Іноземні добровольчі підрозділи СС на Східному фронті

До початку кампанії в рядах СС було створено три добровольчих полки з іноземних громадян, а з початком воєнних дій кількість іноземних підрозділів стала неухильно рости. Участь іноземних легіонів у війні проти СРСР мала показати за задумом Гіммлера загальноєвропейське прагнення знищити комунізм.

У 1941 році іноземні добровольці набиралися в національні добровольчі легіони і корпуси, в силі від одного батальйону до полку. Коротко наведемо деякі підрозділи.

 

СС-штандарт «Норд Вест»

Формування цього німецького полку почалося 3 квітня 1941. У полку переважали голландські і фламандські добровольці, організовані в роти за національною ознакою. Навчання «Нордвест» проходило в Гамбурзі. Після початку війни з Радянським Союзом було вирішено використовувати кадри полку для якнайшвидшого формування самостійних національних легіонів. До першого серпня 1941 року в складі полку   налічувалося 1400 голландців, 400 фламандців і 108 данців. Наприкінці серпня полк був переведений в навчальний район Арус-Норд у Східній Пруссії. Тут 24 вересня 1941 згідно з наказом ФХА СС полк був розформований, а наявний особовий склад був розподілений між національними легіонами і частинами В-СС.

 

Добровольчий легіон «Нідерланди»

Створення легіону почалося 12 червня 1941 року біля  Кракова, трохи пізніше склад легіону був переведений на полігон Арус-Норд. Основою легіону став голландський батальйон з розформованого полку «Нордвест». Іншим контингентом, прибулим на формування, був батальйон, створений з чинів штурмових загонів голландського Націонал-соціалістичного руху. Батальйон відбув з Амстердама 11 жовтня 1941 і з'єднався з уже навчавшимися добровольцями.

Вже до Різдва 1941 легіон представляв собою моторизований полк з трьох батальйонів і двох рот . Перед відправкою на фронт загальна чисельність легіону перевищила 2600 чинів. В середині січня 1942 легіон був переведений в Данциг, а звідти морським шляхом в Лібаву. З Лібави голландці були відправлені на північну ділянку фронту в район озера Ілмень. До кінця січня легіон прибув на відведені для нього позиції в районі дороги Новгород - Тосна. Бойове хрещення легіон отримав в бою у Гусячої Гори під Волховом (на півночі від озера Ільмень). Після цього голландці брали участь в довгих оборонних, а потім і наступальних боях у Волхова. Потім легіон оперував у М'ясного Бору. В середині березня 1942 року на Східний фронт прибув посилений польовий госпіталь з голландським персоналом, що був частиною легіону.

В ході боїв легіон заслужив подяку ОКВ, але втратив 20% своєї чисельності і був виведений з лінії фронту і поповнений етнічними німцями з Північного Шлезвигу. Після нетривалого відпочинку і доукомплектування, в липні 1942 року легіон брав участь у знищенні залишків радянської 2-й ударної армії і, за деякими даними, брав участь в полоненні самого генерала Власова. Залишок літа і осінь легіон провів в операціях у Червоного Села і пізніше навколо Шлиссельбургу, незначно відхиляючись від Ленінградського напрямку. В кінці 1942 року легіон діяв у складі 2-ї піхотної бригади СС. Його чисельність у цей час зменшилася до 1755 осіб. П'ятого лютого 1943 з Голландії прийшла звістка, що почесний шеф легіону генерал Зейффардт був убитий Опором. Через 4 дні ФХА СС видало наказ про присвоєння першій роті легіону найменування «Генерал Зейффардт».

Окрім подяки ОКВ, легіон мав і іншу відмінність, його роттенфюрер Герардус Муйман з 14-й протитанкової роти в одному з боїв підбив тринадцять радянських танків і 20 лютого 1943 року був нагороджений лицарським хрестом, ставши таким чином першим з німецьких добровольців, удостоєних цієї честі. Двадцять сьомого квітня 1943 легіон був виведений з фронту і відправлений на полігон Графенвер.

Двадцятого травня 1943 року Добровольчий легіон «Нідерланди» був офіційно розформований, щоб 22 жовтня 1943 народитися заново, але вже як 4-а добровольча танково-гренадерська бригада СС «Нідерланд».

 

Добровольчий корпус «Данія»

Через вісім днів після нападу Німеччини на СРСР німці оголосили про створення Датського добровольчого корпусу. 3 липня 1941 перші датські добровольці, отримавши прапор, покинули Данію і попрямували в Гамбург. Наказом ФХА СС від 15 липня 1941 частина була названа Добровольче з'єднання «Данія», а потім перейменована в добровольчий корпус. До кінця липня 1941 року був організований штаб і піхотний батальйон з 480 чоловік. У серпні до складу батальйону були влиті один офіцер і 108 датчан з розформованого полку «Нордвест». Наприкінці серпня при штабі батальйону було створено відділення зв'язку. У вересні 1941 року корпус був розширений до штату посиленого моторизованого батальйону. 13 вересня 1941 підрозділ було двинуто на з'єднання з резервною ротою корпусу. До 31 грудня 1941 чисельність корпусу збільшилася до 1164 чинів, а приблизно через місяць збільшилася ще на сто чоловік. До весни 1942 року особовий склад корпусу проходив навчання.

8-9 травня данський батальйон був транспортований літаком в район Хейлігенбейль (Східна Пруссія), а потім в Псков, до групи армій «Північ». Після прибуття корпус був тактично підпорядкований дивізії СС «Тотенкопф». З 20 травня по 2 червня 1942 корпус брав участь в боях північніше і південніше Дем'янського укріпленя, де відзначився, зруйнувавши радянське передмостове зміцнення. На початку червня данці діяли у дороги на Бяків. В ніч з 3 на 4 червня батальйон був переведений на північну ділянку Димінського коридору, де два дні відбивав сильні атаки противника. Наступного дня, 6 червня, датчани були змінені і розташувалися табором в лісах близько Васілівшіно. Вранці 11 червня Червона Армія почала контратаку і повернула назад зайняті німцями Великі Дубовичі, до середини дня становище ще більше погіршилося і фон Леттов-Ворбек наказав корпусу відступати. Після цього бою чисельність рот коливалася від 40 до 70 осіб у кожній. Зайнявши оборону в районі Васілівшіно, корпус був поповнений запасним складом, прибулим з Познані. 16 липня Червона Армія атакувала і зайняла Васілівшіно, а сімнадцятого атакувала датський батальйон танками за підтримки авіації. Васілівшіно знову було зайнято німцями 23 липня, крайній лівий фланг цієї позиції займав корпус. Двадцять п'ятого липня датчани були виведені в резерв. До серпня 1942 року батальйон втратив 78% від своєї початкової чисельності, це стало причиною його виведення з району Демянська і відправки в Митаву. У вересні 1942 року датчани повернулися на батьківщину і пройшли парадом через Копенгаген та були розпущені по домівках, проте 12 жовтня всі чини були знову зібрані в Копенгагені і повернуті в Митаву. 5 грудня 1942 в батальйон була введена запасна рота, а сам корпус став частиною 1-ї піхотної бригади СС.

У грудні 1942 року корпус ніс службу в укріпленому районі Невель, а пізніше вів оборонні бої південніше Великих Лук. Після цього корпус провів три тижні в резерві. На святвечір датчани були атаковані радянською дивізією і відступили із займаного ними Кіндратового, [але 25 грудня корпус відбив Кіндратове назад. Шістнадцятого січня 1943 котел при Великих Луках був замкнутий, і датчани перейшли на позицію на північ від Мишачо - Кіндратового, на якій вони й перебували до кінця лютого. Двадцять п'ятого лютого корпус атакував і захопив опорний пункт противника на Тайді - це був останній бій датських добровольців.

Наприкінці квітня 1943 лишившіся датчани були відправлені на полігон Графенвер. Шостого травня корпус був офіційно розформований, але більшість датчан залишилося продовжувати службу в складі формованої дивізії «Нордланд». Крім датчан, в цій частині служила велика кількість етнічних німців з північного Шлезвига.

У квітні 1943 року після розформування добровольчого корпусу з його ветеранів, що повернулися в Данію, Мартінсеном був створений данський аналог німецьких СС. Офіційно цей підрозділ спочатку було названо «Датський Німецький корпус», а потім корпус «Шальбург» в пам'ять загиблого командира корпусу. Цей корпус не був частиною В-СС і взагалі жодним чином не належав до організації СС. У другій половині 1944 під тиском німців «Шальбургкорпсет» був переданий до складу В-СС і переформований у навчальний батальйон СС «Шальбург», а потім в охоронний батальйон СС «Зееланд».

 

Добровольчий легіон «Норвегія»

З початком війни Німеччини проти СРСР в Норвегії широко побутувала ідея про необхідність реальної участі норвежців у бойових діях на боці Німеччини.

У великих норвезьких містах були відкриті вербувальні пункти, і до кінця липня 1941 перші триста норвезьких добровольців відправилися до Німеччини. Після прибуття в Кіль вони були відправлені в навчальний район Фаллінбостел. Тут першого серпня 1941 року був офіційно створений добровольчий легіон «Норвегія». В середині серпня сюди прибули ще 700 добровольців з Норвегії, а також 62 добровольця з норвезької громади в Берліні. Третього жовтня 1941 року в присутності Відкуна Квислинга, прибулого до Німеччини, в Фаллінбостелі перший батальйон легіону прийняв присягу. В знак спадкоємності цей батальйон отримав назву «Вікен» - ту ж, що мав 1-й полк хірда (воєнізовані загони норвезького Насьонал Самлінг). Штат легіону, згідно з наказом ФХА СС, мав складатися з 1218 чинів, але вже до 20 жовтня 1941 підрозділ налічував понад 2000 осіб. Норвезький легіон був організований за наступним принципом: штаб і штабна рота (протитанкова рота), взвод військових кореспондентів, піхотний батальйон з трьох піхотних рот і однієї кулеметної. Частиною легіону також вважався запасний батальйон, створений в Хальместранді.

16 березня 1942 легіон прибув на Ленінградську ділянку фронту. У декількох кілометрах від Ленінграду норвежці були введені до складу 2-ї піхотної бригади СС. Після прибуття частини легіону стали нести патрульну службу, а потім взяли участь у боях на фронті до травня 1942 року. У вересні 1942 року запасний батальйон легіону, який передав вже основну частину чинів до легіону, був зведений в роту, але, крім цієї роти, було створено нову на території Латвії в Єлгаві (Мітава). В цей же час на фронт прибула перша з чотирьох, поліцейська рота норвезького легіону, створена в Норвегії з пронімецьки налаштованих поліцейських. Її командиром був СС-штурмбанфюрер і лідер норвезьких СС Янас Лі. Рота діяла в складі легіону, який в цей час перебував на північній ділянці фронту, де зазнав великих втрат в оборонних боях у Червоного Села, Костянтинівки, Уретська і Червоного Бора. У лютому 1943 року 800 лишившихся легіонерів були з'єднані з запасними ротами, а в кінці березня легіон був виведений з фронту і відправлений до Норвегії.

Шостого квітня 1943 року в Осло відбувся парад чинів  легіону. Після недовгої відпустки легіон повернувся до Німеччини в травні цього ж року, норвежці були зібрані на полігоні Графенвер, де 20 травня 1943 легіон був розформований. Однак більша частина норвежців відгукнулася на заклик В. Квислинга і продовжила службу в рядах нової «німецької» дивізії СС.

Після створення 1-ї поліцейської роти і її служби на Східному фронті почалося створення інших поліцейських рот. Друга за рахунком рота була створена майором норвезької поліції Егільєн Хоел восени 1943 року, до її складу увійшло 160 чинів норвезької поліції. Після завершення навчання рота прибула на фронт і була введена до складу 6-го розвідувального підрозділу СС дивізії «Норд». Разом із зазначеним підрозділом рота оперувала на фронті протягом 6 місяців. Командиром роти був СС-штурмбанфюрер Егіль Хоел.

Влітку 1944 року була створена 3-тя поліцейська рота, в серпні 1944 року вона прибула на фронт, але через вихід Фінляндії з війни і відступу з її території німецьких військ взяти участі в боях рота не встигла. Сто п'ятдесят чоловік її складу були відправлені в Осло, і в грудні 1944 року рота була розформована. В момент формування ротою командував СС-гауптштурмфюрер Ейдж Генріх Берг, а потім СС-оберштурмфюрер Оскар Олсен Рустанд. Останній із зазначених офіцерів намагався наприкінці війни сформувати 4-у поліцейську роту, але з його затії нічого не вийшло.

 

Фінський добровольчий батальйон

Ще до початку війни з Радянським Союзом німці провели негласне вербування фінів у В-СС. Вербувальна кампанія дала німцям 1200 добровольців. Протягом травня - червня 1941 добровольці партіями прибували з Фінляндії до Німеччини. Після прибуття добровольці були розподілені на дві групи. Особи, які мають військовий   досвід, тобто учасники «зимової війни», були розподілені по підрозділах дивізії «Вікінг», а решта добровольців були зібрані в Відні. З Відня вони були переведені в навчальний район Гросс Борн, де з них був сформований фінський добровольчий батальйон військ СС (раніше відзначався як добровольчий батальйон СС «Нордост»). Батальйон складався зі штабу, трьох стрілецьких рот і роти важкої зброї. Частиною батальйону була запасна рота в Радомі, що входила до складу запасного батальйону німецьких легіонів. У січні 1942 фінський батальйон прибув на фронт в розташування дивізії «Вікінг» на рубіж річки Міус. Згідно з наказом, прибулі фіни стали спочатку четвертим, а потім третім батальйоном полку «Нордланд», в той час як сам третій батальйон був використаний для поповнення втрат дивізії. Аж до 26 квітня 1942 батальйон вів бої на річці Міус проти частин 31-ї піхотної дивізії РККА. Потім фінський батальйон був відправлений під Олександрівку. Після важких боїв за Демидівку фіни були виведені з ділянки фронту на поповнення, що тривало до 10 вересня 1942 року. Зміна обстановки на фронті зажадала участі батальйону в кровопролитних боях за Майкоп, в яких німецьке командування використовувало фінів на найважчих ділянках. З початку

1943 фінський добровольчий батальйон в загальному потоці німецького відступу пройшов весь шлях від Мал-гобека (через Мінеральні Води, станиці і Батайськ) до Ростова, беручи участь в ар'єргардних боях. Добравшись до Ізюма, фіни разом із залишками полку «Нордланд» були виведені зі складу дивізії і відправлені на полігон Графенвер. З Графенвер фінський батальйон був переведений в Руполдінг, де і був розформований 11 липня 1943.

У існування батальйону фінські добровольці також служили в складі підрозділу військових кореспондентів і в складі запасного піхотного батальйону «Тотенкопф» № 1. Спроби створення нової цілком фінської частини СС в 1943-1944 роках успіхом не увінчалися, і формування підрозділу СС «Калевала» було припинено . Найбільш відомим фінським добровольцем був оберштурмфюрер Ульф Ола Оллін з 5-го танкового полку СС, з усіх фіннів він набув найбільшу кількість нагород, і його танк - «пантера» з номером 511 був відомий усій дивізії «Вікінг».

 

Британський добровольчий корпус

На початок 1941 року в рядах В-СС служило близько 10 англійців, але до 1943 року ніяких спроб формування англійського легіону в Ваффен-СС не робилося. Ініціатором створення англійського підрозділу був Джон Амері - син колишнього англійського міністра у справах Індії. Сам Джон Амері був відомим антикомуністом і навіть брав участь в Іспанській громадянській війні на боці генерала Франко.

Спочатку з англійців, що жили на континенті, Амері створив  Британску антибільшовицьку лігу, яка мала створити Власні Збройні Формування для відправкі на Східний фронт.Після  довгих дебатів з німцями в квітні 1943 року йому було дозволено відвідування таборів англійських військовополонених на території Франції для вербування добровольців і пропаганди своїх ідей.Ця затія отримала кодове позначення «Особливе з'єднання 999» . Цікаво відзначити, що даний номер перед війною був телефоном Скотланд Ярду.

Влітку 1943 року особливе з'єднання було передано під контроль департаменту D-1 ХА СС, який займався питаннями європейських добровольців. Восени 1943 року добровольці змінили свою колишню англійську форму на форму Ваффен-СС, отримавши при цьому солдатські книжки СС. У січні 1944 року колишня назва «Легіон Святого Георгія» було змінена на «Британський добровольчий корпус», більш відповідна традиції В-СС. Планувалося за рахунок військовополонених збільшити чисельність корпусу до 500 осіб, а на чолі поставити бригадного генерала Паррингтона, взятого в полон в 1941 році в Греції.

Через деякий час склад британців був розбитий на групи для використання на фронті. Добровольці були розподілені по різних частинах Ваффен-СС. Найбільше число добровольців було взято в полк воєнкорів «Курт Еггерс», а решта розподілені між 1-ю, 3-ю і 10-ю дивізіями СС, Ще 27 англійців залишилися в казармах Дрездена для завершення навчання. У жовтні 1944 року було вирішено передати корпус  до складу III танкового корпусу СС. Після знаменитого нальоту авіації західних союзників на Дрезден, корпус був переведений в казарми Ліхтерфельде в Берліні, куди також  ввійшли прибулі з фронту. Після завершення навчання в березні 1945 року англійці були передані частково в штаб Німецького танкового корпусу СС, а частково до складу 11-го танкового розвідувального батальйону СС. В рядах зазначеного батальйону БДК взяв участь в обороні Шонберга на західному березі Одера 22 березня.

З початком штурму Берліна більша частина англійців пішла на прорив до західних союзників, яким і здалася в районі Мекленбурга. Індивідуальні добровольці, що залишилися, брали участь у вуличних боях разом з дивізією «Нордланд».

До складу БДК, крім англійців, набиралися добровольці з колоній, країн співдружності та Америки.

 

Індійський добровольчий легіон

Індійський легіон був спочатку війни створений в рядах німецької армії як 950-й Індійський піхотний полк. На кінець 1942 року в полку налічувалося близько 3500 чинів. Після навчання легіон був відправлений на охоронну службу спочатку до Голландії, а потім до Франції (охорона Атлантичного валу). 8 серпня 1944 легіон був переведений у війська СС з позначенням «Індійський легіон Ваффен-СС». Через сім днів індійські добровольці були перевезені поїздом з Локанау в Пойтірз.

Після прибуття в район Пойтірз індусів атакували «маки» (партизани), а в кінці серпня солдати легіону вступили в бій з Опором по шляху з Шатроу в Алліер. На перший тиждень вересня легіон дістався до каналу Беррі. Продовжуючи рух, індуси вели вуличні бої з французькими регулярними військами в місті Дун, а потім відступили в напрямі Санкойна. В районі Лузі індуси потрапили в нічну засідку, після якої легіон прискореним маршем проїхав у напрямку Діжона через Лойрі. У бою з танками противника біля Нуітс - Сайт - Джорджес частина зазнала великих втрат. Після цього бою індуси відступили маршем через Реліпемонт в напрямку Кольмара. А потім продовжили відступ до території Німеччини.

В листопаді 1944 року підрозділ було позначено як «Індійський добровольчий легіон Ваффен-СС». До початку грудня цього ж року легіон прибув в гарнізон міста Оберхоффен. Після Різдва легіон був переведений в навчальний табір Хойберг, де і залишався до кінця березня 1945 року. На початку квітня 1945 легіон був за наказом Гітлера роззброєний. У квітні 1945 року індійський легіон почав рух до швейцарського кордону в надії отримати там притулок і уникнути видачі англо-американцям. Прорвавшись через Альпи в район Боденського озера, індійські добровольці були оточені і взяті в полон французькими «маки» і американцями. З 1943 року в складі індійського полку існувала так звана гвардійська рота, розташована в Берліні і створена для церемоніальних цілей. Протягом війни рота, мабуть, так і продовжувала залишатися в Берліні. Під час штурму Берліна в його обороні брали участь індуси в формі СС, один з них навіть був узятий в полон Червоною Армією, всі вони, ймовірно, і були чинами згаданої «гвардійської» роти.

 

Сербський добровольчий корпус

До створення в серпні 1941 року сербського уряду генерала Мілана Недіча ніяких спроб організації сербських збройних частин не робилося. Генерал Недич оголосив про створення різних державних поліцейських формувань. Їх боєздатність залишала бажати кращого, тому вони в основному використовувалися для локальних охоронних завдань. Крім цих формувань 15 вересня 1941 була створена  так звана Сербська добровольча команда. Це підрозділ було створено з активістів організації Збора і радикально налаштованих військових. Командиром частини був призначений полковник Костянтин Мушіцкий, колишній   ад'ютант югославської королеви Марії. Команда незабаром перетворилася на прекрасну антипартизанську частину, що отримала визнання навіть у німців. Незабаром по всій Сербії стали виникати відділи СДК, ці відділи були відомі як «загони». Протягом 1942 року їхня кількість збільшилася до 12, до складу загону, як правило, входило 120-150 солдат і кілька офіцерів. Загони СДК широко залучалися німцями для антипартизанських акцій і, по суті, були єдиним сербським формуванням, які отримували зброю від німців. У січні 1943 року СДКоманда була переформована в СДКорпус, що складався з п'яти батальйонів по 500 осіб кожен. Корпус не приховував своєї монархічної спрямованості і навіть на паради в Белграді виходив під прапором з монархічними гаслами. На початку 1944 року СДК і нові добровольці були переформовані в 5 піхотних полків (римські номери з I по V) по 1200 бійців кожен і артилерійський батальйон з 500 чоловік. Крім цього, у складі СДК пізніше були створені школа новобранців і госпіталь в Логатець. Восьмого жовтня 1944 частини корпусу почали відступ з Белграда. На наступний день СДКорпус був переведений в Ваффен-СС з позначенням «Сербський добровольчий корпус СС». Структура корпусу була залишена без змін. Чини Сербського корпусу не стали чинами Ваффен-СС і продовжували носити свої колишні звання і підкорятися сербському командуванню. Після відступу з Белграда підрозділи СДК разом з четниками і німцями пішли до Словенії. У квітні 1945 року, за домовленістю з німцями, СДК став частиною однієї з дивізій четників в Словенії. Наприкінці квітня два полки СДК (I і V полки) за наказом командира четників в Словенії генерала Дам'яновича пішли в напрямку італійського кордону, перейшовши який, вони 1 травня капітулювали. Решта три полки II, III і IV під командуванням начальника штабу СДК підполковника Радослава Таталовіча брали участь в боях з у Любляни, після чого відступили на територію Австрії і здалися англійцям.

 

Естонський добровольчий легіон

Легіон був сформований по штатам звичайного трьох батальонного полку в навчальному таборі СС «Хайделагерь» (поблизу м Дебіца, на території Генерального Губернаторства). Незабаром після повного доукомплектування легіон був позначений як «1-й Естонський добровольчий гренадерський полк СС». До весни наступного року полк проходив навчання в зазначеному вище таборі. У березні 1943 року в полк прийшов наказ про відправку першого батальйону на фронт до складу танково-гренадерської дивізії СС «Вікінг», що оперує в цей час в районі Ізюма. Командиром батальйону був призначений німець СС-гауптштурмфюрер Георг Еберхардт, а сам батальйон став іменуватися Естонським добровольчим гренадерським батальйоном СС «Нарва». Не вступаючи у великі бої, батальйон разом з дивізією оперував у складі 1-ї танкової армії в районі Ізюм - Харків. Бойове хрещення естонців відбулося 19 липня 1943 року в бою за висоту 186.9. Підтримуваний вогнем артилерійського полку дивізії «Вікінг», батальйон знищив близько 100 радянських танків, але втратив свого командира, місце якого зайняв СС-оберштурмфюрер Кооп. Наступного разу естонські добровольці відзначилися 18 серпня того ж року в бою за висоти 228 і 209 близько Кленової, де, взаємодіючи з ротою «тигрів» з танкового полку СС «Тотенкопф», знищили 84 радянських танка. Мабуть, ці два випадки дали право аналітикам Червоної армії  в своїх розведсводках вказувати, що батальйон «Нарва» має великий досвід боротьби з танками. Продовжуючи бойові дії в рядах дивізії «Вікінг», естонці разом з нею потрапили в Корсунь-Шевченківський котел взимку 1944 року, при виході з якого зазнали величезних втрат. У квітні в дивізію прийшов наказ про вилучення з її складу естонського батальйону, естонцям були влаштовані зворушливі проводи, після чого вони відбули в місце нового формування.

 

Кавказьке військове з'єднання СС

У перші роки війни у складі німецької армії було створено велику кількість підрозділів з уродженців Кавказу. Їх формування проходило в основному на території окупованої Польщі. Крім фронтових армійських частин, з кавказців формувалися різні поліцейські і каральні частини. У 1943 році в Білорусії, в окрузі Слонім було створено два кавказьких поліцейських батальйону шутцманншафта - 70-й і 71-й. Обидва батальйони брали участь в антипартизанських операціях в Білорусії, перебуваючи в підпорядкуванні начальника з'єднань по боротьбі з бандитизмом. Пізніше ці батальйони стали основою для формованої у Польщі охоронної бригади «Північний Кавказ». За наказом Гіммлера від 28.07.1944 року, близько 4000 чинів бригади разом із сім'ями були переведені в район верхньої Італії. Тут разом з Козачим станом кавказці склали кістяк антипартизанських сил, що були у підпорядкуванні ХССПФ «Адріатичне узбережжя» СС-обергруппенфюрера Глобочніка. 11 серпня бригада наказом Бергера була переформована в Кавказький корпус, а ще менш ніж через місяць перейменована в Кавказьке з'єднання. Комплектування частини було прискорене переводом 5000 службовців з 800- 843   армійських польових батальйонів. З'єднання складалося з трьох національних військових груп - вірменської, грузинської та північнокавказької. Планувалося кожну групу розгорнути в повноцінний полк.

В кінці 1944 року грузинська та північнокавказька групи були розташовані в італійському місті Палуцца, а вірменська група - в Клагенфурті. У грудні 1944 року до складу з'єднання була передана азербайджанська група, яка раніше входила до складу Східно-тюркського з'єднання СС. Азербайджанські учасники подій після війни стверджували, що їх група встигла прибути до Верони до кінця війни.

Групи, розташовані в Італії, постійно залучалися до антипартизанських операцій. Наприкінці квітня північнокавказька група почала відступ на територію Австрії, а нечисленна грузинська була розпущена своїм командиром. У травні 1945 року чини з'єднання були видані англійцями радянській стороні.

 

Східно-тюркське військове з'єднання СС

Німецька армія створила велику кількість добровольчих частин з жителів радянської Середньої Азії. Командиром одного з перших туркестанських батальйонів був майор Майер-Мадер, в довоєнні роки колишній військовий раднико у Чан Кайши. Майер-Мадер, бачачи обмежене і безперспективне використання азіатів вермахтом, мріяв про одноособове керівництві усіма тюркськими частинами. З цією метою він вийшов спочатку на Бергера, а потім на начальника VI управління РСХА СС-бригаденфюрера і генерал-майора В-СС Вальтера Шелленберга. Першому він запропонував збільшення чисельності В-СС на 30 000 туркестанців, а другому - здійснення диверсій в радянській Середній Азії і організацію антирадянських виступів. Пропозиції майора були прийняті і, в листопаді 1943 року на основі 450-го і 480-го батальйонів був створений 1-й східно-мусульманський полк СС.

Формування полку проходило неподалік від Любліна, в містечку Понятова. У січні 1944 року було прийнято рішення розгорнути полк у дивізію СС «Нойє Туркестан». Для цієї мети з діючої армії були взяті такі батальйони: 782, 786, 790, 791-й туркестанські, 818-й азербайджанський та 831-й волзько-татарський. В цей час сам полк був відправлений до Білорусі для участі в антипартизанських операціях. Після прибуття штаб полку розташувався в містечку юратишки, неподалік від Мінська. 28 березня 1944 під час однієї з таких операцій загинув командир полку Маейр-Мадер, його місце зайняв СС-гауптштурмфюрер Білліг. Порівняно з попереднім командиром він не користувався популярністю у своїх людей, і в полку стався ряд ексцесів, в результаті чого Білліг був зміщений, а полк переданий до складу бойової групи «фон Готтберг». У травні полк брав участь в крупній антипартизанській операції  у Гродно, після чого разом з іншими національними частинами в кінці травня - початку червня був виведений на територію Польщі. У липні 1944 року полк був відправлений на полігон Нойхаммер для поповнення та відпочинку, проте незабаром він був відправлений до Луцька і підпорядкований особливому полку СС Дирлевангер. З початком Варшавського повстання в серпні 1944 року мусульманський полк і полк Дирлевангера були відправлені на його придушення. Після прибуття, 4 серпня, обидва полки увійшли в підпорядкування бойової групи Рейнефарт. У Варшаві туркестанці діяли в міському районі Воля. На початку жовтня з Варшавським повстанням було покінчено. При придушенні повстання туркестанці отримали визнання у німецького командування. 1 жовтня було оголошено про розгортання полку в Східно-тюркське військове з'єднання СС. Мусульманський полк був перейменований у військову групу «Туркестан» силою в один батальйон, інша частина полку разом з поповненням з волзько-татарських частин армії склала військову групу «Ідель - Урал». Крім цього, в околицях Відня був створений збірний табір СС для тюркських добровольців. П'ятнадцятого жовтня з'єднання разом з полком Дирлевангера було відправлено на придушення нового, тепер уже Словацького повстання.

До початку листопада 1944 з'єднання налічувало в своїх рядах 37 офіцерів, 308 унтер-офіцерів і 2317 солдатів. У грудні зі складу з'єднання була взята військова група «Азербайджан». Ця група була передана до складу Кавказького з'єднання. У грудні з'єднання піднесло неприємний сюрприз німцям. 25 грудня 1944 командир туркестанської групи Ваффен-оберштурмфюрер Гулям Алімов і 458 його підлеглих перейшли до словацьких повстанців у Мияві. На вимогу радянських представників повстанці розстріляли Алімова. З цієї причини близько 300 туркестанців знову переметнулися до німців. Незважаючи на цей сумний досвід, через два дні німці організували офіцерські курси для навчання тубільних офіцерів з'єднання.

1 січня 1945 до складу з'єднання увійшла військова група «Крим», створена з розформованої татарської бригади. В цей же час у Віденському збірному таборі СС-оберштурмбанфюрером Антоном Циглером  було зібрано ще 2227 туркестанців, 1622 азербайджанця, 1427 татар і 169 башкир. Всі вони готувалися поповнити ряди тюркського з'єднання СС. У березні 1945 року з'єднання було передано в 48-ю піхотну дивізію . У квітні 1945 року 48-а дивізія і тюркське з'єднання перебували в навчальному таборі Доллерсхайм. Національні комітети планували перекинути з'єднання в Північну Італію, але про здійснення цього задуму нічого не відомо.

 

Втрати військ СС

В ході польської кампанії втрати В-СС обчислювалося кількома десятками людей.Превосходство німецької армії в озброєнні і блискавичний перебіг кампанії звели втрати Ваффен-СС майже до мінімума.В 1940 на Заході есесівці зіткнулися вже зовсім з іншим протівником.Високий рівень підготовки англійської армії, підготовлені заздалегідь позиції і наявність сучасної артилерії у союзників стали перешкодою на шляху СС до перемоги.В ході західної кампанії Ваффен-СС втратили близько 5000 человек.Офіцери і унтер-офіцери в ході боїв захоплювали солдат в атаку особистим прикладом, що, на думку генералів вермахту , призвело до невиправдано великих втрат серед офіцерів Ваффен-СС. Безумовно, відсоток втрат серед офіцерів Ваффен-СС був вище, ніж у частинах вермахту, але причини цього не варто шукати в поганій підготовці або ж в методиці ведення бою.В частинах Ваффен-СС панував  корпоративний дух і не було настільки явної грані між офіцером і солдатом, як у вермахті.Крім цього, структура Ваффен-СС будувалася на основі «фюрерпринцип» і саме тому в атаках офіцери СС були попереду своїх солдатів і гинули разом з ними .

 

На Східному фронті есесівці зіткнулися з запеклим опором Радянської армії і як наслідок за перші 5 місяців війни частини Ваффен-СС втратили більше 36 500 чоловік вбитими, пораненими й зниклими без вісті. З відкриттям другого фронту втрати СС ще більше збільшилися. За найскромнішими підрахунками, в період з 1 вересня 1939 року по 13 травня 1945 війська СС втратили більше 253 000 солдатів й офіцерів вбитими. За цей же час загинуло 24 генерала Ваффен-СС (не рахуючи покінчивших життя самогубством і генералів поліції), і два генерали СС були розстріляні за вироком суду. Кількість поранених в СС до травня 1945 року становить близько 400 000 чоловік, причому деякі есесівці були поранені більше двох разів, але після одужання все одно поверталися до ладу. Військам СС доводилося діяти в основному на окупованих територіях, і до кінця війни вони втратили більше 70 000 чоловік зниклими без вісти.

 

 

 

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: