Локотська республіка

 

Про феномен Локотської республіки радянська і пострадянська історіографія воліє брехати або замовчувати. Причина проста: як і совок, його нинішні спадкоємці бояться правди про масовий опір радянщині в роки Другої світової війни з боку  населення «центрального» регіону Росії.  

Землі, на яких розташовано селище міського типу Локоть Брасовського району Орловської (сьогодні  - Брянська) області до 1917 року належали  особисто царській родині. Таким чином,  Брасовські селяни не знали кріпацтва. Для них, людей з нормальною психологією «білих» господарів, «колективізація стала не" другим виданням "кріпосного права, а" першим ", з'явилася причиною прихованого невдоволення новою владою, що вилилося назовні, коли сама ця влада виявилася повислою на волосині» («Матеріали з історії російського визвольного руху », М., 1998).

Наприкінці вересня 1941 німецькі війська підійшли до Орловщини і Брянщини. НКВД доповідало: «сім'ї партійного і радянського активу, що евакуюються, проводжуються під свист і недвозначні погрози з боку розперезавшоїся  антирадянщини, а частина співробітників установ наполегливо уникала під різними приводами евакуації» . Народ відверто чекав німців і був упевнений, що радянська влада  вже ніколи не повернеться.

Відразу після втечі комуністів селяни за власною ініціативою стали ділити колгоспні поля і створювати загони самооборони. Ще до приходу німців в Локті  зібралися сільські  старости, а також вибрані населенням депутати. По суті, це був вічовий схід. Таким чином, в основі феномена Локотської республіки лежить демократичне волевиявлення народу. Після голосування «губернатором Локтя та навколишніх земель» був обраний Костянтин Воскобойник. Його заступником став Броніслав Камінський. Саме вони і очолили  визвольний рух на Орловсько-Брянській землі.

Костянтин Павлович Воскобойник народився в 1895 р. на Київщині в родині залізничника. Рік навчався в Московському університеті, в 1916-му пішов добровольцем на фронт. У 1919-20 рр.. служив у Червоній армії, був поранений, а в 1921 році, надивившись на «принади» радянської влади, вступив в один із загонів селянсько-повстанської армії Олександра Антонова. Після придушення Тамбовського повстання Воскобойник переховувався, жив, навчався і працював за підробленими документами, в 30-х рр.. відбув ув'язнення в таборах і в 1938-му влаштувався в Локтях, де працював викладачем фізики в Брасівськім лісотехнікумі.

Броніслав Владиславович Камінський,  друг і соратник Воскобойника, народився в 1899 році. По батькові він був поляк, по матері - німець. Служив в червоній армії, куди пішов добровольцем, після демобілізації навчався у Петроградському хіміко-технологічному інституті і працював на заводі «Республіка». В 1935 році його виключили з ВКП (б) за критичне ставлення до колективізації, а в 1937-му заарештували за звинуваченням у приналежності до «Трудової селянської партії» Чаянова. У 1941 році відправлений на поселення в Локоть, де аж до приходу німців працював інженером на місцевому спиртзаводі.

Коли німці (2-а танкова армія Гудеріана) 4 жовтня 1941 увійшли в Локоть, то за свідченням очевидців, їх зустрів вже не червоний, а біло-синьо-червоний прапор.

Воскобойник був затверджений німцями на посаді голови місцевого самоврядування народної міліції, а Камінський - на посаді його заступника. Вже 25 листопада 1941 був опублікований маніфест заснованої ними Народної соціалістичної партії «ВІКІНГ (ВИТЯЗЬ)». У ньому проголошувалося наступне:

«Повне знищення у Росії  колгоспного  і  комуністичного ладу.

Безкоштовна передача селянам у довічне, спадкове користування всієї орної землі з правами оренди й обміну ділянок, але без права їх продажу. (В руках одного громадянина може бути лише одна ділянка). Розмір ділянки приблизно 10 гектар в середній смузі Росії.

Безкоштовне наділення у довічне, спадкове користування кожного громадянина Росії садибною  ділянкою, з правом обміну, але без права продажу. Розмір ділянки в середній смузі Росії визначається приблизно в 1 гектар.

Вільне розгортання приватної ініціативи, відповідно до чого дозволяється приватним особам вільне заняття усіма ремеслами, промислами, спорудою  фабрик та  заводів. Розмір капіталу у приватному володінні обмежується п'ятьма мільйонами золотих рублів на кожного повнолітнього громадянина.

Встановлення на усіх видах виробництв 2-х місячної річної  відпустки  з метою використання його для роботи на власних присадибних ділянках.

ПРИМІТКА: На шкідливих виробництвах тривалість відпустки збільшується до 4-х місяців.

Наділення всіх громадян безкоштовно лісом з державних угідь  для будівлі житла.

Закріплення у власність Держави залізниць, лісів, вмісту надр землі і всіх основних фабрик та  заводів.

Амністія усіх комсомольців.

Амністія рядових членів партії, що не заплямували себе знущаннями над народом.

Амністія усіх комуністів, що зі зброєю в руках брали участь у поваленні сталінського режиму.

Амністія Героїв Радянського Союзу.

Нещадне знищення євреїв, колишніх комісарів ».

Проект «Локотська республіка» зустрів повне розуміння німців, насамперед командування 2-ї танкової армії Вермахту. Саме вони підтвердили статус Локотської республіки як Національної  Освіти. Німці не втручалися у внутрішні справи  республіки; існував навіть особливий наказ штабу Гудеріана, категорично забороняючий таке втручання. Наприклад, німці не змогли запобігти страті двох своїх військовослужбовців, засуджених в Локті за мародерство і вбивство. Доречно згадати, що Локотська республіка мала власний Кримінально-процесуальний  кодекс, розроблені колишнім студентом-юристом Тімінським.

Пильний інтерес до Локотського проекту проявляли Геббельс і Гіммлер (перший взагалі вважав, що боротьба з «Радами» повинна спиратися на підтримку  населення). У 1943 році Альфред Розенберг рекомендував використовувати досвід Локотського самоврядування «в більших масштабах».

У січні 1942-го Воскобойник  загинув у бою з диверсантами НКВД, швидше за все, спеціально надісланими для його ліквідації. Керівництво округом перейшло до Камінському, який отримав згодом  прізвисько «господаря брянських лісів». До осені того ж року він створив могутнє (до 20 тис. багнетів) антирадянське військове формування - Російську визвольну народну армію (РОНА), відому також як бригада Камінського. Відзначимо, що РОНА твердо позиціонувала себе як союзну, а не як підпорядковану німцям силу. На озброєнні РОНА мала артилерію і навіть танки Т-34 в кількості 24 машин.

За площею Локотська республіка перевищувала територію Бельгії. Населення налічувало 581 000 чоловік (за іншими даними - до півтора мільйона). Можна зрозуміти, яку нищівну небезпеку цей плацдарм російської антирадянщини представляв для сталінської імперії, і без того ледве стоячої на ногах.

Отже, «... до кінця 1942 р. в тиловому районі 2-ї німецької танкової армії склалося своєрідне державне утворення. Перетворені на засадах приватного підприємництва сільські господарства і торгівля відчували небувалий для того часу підйом. Були приведені в порядок і запущені в дію система шкільної освіти та медичного облуговування. Було відкрито 345 шкіл, в яких працювали 1338 чоловік тільки педагогічного персоналу, 9 лікарень, 37 медичних пунктів, 3 дитячих будинки. Наказом Камінського семирічна освіта оголошувалося обов'язковою. Запрацювало безліч промислових підприємств, у тому числі зруйнованих радянськими військами при відступі. Ефективно функціонував Локотський Державний банк. В якості тимчасової грошової одиниці мав ходіння радянський рубль .

Розмір  земельної ділянки для кожного жителя , в повній відповідності з оголошеною вище програмою, становив 10 гектарів. У кожної сільської родини була корова, не кажучи вже про кіз, свиней та птиці. Майно, конфісковане в 30-і роки при розкуркулювання, безоплатно поверталося законним господарям; якщо ж воно було втрачено, то виплачувалася відповідна компенсація.

У листопаді 1942 року відкрився Міський художньо-драматичний театр ім. Воскобойника. Видавався орган Локотського самоврядування - газета «Голос народу», велася широка просвітницька робота серед населення, зокрема, читалися лекції на теми «Німеччина сьогодні», «Євреї і більшовики», «Німецько-радянська війна» та ін «Голос народу» пропагував стиль і спосіб життя «нової Європи», здорове відношення до праці і до власності. Працювала радіостанція Локтя. Проводилась державна політика повної свободи совісті: скажімо, поряд з безліччю православних церков, відкривалися молитовні будинки баптистів.

Навіть у надзвичайних умовах воєнного часу владна вертикаль поєднувалася в Локотській республіці з вічовою системою сільських сходів, що мали реальне значення. Так, наприклад, збори села Кузнецівка усунули з посади непридатного старосту, що зустріло повне розуміння і підтримку з боку газети «Голос народу».

Камінці билися передусім із радянськими  партизанами, які здійснювали масовий терор щодо мирного населення краю. Наприклад, газета «Голос народу» писала:

«Населення нашого округу досить добре знає, що таке сталінські партизани-бандити і що вони несуть для населення. Ці лісові бандити несуть з собою масовий терор ... Вони вбивають не тільки рядових працівників нової влади, не тільки старост і поліцейських, а й усіх чоловіків, які тільки трапляються їм в руки.

Так, наприклад, у Дмитрівському районі ці сталінські скажені собаки вбивали лісників, вчителів, робітників, селян, шістдесятирічних похилого віку інвалідів-рибалок, попередньо мучачи їх: вони різали свої жертви ножами, рубали сокирами, вирізали шматки шкіри і хребці, знімали черепа, відрубували голови .

Те ж робили ці кровопивці і в Брасовському районі; захопивши в кінці квітня Тарасівку і Шемякіне, бандити партизани замучили і розстріляли 115 чоловік місцевих жителів, у тому числі багато жінок та дітей, причому половина цих жертв була піддана мукам і знущанням: своїм жертвам бандити спочатку відрубували пальці рук і ніг, виколювали очі, проколювали шомполами вуха, а через кілька днів зовсім змучених, стікаючих кров'ю, вже напівмертвих, розстрілювали ... »

Крім ведення наполегливої ​​і запеклої боротьби з радянськими партизанами, РОНА «виставила частину на фронт під  Дмитровськ-Орловським у липні 1943 року. Восени один полк її стійко  Севськ - і в цьому захисті знищений цілком: радянські війська добивали і поранених, а командира полку прив'язали до танку і протягли насмерть »(«Архіпелаг ГУЛАГ »). РОНА прикривала відхід 2-ї німецької танкової армії і планову евакуацію цивільного населення Локотської республіки.

До осені 1943 року коротка, але неймовірно насичена і яскрава історія Локотської республіки закінчилася під натиском радянських військ.

Влітку 1944 року РОНА, відступила разом з німецькими військами, була перетворена в 29-у гренадерську дивізію СС (1-а російська). Камінському, якому висловив вдячність особисто Гіммлер, було присвоєно чин бригаденфюрера СС (до того часу він вже мав Залізний хрест 1-го класу за антипартизанської боротьбу в Білорусії). У серпні того ж року дивізія Камінського була кинута на придушення Варшавського повстання . Там РОНА  відзначилася особливою нещадністю, яка навіть здалася керівництву СС надмірною. За найбільш поширеною версією, Камінський був потай засуджений німецьким військовим трибуналом і розстріляний. Його солдатам сказали, що він загинув у партизанській засідці. Після цього багато воїнів РОНА покинули дивізію і влилися в ряди білоруських «лісових братів», Армії Крайової та. Ті, хто зміг дістатися до рідних місць, билися в рядах повстанського руху на Брянщині та Орловщині в повоєнні роки.

Залишається додати, що при відступі разом з РОНА на захід пішло більше 50 тисяч мирних жителів, які не бажали животіти під комуністичним гнітом. «Можна лише уявити, як, дорвавшись, прочісували НКВС цей автономний антирадянський район!», - Писав Олександр Солженіцин.

Ось лише один з епізодів: «Коли радянські війська захопили Комарічі, то відразу почалися пошуки тих, хто співпрацював з німцями. На розпитування військових сусіди вказали на школярку Тамару Платонову, яка закінчила навесні шостий клас. Вона жила в будинку Ф.Ф.Ізвєкова, в цьому ж будинку квартирувала невелика німецька частина, командиром якої був фельдфебель Hans Adolf Wulf. Їй доводилося допомагати німцям по господарству, і вони жили мирно і спокійно. Радянські солдати схопили дівчинку і потягли її в ліс. Що там відбувалося, ми не знаємо, не хотіли, що б ми це знали ті, хто це робив, тому вони ретельно заховали сліди своїх злочинів. Труп не змогли виявити ні родичі, ні мати, військовий лікар, примчав з фронту на пошуки дочки. Лише на гілках дерев були виявлені клапті волосся Тамари.».

Камінци, що не побажали йти на захід, продовжували в Брянських лісах повстанську боротьбу з Радянською владою   до 1951 року. Вже в 1945-46 рр.. проти антирадянських повстанців Орловщини і Брянщини були кинуті великі з'єднання НКВС, посилені артилерією і танками. Численні каральні операції кремля на території колишньої Локотської республіки, на думку дослідника Сергія Верьовкина, цілком можна вважати «геноцидом локотчан». 

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: