10 Травня, 2020

Цікаві факти – 4

* * *

Слово «неандерталець» для нас – синонім слова «ідіот», а зображення неандертальця – це класичний образ льодовикового періоду. Але ці уявлення не зовсім точні. Є відомості, які доводять, що неандертальці були настільки ж розумні, як і ми. У 2014 році дослідники з’ясували, що неандертальці в Північній Європі полювали на мамонтів і бізонів в глибоких ущелинах. Така складна в матеріально-технічному плані операція вимагала розвинутої співпраці між учасниками і здібностей до планування. Також було знайдено чимало доказів того, що знаряддя неандертальців були досить складними і всі вони створювалися за допомогою кісток, каміння та саморобного клею.Виявлені також ознаки неандертальської культури. Археологи виявили прикраси і пігменти для розмальовування тіла, які, можливо, були потрібні для проведення складних ритуалів. У Гібралтарі навіть є печера, яка зберегла зразки неандертальського мистецтва.

* * *

Не так давно люди з Франції, Бельгії, Німеччини та інших європейських країн розважалися тим, що витріщалися на аборигенів, замкнених у клітках подібно тваринам, у так званих людських зоопарках. Перша з подібних «вистав» була організована в Парижі в 1889 році. Тоді «зоопарк» відвідало близько 18 мільйонів чоловік. Перед глядачами постало більше чотирьох сотень тубільців і африканських аборигенів. В кінці XIX століття людські зоопарки були дуже популярні, аж до середини минулого століття …

* * *

У Чингісхана було 500 дружин і просто безліч дітей. Кожен десятий житель Центральної Азії є його дальнім нащадком.

* * *

Окуляри були винайдені ще в давнину, приблизно в 13 столітті. Римський імператор Нерон був слабкий зором і для чіткості зору використовував спеціальний смарагд. F праотцем контактних лінз є Леонардо да Вінчі. Перші лінзи було виготовлено зі скла, що було дуже незручно, та й не безпечно.

* * *

З ім’ям Наполеона Бонапарта пов’язано чимало цікавих фактів. Проте мало хто знає, що великий завойовник був ще й талановитим математиком. За свої досягнення в області планіметрії він навіть удостоївся звання академіка Французької академії наук, а одна з геометричних задач про рівносторонній трикутник називається теоремою Наполеона.

* * *

Ще один цікавий факт про великого корсиканця: в 1788 році Наполеон намагався вступити на службу в армію Російської імперії. Але незадовго до цього був виданий указ, за яким іноземні офіцери, що завербувалися на російську службу, приймалися з пониженням у званні на одну сходинку. Честолюбний француз відмовився. А інакше, хто знає, може бути зараз у військових вузах вивчали б стратегію і тактику великого російського полководця Наполеона Бонапарта?

* * *

Костянтин Костянтинович Рокоссовський, знаменитий полководець часів Великої Вітчизняної війни, ухитрився побувати маршалом відразу в двох арміях: радянській та польській. Більше того, він в 1949-1956 рр. був міністром оборони Польської народної республіки, залишаючись при цьому на службі в Радянській Армії.

* * *

Знаменитий чеський полководець Ян Жижка в боях позбувся обох очей. Тим не менш, навіть повністю осліпнувши, він продовжував командувати армією гуситів і не програв при цьому жодного бою. Вороги-хрестоносці прозвали його «Страшний Сліпець». Коли Жижка помирав від чуми, він заповів, щоб з його трупа зняли шкіру і натягнули на бойовий барабан: великий воєначальник хотів надихати соратників-гуситів й після своєї смерті.

* * *

Під час Кондитерської війни 1838 французький корпус висадився в Мексиці. Йому протистояла мексиканська армія, якою командував Антоніо Лопес де Санта-Анна. В одному з боїв мексиканському полководцю в ногу потрапило декілька картечин. Лікарі ампутували пошкоджену частину кінцівки, і де Санта-Анна наказав організувати їй пишний похорон з усіма військовими почестями. До речі, цей мексиканський генерал надихнув сценаристів фільму «Маска Зорро» на створення образу диктатора де Санта-Анни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *