16 Червня, 2020

А.Васильев “О древнейшей истории северных славян и откуда пришел Рюрик ” 1858 г

Дивно, але ця книга видана в середині 19 століття, якось залишилася непоміченою. Проте в ній Олександр Васильєв в пух і прах розносить норманську теорію походження Русі, доводячи що Варяги Рюрика і сам Рюрик – слов’яни.

Цьому є ряд доводів:

По-перше, немає жодного джерела в якому б, скандинави, норвежці або шведи називали б себе, або своїх воїнів, або своїх морських розбійників Варягами або Русами. Немає жодної саги оповідаючої про те, що Новгород надсилав послів з ??проханням володіти ними. Адже, погодьтеся, якби Рюрик був скандинавом, то ця історія залишилася б в якій-небудь сазі, адже не кожен же день до них приходили чужі народи з проханням “дайте нам князя” …

По-друге, в ПВЛ, видно що Нестор, хоч і плутає слова Варяг і Верінгер (верінгери, до речі, сучасники Нестора, він цілком міг замінити важковимовне слово “верінгер” словом “варяг”), але не плутає сенс, кожен раз даючи пояснення. У покликанні Рюрика: “ідаша за море къ Варягомъ к Русi . сице бо ся звахуть і варязи суть . аеко се друзії зъвутся Своє” Тут про варягів-Русі говориться в минулому часі (звахуть – звалися), а про своях (свеях, шведах?) в сьогоднішньому. Одержуємо: Йдучи за море до варягів-Русі, що звалися варягами, як інші звуться (варяги)-свеи (Weringger’и-свеи).

Третє. Якби Варяги Рюрика були б скандинавами, то вони, безумовно, надали б вплив на мову, однак літописець говорить, що слов’янська і руська мова – одна і та ж. ПВЛ: “а Словеньскии аези?къ і Роуский одно єсть. От Варягъ бо прозвашас Роусью. а первоє биша Словене. аще і Поляне звахуться, но Словеньска речь би..” Тобто по покликанню варягів-Русі слов’янську мову стали називати руською (як поляни раніше говорили не полянською, а слов’янською.)

Та й слово Варяг цілком може бути слов’янського походження . Є припущення, що так звалися жителі узбережжя, що «варили» сіль, випарюючи морську воду. Згадайте, ще в козацькі часи чумаки вимушені були їздити аж у Крим по сіль.

Завантажити книгу “О древнейшей истории северных славян до времен Рюрика, и откуда пришел Рюрик и его варяги” в прогамі PDF

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *