Харчове використання Зубрівки

Зубрівка запашна

(Чаполоч пахуча ,чапула, чапол)

Реклама


( Hierochloe odorata (L.) Beauv., рус. зубровка)

Зубрівка запашна – багаторічник з сімейства злакових. У зубрівки довге горизонтальне кореневище з тонким корінням, які починаються від вузликів. Стебла прямостоячі, гладкі, висотою до 80-100 см. Прикореневі листя загострені, стеблові – укорочені, лінійно-ланцетної форми. Квітки зібрані в колоски. Колоски золотисто-жовті, яйцевидної форми. Плід – зернівка. Цвіте зубрівка на початку літа, плоди дозрівають у серпні. Розмноження відбувається як насінням, так і вегетативно. Зубрівку можна зустріти на лісових галявинах, в вирубках, в соснових лісах, вздовж доріг. Любить зубрівка запашна піщані і супіщані вологі грунти, невимоглива до умов зростання, добре переносить холод.

Реклама

Ця рослина поширена в помірних кліматичних зонах Північної Америки, Азії, Європи. В Україні зубрівка росте тільки в лісових районах, заготовлюється в Чернігівській, Київській, Рівненській та Житомирській областях.

Цю запашну рослину застосовували з давніх пір. Північноамериканські індійці використовували дим «священної трави» в ритуальних обрядах, додавали її порошок в тютюн для викурювання люльки миру, шамани вплітали колоски у свої коси. Вважалося, що ця трава здатна позбавити від болів, кашлю, лихоманки. Запах зубрівки відлякує комах, це знали індіанські жінки, додаючи її в матраци і подушки.

У Європі зубрівка теж була широко відома. Пучками свіжої трави освіжали повітря в соборах під час проведення церковних свят. Є відомості, що зубрівку вже з 18 століття використовували для ароматизації спиртних напоїв. Особливо цінувалися настоянки з додаванням зубрівки у польських шляхтичів. У двадцятих роках минулого століття в Бресті почали виготовляти таку настоянку в промислових масштабах, і тепер різні алкогольні варіації на тему настоянки зубрівки можна спробувати в Німеччині, в США, Україні, Польщі, Литві та Чехії. Крім того, відомий старовинний рецепт медового лікеру, в якому поряд з іншими травами і спеціями, міститься трава зубрівки. В якості прянощів траву зубрівки пахучої додають у кондитерські вироби, соуси і маринади до риби. Рослину додають в соління, віддушують їм курильний та нюхальний тютюн, безалкогольні напої.. Аромат зубрівки включають до деяких парфумерних композицій.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Adblock
detector