9 Травня, 2020

Історичні курьйози

* * *

Після поразки від шведів під Нарвою, Петро І втратив всю артилерію.

Перебуваючи в депресивному стані в Новгороді, він велів знімати церковні дзвони та переплавляти їх на гармати.
Відтоді минуло близько 60 років, і вже до цариці Катерини прийшли посланці від новгородського священства. І б’ють їй чолом: «Ваш предок Петро Олексійович звелів заради перемоги над шведами перелити наші дзвони на гармати, а потім обіцяв їх повернути. Та так і не повернув. Чи не зволить ваша царська милість виконати його обіцянку? »
Катерина запитала у підлеглих, чи не залишилося в справі цій будь-яких вказівок від Петра?
Їй тут же відкопали чолобитну ще його часів від тих же новгородських іноків, а на ній така резолюція: «А х..я вам мого не треба?” І підпис: «Петро». Тоді цариця взяла перо і своєю рукою написала: «Я ж, як жінка, і того запропонувати вам не можу». І віддала цей папір ошелешеним попам…

* * *

Якось в 1910 році, спостерігаючи загибель пілота на авіаційних змаганнях, Котельников замислився над пристроєм здатним врятувати при падінні з висоти. Незабаром він придумав парашут, що вміщувався у ранці та звернувся до міністерства оборони з поданням про розгляд його винаходу та прийняття його на озброєння.

Засідання, на якому розглядався парашут, Котельніков пам’ятав усе своє життя. Головуючим був начальник повітроплавальної офіцерської школи генерал-майор A.M.Кованько (випускник Академії генштабу!). Котельников ясно й чітко доповів про суть справи.
– Усе це чудово, але штука ось тут яка… Що буде із вашим пілотом, коли розкриється парашут? – запитав Кованько.
– Що ви маєте на увазі? – Не зрозумів запитання Котельников.
– А те, що уже нема чого буде йому рятуватися, оскільки при розкритті парашута від удару у нього повідриваються ноги!
Висновок комісії: «Автора заохотити, проте винахід відхилити через безграмотність автора». Згодом патент Котельников оформив у Франції…

* * *

Попихи – застаріла назва нижньої білизни жінок, на якій мався «клапан» – гульфик, який в випадку потреби міг відкриватися. Коли жінка доставляла «радість» чоловікові, особливо в зимовий час, «попихи» не знімалися, просто відкривався гульфик – клапан. Все це робилося поспіхом, (адже мороз на дворі). Тому і значення цього слова поступово переходило в поняття, робити щось в поспіху, в попихах – тобто не знімаючи попих. В словниках російської мови: Ожегова й Даля, у великому енциклопедичному словнику, – це слово, вже було подано в трансформованому понятті, – «в поспіху», помінявши своє споконвічне значення одягу – «спіднє».

* * *

Відповідно до опису сучасників, Петро I був дуже високого зросту – близько 2000 см. Він на голову виділявся в будь-якій юрбі, був міцного складання і відрізнявся прекрасним здоров’ям. Цікаво, що при такому високому зрості розмір взуття у царя Петра був всього 38.

* * *

Начальник квартирмейстерської служби американської Континентальної армії Монтгомері Мейгс вважав усіх офіцерів, які під час громадянської війни звільнялися з армії США і вступали в армію Конфедерації, особистими ворогами.

Одним з таких офіцерів був полковник Роберт Лі, який після 35 років бездоганної служби в федеральній армії, звільнився заради того, щоб воювати на боці Півдня і зрештою дослужився до звання командувача усією армією Конфедерації.

Під час переходу з однієї армії в іншу, Лі зі своєю дружиною жив в особняку, званому «Арлінгтон Хаус», розташованому в штаті Вірджинія, на території маєтку площею близько 1100 акрів. На всякий випадок Лі велів своїй дружині виїхати, а незабаром уряд прибрав його маєток до рук.

У 1864 році постало питання про брак кладовищ для гинучих в боях солдатів і офіцерів. І тут квартирмейстер Мейгс виступив з пропозицією, яка дозволяла одночасно вирішити проблему з цвинтарями та помститися відступникові і зраднику. Він запропонував влаштувати нове кладовище в маєтку Арлінгтон і отримав добро.

До кінця громадянської війни на території родового гнізда Лі вже покоїлося 5000 солдат. Все для того, щоб господареві не надто хотілося повернутися додому.

* * *

Коли Ернан Кортес ступив на незвідану землю в Центральній Америці, то тут же спробував дізнатися у народів майя, як вона називається. Майя відповіли «Yucatan», що в перекладі означало «Я не розумію». З тих пір півострів на сході Мексики так і називається – Юкатан.

* * *

28 червня терористична організація «Чорна рука» здійснила замах на ерцгерцога Франца Фердинанда під час візиту в Сараєво. Вони кинули гранату в автоколону, але підірвали не ту машину. Члени «Чорної руки» залягли на дно в іншій частині міста. Пізніше в той же день ерцгерцог вирішив відвідати в лікарні постраждалих від вибуху, але його водій переплутав дорогу. Поки автомобіль розвертався, один з членів «Чорної руки» Гаврило Принцип по фатальній випадковості проходив мимо. Там же він і застрелив ерцгерцога з його дружиною.

* * *

23 липня 1983 року літак компанії Air Canada змушений був здійснити екстрену посадку на півдорозі між Едмонтоном і Монреалем через те, що пілоти переплутали фунти і кілограми, заправляючи лайнер. Паливо несподівано закінчилося.

* * *
З моменту старту антарктичної програми СРСР в 1955-му році і до розвалу країни в 1991-му на самому південному континенті планети побувало в цілому 36 експедицій радянських учених. Зрозуміло, що життя на крихітній полярній станції не надто схожа на відпочинок в санаторії, причому головна небезпека, яка чатує на полярників – НЕ обмороження і не білі ведмеді, а … психічно неврівноважені колеги.
У далекому 1959-му році двоє співробітників антарктичної станції «Восток», засівши за шахи, навряд чи припускали, чим це закінчиться. Програвши партію, один з полярних гросмейстерів зарубав колегу сокирою – після цього інциденту радянське керівництво суворо заборонило всім без винятку учасникам полярних експедицій брати з собою шахи.

* * *

1969 рік. В дитинстві Ніл Армстронг почув сварку сусідів. Тоді місіс Горскі дорікала чоловікові і заявила, що більш вірогідним є висадка сусідського хлопчика Ніла на Місяць, ніж те, що містер Горскі зуміє задовольнити жінку. Саме тому перше, що сказав астронавт Армстронг після висадки, було побажанням успіху містеру Горскі.

* * *

Казки, написані Шарлем Перро, братами Грімм та іншими, мають народне коріння. Вони народилися в часи Середньовіччя і повністю відповідали духу епохи. У казках були сюжети жорстокі і натуралістичні: Сплячу красуню будять не поцілуєм, а згвалтуванням, Вовк разом з бабусею загризає і пів села, Червона Шапочка потім топить його в киплячій смолі. А сестри Попелюшки натягують черевичок відрубавши пальці або п’яту.

* * *

Одного разу в Нью-Джерсі по радіо передали дуже талановиту постановку. 30 жовтня 1938року настільки добре прочитали «Війну світів» Герберта Уеллса, що мільйон осіб, з 6 млн., що слухали трансляцію, повірили в те, що відбувається. Почалася паніка, тисячі людей кидали будинки, біженці заполонили дороги, перевантажили телефонні лінії повідомленнями про марсіан. Влада 6 тижнів намагалися переконати людей, що це був всього лише радіоспектакль.

* * *

Адвокат Федір Плевако одного разу посперечався з мільйонером і меценатом Савою Морозовим, що виголосить найкоротшу захисну промову, яку тільки чув промисловець, і підзахисний буде виправданий. Випадок представився досить швидко – в місті судили священика, який звинувачувався в розтраті грошей парафіян. Безліч глядачів зібралося на це слухання, а Плевако всього лише нагадав, що 20 років священик відпускав гріхи людям, так чому б їм не відпустити одного разу гріх йому. Присяжні виправдали священика, і Морозов програв парі.

* * *

Давньогрецький драматург Есхіл загинув при дуже незвичайних обставинах: орел прийняв його лису голову за камінь і скинув на неї черепаху, сподіваючись що від удару панцир розколеться

* * *

Чайні пакетики були винайдені в 1904 році зовсім випадково. Їх винахідником став економний торговець Томас Салліван, який порахував, що буде дешевше посилати зразки свого товару не в великих коробках, а в маленьких шовкових пакетиках. Клієнти Саллівана вирішили, що чай призначався для заварювання прямо в упаковці, і незабаром на нього обрушився цілий шквал замовлень на “чайні пакетики”.

* * *

Традиція “останньої трапези засудженого” з’явилася в старій Європі. Вважалося, що приймаючи їжу перед стратою, засуджений прощає свого ката, суддю та свідків. Отже, після смерті він не буде привидом і мучити тих, хто несе відповідальність за його вбивство.

* * *

У грецьких чоловічих статуй, як правило, маленький пеніс. Це пов’язано не із фізіологічними особливостями. У Древній Греції великі геніталії вважалися комічними. Аристофан писав, що символом чоловічої краси були безволосі груди, засмагла шкіра, широкі плечі, міцні сідниці, малий язик і маленький член

* * *

6 лютого 1965 вийшов у світ перший і останній номер газети Commonwealth Sentinel. Лайонел Берлі, батько-засновник центрального друкованого органу підданих британської корони від Веллінгтона в Новій Зеландії до Галіфаксу в Канаді, був настільки впевнений в успіху заходу, що заздалегідь брав заявки на рекламу і рукописи статей.

Кінець його почину поклав дзвінок з лондонської поліції. Обурений голос поцікавився, що господар накаже робити зі штабелем з 50-тисячного тиражу газети, який лежить на тротуарі Олбімарл-стріт і загороджує підходи до вестибюлю готелю Brown’s. Видавець нової газети забув подбати про її розсилку – зовсім забув, начисто забув…

* * *

27 травня 1942. Північна Африка.

Вночі війська Роммеля обійшли позиції англійців з півдня і атакували їх. Першою жертвою стала 3-тя індійська моторизована бригада, розташована південніше Бір-Хакейма. Її особовий склад безтурботно снідав, коли вибухнула буря. Бригада була швидко розгромлена і розсіяна, втративши убитими 11 офіцерів і понад 200 солдатів. Приблизно 30 офіцерів і 1000 солдатів потрапили в полон разом з озброєнням. Серед полонених виявився сер Уолтер Коуен, 71-річний британський адмірал, який вийшов у відставку в 1931 році і супроводжував 18-й кавалерійський полк як доброволець. Він спустошив барабан свого револьвера, стріляючи по танку T-III, і намагався перезарядити його, коли командир танка вискочив з башти і захопив адмірала.

* * *

Во время сражений в Африке у гитлеровских танкистов появилась традиция – переехать кучку верблюжьего навоза так сказать «на удачу». Наблюдая за этим, англичанами были изготовили противотанковые мины, которые маскировались под навоз. Когда несколько танков подорвалось, танкисты стали объезжать целые кучки. Тогда были изготовлены мины, выглядевшие как кучка навоза уже перееханная гусеницами.

* * *

У середині 30-х років в газеті «Известия» пройшов матеріал про зустріч вождя всіх народів з послом Польщі. На лихо, буква «п» у слові «послом» з верстки зникла. Редакторів і складачів врятувало тільки те, що зустріч пройшла з «так собі» успіхом. Сталін був роздратований і, як свідчить легенда, прослухавши доповідь про скандальну друкарську помилку, відповів: «Не треба карати газету. Вона написала правду ».

* * *

Під час війни 1812 року багато російських офіцерів загинуло від рук власних солдатів. Причому за зовсім дурної причини: у нічний час солдати-селяни, озброївшись багнетами, шукали ворога, орієнтуючись на французьку мову, а багато російських офіцерів, виховані гувернантками, звикли розмовляти французькою …

* * *

У Британії за часів короля Якова I (початок XVII століття) солдатом автоматично ставав кожен, хто виконає дві умови: вип’є за рахунок короля кухоль пива і візьме у вербувальника аванс – один шилінг. Часто вербувальники хитрили: пригощали випадкових знайомих кухлем пива, на дні якого лежав згаданий шилінг. Ні в чому не винні люди примусово потрапляли на службу, так що проблем з рядовими в армії Якова I не було. А прості британці придбали звичку довго розглядати кухоль з пивом.

* * *

Коли відомий письменник Аркадій Аверченко під час подій Першої світової війни приніс до однієї з московських редакцій автобіографічну військову розповідь, то. цензура до твору майже не доторкнулася, за винятком одного моменту: з тексту скрупульозно були викреслені фрази на кшталт «Небо було синє». На думку цензорів, ці слова могли повідомити ворожим шпигунам, що дія оповідання відбувалася на півдні.

* * *

Когда Наполеон планировал свой поход против России, то было принято решение отчеканить фальшивых монет Российской империи. Этими монетами планировалось расплачиваться с местным населением за провиант и фураж. Откуда же было знать Наполеону, что нерадивые исполнители возьмут за образец для чеканки фальшивую монету, изготовленную в Польше с грубыми , сразу заметными ошибками.

* * *

У Великобританії лише в 1947 році була скасована військова посада, яка зобов’язує посідавшу її людину вистрілити з гармати в момент вторгнення Наполеона до Англії.

* * *

Всі знають легенду про троянського коня, який дозволив грекам захопити могутню фортецю Трою. Але далеко не всі в курсі, як грецький лазутчик Синон примудрився переконати троянців затягнути дерев’яного коня в місто. Він набрехав, ніби греки навмисне зробили коня таким великим – щоб жителі Трої нізащо не змогли протягнути його через невисокі кріпосні ворота і прикрасити своє місто. Як відомо, троянці навіть розібрали стіну, щоб зробити ворогу на зло …

* * *

Спекотного липневого дня 1900 року юний пастушок Сережа Фидельський пас овець поблизу села Білки Херсонської губернії. Опівдні, сівши в тіні великого дерева, що росло на схилі гори, він розв’язав свій пастуший вузлик і взявся за їжу. У якийсь момент увагу хлопчини привернув дивний блиск у що знаходиться поруч . Це виявилася невелика срібна монетка. Порившись в землі, він знайшов безліч інших подібних кругляшок. Від хвилювання він забув і про овець, і про обід, взявшись наповнювати шапку знайденими скарбами. Залишені без нагляду вівці тим часом забрели на поміщицькі поля, і пастушку незабаром довелося відсипати чотири пригорщі монеток сторожам, щоб визволити стадо.
По дорозі додому хлопчина показував свої знахідки кожному зустрічному, але ніхто з односельців не поділяв захоплень, не повіривши, що це гроші. Надто вже маленькими були монетки, немов риб’яча луска. Вирішивши, що дійсно нічого цінного він не виявив, пастушок поступово роздав скарб – в основному своїм одноліткам, для гри. Так і розійшлися сотні монет по руках. Лише через три місяці з’ясувалося, що знайдені «лусочки» – це старовинні турецькі монети XV-XVI століть, викарбувані при султанах Баязиді II, Селімею I і Сулеймані I. Якби скарб вдалося зберегти цілком, то за нього могли б дати чималу суму. Але у пастушка на той час залишилося всього кілька монеток. За ним херсонські нумізмати і визначили, що це були за гроші.

* * *

Достовірно відомий факт, що 1767року бірманський король почав війну проти Сіаму тому, що позаздрив безцінній колекції білих слонів сіамського короля і захотів дістати її в особисте користування. Такої колекції, дійсно, не було і немає ні в кого в світі.

* * *

Якщо подивитися на всі статуї, які були зліплені в період Відродження, то можна помітити одну деталь – на всіх чоловічих силуетах геніталії прикриті фіговим листком. А все тому, що в 1857 році папа Пій X вирішив, що вид чоловічих геніталій викликає похіть у Ватикані. Як би там не було, але папа Пій Х взяв всі необхідні інструменти і власноруч кастрував всі наявні статуї, понівечивши при цьому роботи самих Мікеланджело і Берніні. Щоб приховати нанесенні каліцтва, було вирішено прикріпити фіговеі листя з алебастру.

* * *

Як відомо, раніше будь-яку провину карали стратою. Не оминула цю долю і річка Діала, яка протікає на території Іраку. Колись це була Персія, і правив цією країною цар Кір. Одного разу він переправлявся через річку, його священний білий кінь потонув у ній прямо на очах правителя. Сильно розсердившись на таку сваволю Діали, він негайно засудив її до страти. Для цього Кир наказав прорити 360 каналів, які відвели б її води. Все було зроблено і річка зникла з лиця Землі. З часом канави засипалися пісками і річка відновилася і до цих пір ця злісна вбивця коней протікає по території сучасного Іраку.

* * *
Цікаво читати історію римських пап. Католицькі літописці то прославляють «великих понтифіків», то оголошують їх лиходіями, «слугами диявола» – або взагалі намагаються довести, що того чи іншого папи не існувало. Від усього цього склалася неабияка плутанина в папському списку. До цього дня в ньому числяться два Бенедикта IX, два Стефана II, два Гонорія II … зате десь між 1033 і 1276 роками безслідно загубився папа Іван ХХ!. Іоанн VIII існував двічі: як легендарна жінка на папському престолі, «папесса Іоанна», яку викрили, коли вона почала народжувати прямо в соборі, і як первосвященик, що реально правив в 872-882 рр..
папу Іоанна ХII, уславленого своїми любовними пригодами, побив до смерті один з ошуканих чоловіків. Але найбільш «яскрава» біографія, безумовно, у викресленого зі списків Іоанна XXIII. Його справжнє ім’я – Балтазар Коссе.
Вперше майбутній глава католицького світу прославився, як … один з найсміливіших і щасливих піратів Середземномор’я 1380-х років. Від нападів його флотилії страждали берега Іспанії та Італії, арабських країн Магрибу. Найбагатші трофеї приносив грабіж християнських церков … Пізніше Коссе довелося виконувати таємні доручення кількох пап: зокрема, він особисто катував і стратив кардиналів, звинувачених у змові. У подяку за ці заслуги самого Балтазара звели в кардинальський сан….

* * *

Як відомо, перший судебник на Русі був написаний великим князем Ярославом Мудрим. У цьому «кримінальному кодексі» ХІ століття були визначені і покарання за вбивство тварин. Найбільший штраф призначали тому, хто вбив вола – вірного помічника селянина. Віл був могутньою тягловою силою, давав м’ясо, та до того ж удобряв ріллю своїм гноєм. Однак, таку ж пеню судебник вимагав й за розправу … з котом! Треба думати, охорона будинкових запасів від мишей і щурів також вважалася справою найважливішим. Принаймні, убитий кінь оплачувався вдвічі дешевше, ніж віл або кіт ...

* * *

В Російській Імперії дворянам належало служити в армії , починаючи з рядових. В належний час їх возводили спочатку в унтер-офіцери, потім в офіцери. На практиці цей закон обходили, записуючи в солдати новонароджених. Маленький дворянин, підростаючи ріс у чинах. Декотрі дослужували таким чином до полковників, жодного разу не побувавши в своєму полку, і виходили у відставку. Був такий випадок – одна дама поскаржилася знайомому генералу, що їй дорого платити за гувернантку – і він зарахував гувернантку у військо ротмістром!

* * *

У 1880 г один з пароплавів Аральської (військової) флотилії під час розливу Аму-Дар’ї сів на мілину в кількох сотень саженів від берега, не встиг вчасно знятися з мілини і два роки простояв на березі. Але його командир, в чині капітана 2-го рангу, був кмітливим. При посадці на мілину аральського пароплава був відданий якір і, як належало, піднятий гюйс, так що пароплав стояв “на якорі” “під вимпелом”, тобто як би “в морському поході”. На ньому щоранку з звичайною церемонією піднімали о 8:00 прапор і гюйс, на ньому вівся за формою вахтовий журнал, в який вписувалося все, що належить – поточні події корабельного життя під заголовком: “Стоячи на якорі поблизу кишлаку Абдул-Чекмень…”. На пароплаві проводилися всі належні за якірним розкладом навчання, наприклад спуск і підйом гребних човнів, пожежні і бойові тривоги, артилерійські навчання, зрідка з пальбою в ціль, салюти і розцвінчування прапорами по царських днях і т.д., а головне, всім йшло “морське забезпечення як положено”.

Таке плавання “по суху, яко по морю” тривало більше двох років, поки з Петербурга не наскочило якесь начальство ,та порушили проти командира і офіцерів “судну справу”. Постановка на мілину була віднесена “до неминучих випадковостей”, в іншому ж командир відговорювався тим, що на Аму-Дар’ї бувають зовсім несподівані паводки, і він тримав ввірений йому пароплав у постійній готовності при першому ж паводку знятися з мілини, служба на пароплаві протікала у всьому згідно з “Морського статуту” .Складу злочину суд не знайшов, всі були виправдані, і судову справу припинено.

* * *

5 грудня 1664 біля мису Кале затонув британський корабель “Меней”. З усього екіпажу врятуватися вдалося лише одному моряку – Гуго Вільямсу. Рівно через 121 рік, 5 грудня 1785 біля мису Кале в бурю зазнав аварії англійський корабель. І знову вціліла одна-єдина людина, її звали … Гуго Вільямс.

* * *

У багатьох дрібних містечках при Єлисаветі Петрівні службові години місцеві чиновники не відсиджували, аргументуючи, що мовляв у всьому місті жодного годинника нема і купити по бідності ніяк неможливо. На це їм з Петербурга надсилали пісочний годинник для відміряння належного робочого часу. Як кажуть – дешево та сердито.

* * *

У книзі “Анатомія Ангелів” ченця містика XII століття Сергія Маврія стверджувалося, що ангели є гермафродитами і розмножуються шляхом зворотнього відліку від нескінченності до нуля. Противники цієї теорії негайно зажадали відлучити Маврія від церкви, бо його вчення передбачало, що для розмноження ангел повинен присвятити цілу вічність рахункам, таким чином нехтуючи своїм основним обов’язком – вихваляти Господа. Папа Боніфацій III скликав конвент для обговорення цього питання, на якому Дандоло Фортунатус переконливо довів, що ангелам не обов’язково рахувати від нескінченності. Вони можуть почати відлік з будь-якого числа, досить великого, щоб його запис покрив п’ять акрів пергаменту. Фортунас зазначив, що хоча подібний відлік зайняв би дуже багато часу на землі, ангел впорається з ним менше, аніж за 2 тижні, і вже скоро зможе приступити до своїх прямих обов’язків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *