9 Травня, 2020

Кущевська атака

Кущевська атака стала останнім в історії прикладом кавалерійського наступу лавою. На початку серпня 1942 року козачі дивізії змогли затримати наступ німців на Кавказ. Під козачими шашками фашисти здригнулися.

До кінця літа 1942 року ситуація на Південному фронті була майже критичною. Німецькі війська, майже не зустрічаючи опору, просувалися вглиб Кубані. Війська розформованого 28 липня Південного фронту перейшли до Північно-Кавказькому фронту. Наступ на Кавказ, йшов повним ходом, але 30 липня німці підійшли до річки Ея. Тут і розвернулися історичні події, що багато в чому визначили хід і підсумок війни.

Зайнявши оборону на березі річки в районі станиць Кущевська, Шкурінека, Канеловська, дві донські і дві кубанські дивізії перегородили шлях до Кавказу фашистській лавині. 17-й кавалерійський корпус генерала Н.Я.Кіріченко у складі 12-ї і 13-ї Кубанських, 15-ї і 116-ї Донський козачих дивізій затримав наступ німців на три дні.

Випалена, плоска як стіл кубанського степу являла собою ідеальний плацдарм для стрімкої кавалерійської атаки лавою. Учасник тих подій козак Юхим Іванович Мостовий згадував:

«Микола Якович Кириченко минулим днем об’їхав, обійшов весь наш корпус. Він був теж небагатослівний з нами, але промову коротку його я запам’ятав назавжди.

– Перед нами добірні вояки Гітлера. Гірничо-стрілецька дивізія «Едельвейс» із доданими частинами СС. Красиво, гади, назвали себе, та тільки в їх поганих, кривавих руках будь-яка квітка вмирає. Зупинити їх не можуть. Від безкарності знахабніли, своєю кров’ю ще жодного разу не вмивалися. Ось ми їх і умиємо. Крім нас – нікому. На фронті паніка. Але а ми ж козаки. »

Вставши в лісопосадках недалеко від станиці Кущевська, козаки були готові до атаки і чекали наказу. Нарешті, наказ був даний. Третину шляху до позицій противника козаки пройшли кроком, мовчки, тільки степове повітря сичало від помахів шашок. Після козаки пустили своїх коней риссю, коли ж німці стали видні неозброєним оком, понесли коней в галоп. Це була справжня психічна атака.

Німці остовпіли. Вони і до цього чули про козаків, але під Кущевською побачили їх у всій красі.

Ось тільки дві думки про козаків. Одна – італійського офіцера, друга – німецького солдата, для якого бій під Кущевською став останнім.

«Перед нами встали якісь козаки. Це чорти, а не солдати. І коні у них сталеві. Живими нам звідси не вибратися »

«Один спогад про козачу атаку валить мене в жах і змушує тремтіти. Ночами мене переслідують кошмари. Козаки – це вихор, який змітає на своєму шляху всі перешкоди і перепони. Ми боїмося козаків, як відплати всевишнього ».

Незважаючи на явну перевагу в зброї, німці здригнулися. Станиця Кущевська тричі переходила із рук у руки. За спогадами Мостового, в бою брала участь і німецька авіація, але через штовханину, в якій вже йшла запекла боротьба в рукопашну, вона виявилася фактично марною – бомбити своїх люфтваффе не хотів. Літаки кружляли над полем бою на бриючому польоті, очевидно бажаючи налякати козачих коней, тільки й це було марно – козачі коні були привчені до реву моторів.

На жаль, однією «живою силою» утримати зайняті козаками позиції було не можливо, а артилерія мовчала. У своїх мемуарах маршал Гречко так писав про підсумки Кущевської атаки:

«216-я дивізія й на цього разу не надала підтримки козакам. У підсумку кавалерійський корпус відійшов на вихідні позиції. У цих нічних атаках на Кущевську, козаки 13-ї кавалерійської дивізії знищили понад 1 тис. Гітлерівців і близько 300 взяли у полон ».

В Кущевській атаці відзначилося багато козаків. Особливо відзначився повний Георгіївський кавалер, козак Костянтин Недоруба. До часу подій йому було 52 роки, однак старий рубака разом з сином «поклав» 70 фашистів. У його нагородному листі зазначено: «Потрапивши в оточення під станицею Кущевською, вогнем з автоматів і ручними гранатами, разом зі своїм сином знищив до 70 фашистських солдатів і офіцерів». За бої в районі станиці Кущевська козак був удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

Звістка про Кущевську атаку рознеслася по всіх фронтах. Про неї писали газети, Левітан прославляв подвиг козаків у зведеннях Совінфорбюро, Сталін видав директиву, в якій наказував вчитися перемагати на прикладі козаків Кириченка. Так кубанці стали еталоном радянського солдата.

З приводу Кущевської атаки й досі ведуться пересуди. Сперечаються про кількість дивізій, про те, чи були у німців танки, оспорюється навіть значимість тих подій. Як би там не було, не приймати в розрахунок того, що події під Кущевською стали прикладом для радянських солдат не можна. Втрати, понесені у ті дні – більше 2000 осіб не можуть бути марними. Закінчити хотілося б ще однією цитатою зі спогадів санінструктора Зінаїди Корж :

«Після Кущевської битви – це була знаменита кінна атака кубанських козаків – корпусу присвоїли звання гвардійського. Бій був страшний. А для нас з Олею найстрашніший, тому що ми ще дуже боялися. Я, хоча вже воювала, знала, що це таке, але от коли кавалеристи пішли лавиною – черкески майорять, шаблі вийняті, коні хропуть, а кінь, коли летить, він таку силу має; і вся ось ця лавина пішла на танки, на артилерію, на фашистів – це було як у страшному сні. А фашистів було багато, їх було більше, вони йшли з автоматами, наперевіс, поруч з танками йшли – і вони не витримали, розумієте, вони не витримали цієї лавини. Вони кидали гармати і бігли ».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *