементи та сполуки містяться в основному в поверхневому шарі шматочків.
Для приготування настоянки беруть 50 г такого бурштину, вибираючи шматочки різних кольорів, і товчуть в ступі до стану крупнозернистого піску. Заливають цей пісок 400-500 грамами 90-95% -го етилового спирту в скляній банці і ставлять в тепле затемнене місце. Щодня добре розмішувати, тому що пісок на дні злежується. Вже через 3-4 дні виходить красива бурштинова настоянка, але для вірності тримаємо близько тижня, потім проціджуємо. Масу, що залишилася можна розчиняти і далі з додаванням ефіру або скипидару і використовувати як фарбу для декоративних робіт.
Приймати настоянку по 5-10 крапель в чарці води два рази в день курсами по два тижні. Швидких результатів не видно, але це хороший профілактичний засіб через збагачення організму різними мікроелементами і сполуками.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *