20 Березня, 2020

Гибель лайнера “Й.Сталін”

Корабель був побудований в 1938-1939 рр. за замовленням Радянського Союзу в Амстердамі. До початку Вітчизняної Війни здійснював рейси по Балтиці. На кораблі були розміщені 2 парові турбіни – 9000 кВт. В круїзах приймав на борт 421 пасажира. З початком війни судно було передано для потреб Балтійського військово-морського флоту. 1 грудня 1941 року на “Й.Сталін” почалося вантаження евакуйованих військ з військової бази півострова Ханко. Транспорту був привласнений номер ВТ-501.
Про перевантаженість корабля може говорити той факт, що в каюту, розраховану на 3-х чоловік, розміщували взвод бійців. За твердженням командира бази Ханко С.І.Кабанова, на лайнері знаходилося не менше 5589 евакуйованих бійців. Було навіть дано розпорядження, що в разі позаштатних ситуацій, таких як обстріл чи вибух, всім залишатися на місці, бо судно сильно перевантажено і просте переміщення екіпажу небезпечне. У ніч на 3 грудня , караван кораблів покинув базу Ханко. Кораблі йшли строєм, попереду – три тральщики, потім ще два, слідом есмінець “Стійкий”, турбоелектрохід “Й.Сталін”, есмінець “Славний”, ще один тральщик, замикав стрій катер “Ямб”. Мався ще загін супроводу з семи катерів морських мисливців і чотирьох торпедних катерів.
Опівночі, при зміні курсу кораблі увійшли на щільне мінне поле і рух застопорився через необхідність заміни перебитих тралів. “Й.Сталін” мав велику парусність і при сильному вітрі його знесло з протраленої смуги. Послідкував перший вибух біля лівого борту, через пару хвилин вибухнула друга міна, тепер вже з правого борта. Потім було ще два вибухи. У корабля були відірвані корма і носова частина. Спроби есмінця “Славний” взяти транспорт “Й.Сталін” на буксир ні до чого не привели. Мінне поле було настільки щільним, що команді доводилося жердинами відштовхувати міни від бортів корабля. Фінська берегова батарея відкрила вогонь по кораблях, і на довершення до всіх бід, крупнокаліберний снаряд потрапив в трюм, заповнений бійцями, котрі сиділи на мішках з борошном і ящиках з боєприпасами. Наслідки цього пострілу були жахливі. Протягом трьох годин, при штормовій погоді, військовим кораблям вдалося зняти 1740 чоловік. Тральщики, есмінець і катери були переповнені, люди стояли на палубі впритул один до одного. Подальші роботи з порятунку “Й.Сталіна» не представлялися можливими і караван кораблів пішов.
Згодом всі очевидці цих подій підкреслювали, що найстрашнішим в цей час була на кораблі паніка. Це по-своєму можна пояснити. Люди перебували в замкнутих просторах і серія вибухів, зі страшною силою, що розривала корабель на частини, породила паніку. Спроби всієї людської маси вискочити на палубу, в темряві, привели до того, що люди не усвідомлювали, що робили. Хтось намагався зупинити паніку, застосовуючи при цьому навіть зброю. Описувалися випадки, коли люди стрілялися самі. Солдати кидалися в воду, де їх давило бортами підійшовших для порятунку кораблів. З відходом кораблів на останках понівеченого корпусу лайнера залишалося більше 2500 уцілілих і поранених бійців. Багато стали намагатися спорудити з підручних засобів плоти і не вірячи, що корабель довго протримається на плаву, люди кинулися на спущений на воду пліт. Більшість відразу ж було змито в море штормовою хвилею. До берега добралося тільки 6 чоловік. Але хтось продовжував виконувати свій обов’язок. Саме завдяки механікам турбоелектрохода, незважаючи на практично повне руйнування судна, продовжували працювати насоси, що відкачували воду з трюмів.
На третій день корабель продрейфував повз маяк Палдіськи. До нього підійшли німецькі тральщики. Німці висадили групу автоматників, які забрали капітана судна, командирів, офіцерів і політпрацівників. Потім зняли і всіх рядових. Пізніше корабель прибило до мілини в районі Лохусалу.
Доля екіпажу і пасажирів склалася по-різному. Деякі потрапили в фінський полон, де умови були набагато м’якшими, ніж у німецькому полоні. Але згодом усім довелося пройти через складну і принизливу процедуру державної політичної перевірки в таборах НКВС. У 1953 році останки “Й.Сталіна” намагалися різати на метал, але було виявлено велику кількість снарядів, перекладених шарами мішками з борошном. Зверху все це було всипане останками зотлілих тіл захисників Ханко. Виявлений небезпечний вантаж знищили, людської останки були поховані.
Але численні артефакти – свідчення цих подій війни і сьогодні можна знайти на дні моря біля мису Лохусалу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *