20 Березня, 2020

Операція “Бернхард”

У війні всі засоби хороші. Для ослаблення противника в роки Другої світової використовувалися найрізноманітніші способи. Послабити намагалися не тільки армію ворога, а й дезінформувати його командування, послабити його економіку.

З 1942 по 1945 г німці займалися підривом ворожих економік шляхом виробництва фальшивих грошей. Операція по випуску липових банкнот отримала кодову назву “Бернхард”. Назву свою така підробка грошей отримала від імені штурмбанфюрера СС, який її очолював, Бернхарда Крюгера. Головним чином, німецькі фахівці виготовляли підроблені долари США і англійські фунти.

Для здійснення плану по випуску фальшивих грошей з увязнених концтабору Заксенхаузен була підібрана група друкарів, художників, граверів. До складу команди увійшов також Соломон Смолянов, відомий фальшивомонетник. Підпільна майстерня була організована в бараках концтабору. Ув’язненим – учасникам операції – надавалися більш прийнятні умови життя. У них була більш хороша їжа, одяг, а також видавалися сигарети, книги, настільні ігри. Їм дозволяли слухати радіо і відрощувати волосся. Робочий день в’язнів-фальшивомонетників тривав 8 годин. Вони мали право на вихідний у неділю.

Довгий час велися підготовчі роботи: створення друкованих матриць, необхідного паперу, водяних знаків, розгадку принципів генерації серійних номерів. У підсумку підробка грошей почалася лише в 1942 році. Виробництво запрацювало відразу у великих масштабах: вже до кінця 1943 р випускалося по мільйону англійських фунтів на місяць.

За своєю якістю підроблені купюри були настільки хороші, що навіть працівники банків далеко не завжди були в змозі відрізнити їх від справжніх. Ці гроші скидали з літаків на міста і села. Підбирали їх прості люди і витрачали, таким чином пускаючи їх в оборот. З 1943 р літати над Великобританією було вже неможливо, тоді фальшиві фунти стали використовувати при оплаті стратегічного імпорту, а також виплату винагороди агентам німецької розвідки.

До кінця війни підробка грошей і вся операція “Бернхард” прийняла новий оборот – в Заксенхаузені стали робити долари США. Однак у цьому напрямку великомасштабного виробництва не було налагоджено. Напередодні приходу радянських військ обладнання та фальшивомонетники були евакуйовані в Маутхаузен. Пізніше їх планували вбити, щоб вони не змогли розповісти про операцію “Бернхард”. Але цього не сталося, бо табір встигли звільнити американці.

Частину липових банкнот все ж встигли скинути в озеро Топліца недалеко від Ебензее. Через 14 років після закінчення війни цей «скарб» стали піднімати з дна озера, крім грошей в ящиках були знайдені матриці для виробництва грошей і список ув’язнених-фальшивомонетників.

Після війни інформація про операцію “Бернхард” не розголошувалася, бо англійці побоювалися виникнення недовіри до фунта. Щоб нівелювати наслідки цієї операції, всі купюри номінальною вартістю більше п’яти фунтів були замінені.

Сам керівник операції Бернхард Крюгер деякий час був в ув’язнений, але був виправданий і до самої смерті працював в паперовій компанії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *