10 Травня, 2020

Дезертири в роки війни

Війна стала величезним випробуванням як для країни, так і для кожної людини окремо. Не всі його витримали. Про це свідчить явище, про яке довгий час замовчувати, – дезертирство …

Закон в роки війни передбачав чітке покарання за дезертирство – вищу міру. Проте загроза розстрілу з конфіскацією майна далеко не завжди була перешкодою для порушення закону. Тільки в період з початку війни до кінця 1941 року органи НКВС затримали понад 710 тисяч дезертирів і більше 71 тисячі ухильників.

Перший випадок дезертирства був зафіксований вже 1 липня 1941 року на Оренбурзькій залізниці, коли новобранець зістрибнув з рухаючогося на повному ходу військового ешелону. Дуже непросто підрахувати загальну кількість дезертирів РСЧА за весь період війни, бо немає можливості встановити яке число із загиблих солдат зволіло покинути розташування частин, не враховуються і зниклі без вісті. Однак Д. Дьогтєв і М. Зефиров в своїй книзі «Все для фронту?» Приводять подібну статистику: число дезертирів 1.700 000 чоловік, ухильників – 2,5 мільйона. Ці цифри в цілому підтверджуються і іншими джерелами. Всього ж за роки війни за дезертирство було засуджено майже мільйон чоловік, розстріляно більше 150 000.

Що ж змушувало радянських солдат ухилятися від священного обов’язку? Однією з головних причин історики називають розкол в суспільстві, породжений Жовтневою революцією. «За комуністів воювати не піду, захищати гадів не буду!», – Заявляв житель Рязанської області М. Володін. Ідеологічні противники або постраждалі від радянської влади явно не хотіли гинути за інтереси своїх ворогів. А хтось із них відверто сподівався і на падіння ненависного режиму.

«Дорогий сину, хліба не дають вже місяць, допомоги не надають, дров не дають. Не звертають уваги, що ти тричі орденоносець <...> За що воюєте? », – Слова матері одного з солдатів пройняті образою на місцеву владу. Дійсно, важка обстановка і бюрократичні зловживання також створювали грунт для антирадянських настроїв, і не тільки в тилу, а й на фронті. Ухилялися від несення військової повинності за світоглядними та релігійними мотивами. Дезертирували, прагнучи приєднатися до своїх рідних на окупованій території. Однак все ж більша частина не бажала захищати Вітчизну через страх за власне життя.

Для того, щоб військовозобов’язаний міг легально перебувати в тилу, необхідно було отримати бронь – документ, котрий звільняв від відправки на фронт. В першу чергу бронь давали висококласним фахівцям в стратегічно важливих для оборони галузях промисловості і господарства – країна як ніколи потребувала них. Бронь також поширювалася на деяких представників науки, культури, мистецтва та спорту.

Нерідко завдяки недобросовісним чиновникам бронь отримували люди, що не мали на це жодного права, але володіли достатньою сумою грошей або положенням. Останнім часом широкого розголосу отримала «Справа братів Старостіних» – відомих футболістів, які завдяки своїм зв’язкам відкупили від фронту близько 60 осіб. Найбільше «заброньованих» було в Москві – близько 45% від загального числа військовозобов’язаних. Для порівняння в містах Західного Сибіру їх кількість не перевищувала 28%, а в сільській місцевості – 5%. Такі цифри дозволили деяким дослідникам стверджувати, що головна заслуга у Великій перемозі належить селянству, практично в повному складі надісланому на передову.

Звільнення від несення військової служби отримували і за станом здоров’я. Що тільки для цього не робили – труїлися, займалися покаліченням, стрілялися, імітуючи поранення. Спочатку хворих і покалічених відправляли в санчастину, а там, якщо пощастить, демобілізували. Для отримання заповітної броні деякі йшли на змову з лікарями. Сума в 5 тисяч рублів допомагала отримати рятівний діагноз, наприклад, «шизофренію» або «туберкульоз», який назавжди звільняв від служби в армії. Зафіксовані випадки, коли за гроші медперсонал вводив ухильнику під шкіру ін’єкцію бензину: вона викликала пухлину, а це дозволяло тривалий час перебувати на лікуванні.

Однак ухильники могли обійтися і без допомоги медиків: маючи потрібну суму грошей або підроблюючи гербову печатку, вони отримували фіктивний документ. Нерідко проходив варіант з «втратою» військового квитка. Вірили на слово: взамін хитрун отримував новий документ, інше прізвище і незаплямовану репутацію. Гроші чи продовольча допомога охоче приймалися деякими співробітниками військово-облікових столів. Вони, посилаючись на заплутаність обліку, знищували картки військовозобов’язаних або просто перекладали їх особисті справи з однієї картотеки в іншу. Верховна влада серйозно перейнялася цією проблемою лише 18 листопада 1944 року, коли Берія в своєму донесенні Сталіну зазначав, що «розкриті випадки незаконного звільнення райвійськкомату і працівниками військово-лікарських комісій військовозобов’язаних в Червоній Армії».

Способи уникнути попадання на фронт були найрізноманітніші. Вони іноді породжували курйозні випадки. Наприклад, в квітні 1943 року при огляді хліва в одному з узбецьких сіл міліціонери злякали стадо баранів, крім одного – загорнутого в баранячу шкуру дезертира. Недалеко був виявлений і якийсь Інам, який більше року переховувався від представників закону в гнізді лелеки. Дезертирство стало сприятливим середовищем для процвітання бандитизму: 56% всіх розбоїв та грабежів – справа рук дезертирів. Величезна кількість озброєних угруповань діяло на ще не окупованій території СРСР, грабуючи селян, нападаючи на продовольчі обози і склади. В Саратові протягом 2-х років не могли впоратися з бандою Луговського-Бізяєва, яка практично щодня здійснювала обтяжені вбивствами зухвалі нальоти на держустанови і магазини. У зв’язку з надзвичайними умовами війни відділи НКВС, а пізніше «СМЕРШу» наділялися особливими повноваженнями, в тому числі і правом розстрілу зрадників на місці. Наймасштабніша операція з розшуку і затриманні дезертирів була проведена влітку і на початку осені 1944 року. Тоді в результаті зусиль НКВС, НКДБ і «СМЕРШу» було заарештовано 171 000 втікачів. Їз них близько 104 тисяч відправлено на фронт.

Всупереч сформованій думці радянська влада щодо дезертирів і ухильників намагалася бути максимально лояльною. Наприклад, щодо злодія-рецідевіста Размахова вона виявилася надміру гуманною. Після засудження з 10-річною відстрочкою покарання його відправили на фронт для «спокути провини», однак він втік. Злочинця зловили вдруге і після винесення нового вироку знову відправили воювати. Історія із втечею і засудженням повторилася ще двічі! Зрештою, в Горькому він сколочує банду, і сліди його пропадають. Такий, здавалося б, дивний випадок пояснюється елементарною нестачею живої сили на фронтах, і влада воліла відправляти дезертирів на передову ніж тримати їх у в’язницях. Більш того органи «СМЕРШу» припиняли справи тих військовослужбовців, які особливо відзначилися в боях і тим самим підтвердили свою мужність і вірність присязі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *