Кіт – супутник Велеса

 

Велес - один з центральних Богів у слов'янському пантеоні. Вірним супутником Велеса, його священною твариною вважається волохатий кіт.

Вважається, що кіт - Звір Велесів. В давнину на Русі кішка виступала і в ролі творця, і в ролі руйнівника. Один з головних напрямів її діяльності - збереження домашнього вогнища. Але і це не все - кішка у русів є ще й провідником у потойбічний світ. У старослов'янських  оповідях  кішка - один з основних персонажів, причому чи не найрозумніший звір.

Всім відомий Кіт Баюн сам складав оповіді, володів унікальним голосом (чутним за сім верст), міг своїми піснями як зачаровувати до смерті, так і виліковувати від хвороб. Кіт Баюн присипляє і заговорює своїми казками   подорожніх. Слово баюн саме по собі означає «оповідач, балакун», від дієслова баяти - «розповідати, говорити», тобто - Баян.

Вважається, що перші домашні кішки родом з Єгипту, звідки їх привезли в Древній Рим. Тут-то і починається загадкова історія котячого імені. По-перше, у багатьох індоєвропейських мовах слово «кішка» звучить дуже схоже: кіт, кішка - у слов'ян, кет - у англійців (cat), катер - у германців (kater), ша - у французів, але пишеться - chat, Катто - у прусів (catto), кате - у литовців (kate), Каке - у латишів (kake), котка - у болгар. По латині дику кішку називають Катуз (cattus).   Основа слова «кіт» у європейців давня, тому настільки однаково вона звучить на багатьох мовах.

Слово «кіт» найтіснішим чином пов'язане із дуже важливим дієсловом, що позначає народження, - «котитися» , воно також є складовою частиною слова, що позначає звіриного дитинчати - catulus (по латині). Дійсно, це ми зараз говоримо, що «звірі народжують». Для наших предків такий вислів був неприйнятним. Народжувати могла лише жінка. Справа в тому, що слово «народити» - священне і магічне. У слов'ян воно пов'язане  із великим Богом множення роду нашого - Родом (або Рудрою у стародавніх індо-аріїв).

Кішка, як і всяка худоба, в тому числі невелика, може тільки «котитися». Котяться, крім кішки, кози, вівці, зайчихи, кролиці, корови та інші тварини. Вагітна кішка називалася по древнерусські «сукітна». Між словами кіт, худоба, окіт (розмноження домашніх тварин) є якийсь зв'язок, можливо, висхідний до початку поширення скотарства в Європі, приблизно, до 6-4 тисячоліття  до нашої ери. В цей же час, до речі, складалися і стародавні індоєвропейські мови. Слова «кішка» або «кіт» в перекладі з давньоєвропейських мов повинні були означати «народжувати». Воно вказувало на прямий зв'язок древніх «мурок і васьок» з культом родючості.   Доказом такої версії служать народні повір'я про кішку в давніх германців. В образі кішки у них виступала богиня любові, материнства і родючості Фрея, дружина сонячного бога Фрейра. Нічого дивного тут немає. Висока відтворюваність потомства у кішки добре відома.

На Русі найпоширенішими іменами наших пухнастиків  були Мурка та Васька. Чому Мурка – цілком зрозуміло, мурчить багато. Але ж чому тоді кота не звуть  Муром (адже він мурчить не гірше), Петром чи Іваном, а саме Василем? Ось тут укладено друге таїнство котячого імені. Але воно пов'язане вже чисто з народними ведами (знаннями). До впровадження  християнства на Русі наші пращури вшановували всемогутнього Бога   царства Наві, багатства, худоби, і всіх лісових тварин - Велеса.  Велес міг приймати подобу різних звірів, головне, аби той звір був волохатим – наприклад ведмідь. Кіт є супутником Бога Велеса, твариною священною, і з ним пов'язані чимало звичаїв та обрядів.   Після введення християнства на Русі язичництво зберігалося довго. Але ім'я Велеса було під забороною, і древній бог поступово  почав  приймати у свідомості русичів образ Святого Власія. Святий Власій є  покровителем худоби, так як і Велес. Ось на честь святого Власія у селах й почали  називати котів Васька - в пам'ять про Велеса. Потім першопричина, звичайно ж, забулася.

На Русі образ волохатого кота - супутника Велеса - асоціювався з домовиком. Домовики, по вірі наших предків, мають різні звання, і кожен відповідає за свою ділянку: хто за будинок або лазню, хто за стайню, за хлів. До всієї цієї домовикової  братії пращури ставилися з трепетною повагою. Головного домовика  називали деколи хранильником. Домовик стежить за порядком і доброзичливий, але може і смертний кінець прискорити. Особлива містика завжди оточує будівництво нового житла. Тут неодмінно був потрібен подарунок духу новобудови. Без обрядового підношення новоселів та їх родичів очікувала смерть. Хто перший поріг (магічну рису)  перетне, ризикує з таїнством долі зіткнутися. Тому народився звичай впускати в будинок першим кота, як звіра, пов'язаного з могутнім Велесом, повелителем душ людей і тварин. Впускали кота, примовляли: «Ось тобі, господар, волохатий звір на багатий двір». І йде кіт Васька через поріг, захищаючи людей від усіх примх долі, на себе всі біди прибираючи.  

З чарами і магією пов'язане і забарвлення кішки. Біла масть означає зв'язок із зорею, чорна - з ніччю. Взагалі чорній кішці міцно не пощастило. Це масть диму, нечистої сили. Однак така напасть на кішку обрушилася, мабуть, після поширення християнства, для якого все, що волохате, язичницьке, - асоціюється з чортом. У слов'ян-язичників такого фатального відношення до чорної кішки немає.

До цих пір збереглася на Русі віра, що в нещасному будинку коти не ведуться, а хто вб'є кота, тому сім років ні в чому удачі не бачити. Хто любить і береже кішок, того цей хитрий звір охороняє від всякої «марної біди».   Багато інших істин пов'язано з цим звіром, безліч прикмет і прислів'їв. «Без кішки не хата.» «На мишку і кішка звір!» «Кішки б'ються - мишкам привілля!» «Хто кішок любить - буде дружину любити!»  Є багато приказок, пов'язаних з вдачею, звичками кішок, застосованих до всіляких явищ людського життя:  «У них лади - що у кішки з собакою!» - Говорять про сварливе подружжя.  За народною прикметою: кішка згортається клубком - до морозу, міцно спить черевом догори - до тепла, шкребе лапами стіну - до вітру, підлогу - до хурделиці, вмивається - до відра, лиже хвіст - до дощу, на людину тягнеться - обновку (користь ) обіцяє. Як з вогнем вогнища, так і з кішкою поєднуються прикмети про приїзд гостей: якщо вмивається кішка або загрібає лапами, то чекай гостей; якщо при цьому лапи у неї холодні - то гості будуть чужі й небажані, а якщо лапи теплі - то приїдуть друзі і родичі. Існує сакральне повір'я, що кішка так живуча, що тільки дев'ята смерть і може її заморити до смерті. 

Домашні кішки з'явилися на території Русі раніше, ніж наші предки стали християнами. Найперші відомості про домашніх кішок дають археологічні знахідки на території колишнього СРСР. Ось деякі дані, наведені В. Карповим в його роботі «Трактат не тільки про кішку» (Щорічник «На суші і на морі», 1987). Науково зафіксовано,що  просування домашньої кішки від берегів Чорного моря на суворий північ відбувався повільно. Так, знайдені археологами останки на території Кіровоградської, Одеської та Черкаської областей належать до II-V століть нової ери. Але знову-таки тільки по одному примірнику в трьох поселеннях. Проте вже в розкопках, що відносяться до VI-VII століть, археологи фіксують появу кішки в Пскові, містах Прибалтики та поблизу Ярославля. У VII-IX століттях цей звір потрапляє в район Старої Ладоги і в Середнє Поволжя. Хоча за стародавніми повір'ями одним з образів господаря лісу є кіт. Кішка грає також важливу роль і у Богині Макоші.

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: