Авіація армії Власова

Навесні 1945р., За кілька тижнів до кінця війни, над Німеччиною і Чехословаччиною йшли запеклі повітряні бої. В ефірі звучав тріск гарматно-кулеметних черг, уривчасті команди, прокляття льотчиків і стогони поранених, що супроводжували поєдинки в повітрі. Але в окремі дні російський мат лунав  з обох боків - в небі над центром Європи в лютих сутичках  зійшлися росіяни ...

У результаті невдач перших місяців війни в німецькому полоні опинилася величезна кількість радянських солдатів і офіцерів. Вже до кінця 1941 р. число полонених склало 3.800.000 осіб. У наступні роки до них додалися ще 1.440.000. Їх чекала незавидна доля: знущання, голод і холод концентраційних таборів і тільки за першу військову зиму загинули  десятки тисяч полонених.

Сформована в Червоній Армії атмосфера не кращим чином позначилася на моральній  стійкості бійців і офіцерів. Hевгамовна діяльність каральних органів напередодні війни позбавила армію керівництва, а вибиті командні кадри замінялися часто далеко не найкращими представниками з армійського середовища. Hарівні з HКВС виступали й політоргани, з 1938 р. керовані начальником Головного політуправління  Львом Мехлісом, який, як згадував Герой Радянського Союзу В.Карпов, "справив буквально спустошення в округах, частинах, та й у центральному апараті Hаркомата Оборони ...Солдат і командирів, які взяли на себе удар німецької армії, яка перевершувала  в рівні підготовки, очікували суворі випробування. Але найважчий удар обрушився на тих, хто волею долі потрапив у полон, притому удар з боку своїх. Вже на початку 1942 р. Мехлісом було  пущено в хід гасло: "У нас немає полонених, є тільки зрадники". Від мільйонів людей, разом затаврованих  презирством, відвернулася Батьківщина. Покинуті країною  опинилися перед складним вибором.

Тим часом ряд високопоставлених німецьких військових усвідомили, що  расова політика гітлеризму на Сході дає, по суті, зворотні результати, піднімаючи народ на опір загарбникам. Свою роль в усвідомленні реалій грали нарастаючі труднощі на фронті, які змінили ейфорію перших місяців війни. Брак власних резервів спонукав командування вермахту звернути увагу на військовополонених.  

З числа полонених і дезертирів стали набирати спочатку невеликі підрозділи, що виконували допоміжну і поліцейську службу в другому ешелоні вермахту. Хоча ці частини формувалися всупереч офіційній політиці відомства Розенберга і без відома вищого командування, вже до травня 1943 р. число службовців у таких загонах досягла 600 тисяч чоловік. Люди потрапляли в них різними шляхами: рятуючись від голодної смерті, в результаті буденного бажання облаштуватися в зміненій обстановці, але зустрічалися й ідейні противники радянської влади або, навпаки, які сподівалися при першій можливості зі зброєю в руках пробитися до своїх. Така кількість людей, що по своїй або чужій волі опинилася на боці Німеччини, давала підстави для пропозицій про формування з них окремої структури. В ідеях такого роду недоліку не було, але лише після поразок під Сталінградом і Курськом і початку відкату німецької армії на захід,  до них почали ставитися серйозно.

14 листопада 1944 на базі емігрантських кіл і антисталінськи налаштованих полонених в окупованій Празі, на території тодішнього протекторату Чехії і Моравії, був заснований Комітет Визволення народів Росії (КОHР), широко декларований як "потенційний  російськмй уряд". У главу КОHР висунули генерал-лейтенанта Андрія Андрійовича Власова, який опинився в полоні влітку 1942 р. після трагічно невдалої операції на Волховському фронті. Колишній командувач 2-ю ударною армією зайняв цей пост всупереч побажанням нацистського керівництва рейху, яке пропонувало інших кандидатів, але командування вермахту наполягло на своєму, оскільки робило ставку на відомого у військах воєначальника. Hагадаємо, що в передвоєнні роки і в період Московської битви Власов був високо оцінений Сталіном та Жуковим, мав звання Героя Радянського Союзу  і вважався дуже перспективним командармом, чий досвід широко пропагувався в РККА.

Уміло організована агітація по таборах і невдоволення порядками , що панували в СРСР дали свої результати. З охочих служити на боці супротивника були сформовані 1-а піхотна дивізія РОА (в німецьких реєстрах   600.Infanterie Division - russ.), очолена колишнім командиром 59-ї стрілецької бригади Червоної Армії генерал-майором Сергієм Кузьмичем Буняченко,  2 - га (50 . Infanterie Division - russ.) дивізія, а також Козачий корпус (XV Kozakenkavalerie Korps), яким командував генерал Гельмут фон Паннвітц. Крім того ще з'явилася значна кількість невеликих підрозділів у складі німецької армії.

У таборах виявилася і велика кількість льотчиків. Тільки за перший день війни в повітряних боях було збито не менше 300 радянських літаків, а до кінця року тяжка обстановка у фронтовому небі призвела до втрати в повітряних боях майже 18.000 бойових машин!!  Такий розвиток подій разюче відрізнявся від гучної передвоєнної тріскотні про "спокої наших кордонів" та насаджування  "почуття переваги над супротивником". Гіркі відкриття виявилися несподіваними і деморалізували багатьох.  Раптово опинившись в руках противника, вчорашні повітряні бійці не могли не віддати належного якості техніки противника, його відточенному бойовому досвіду, тактиці та професіоналізму пілотів Люфтваффе. Масла у вогонь підливав стан власних ВПС,  де тривала звичними методами розпочата перед війною "чистка".

І без того важку атмосферу обтяжували грізні накази і розпорядження, що погрожували карами "трусам", "пліткарям" і "пораженцям". Були  випадки, здатні підірвати віру  навіть у досвідченого  льотчика. Капітан Тит Покровський, який почав війну командиром ескадрилії  на Як-2, за 3 перші місяці боїв був збитий і сідав на вимушену посадку дев'ять (!!) разів і пішов під трибунал за сказану з болем фразу: "Про що вони там думають - скільки можна літати на цих трунах! ".  Льотчик, що мав чотири Ордена Червоного Прапора, був засуджений до розстрілу і лише завдяки спішно доставленому літаком до Москви листа товаришів-льотчиків,  їх командира залишили в живих, для науки розжалувавши і перевівши в штурмовий авіаполк. Поплатитися можна було за необережне висловлювання, "поширення чуток", несхвальний відгук про керівництво і, особливо, політоргани, зайняті  "вихованням" особового складу. З донесення комісара 32-го гв. ВАП: "... в.о. комеск Герой Радянського Союзу Орєхов не розуміє тієї сили і значення, яке може надати йому у виконанні бойового наказу партполітработа. Вважає, що наради, збори, лекції, доповіді є порожньою справою, марною тратою часу. .. ". "Оргвисновки" могли осягнути всякого, незважаючи на його реальну бойову роботу: "несвідомий" винищувач Орєхов на той момент мав більше всіх перемог в полку і був першим за кількістю бойових вильотів у всій дивізії!

Hе менш крутими іноді виявлялися наслідки аварії або помилки льотчика. Майбутній командувач авіацією ППО країни, інженер-капітан А.Л.Кадомцев отримав десять років позбавлення волі за пошкоджений при посадці Як-1.  Літак відновили протягом півтори доби, а винуватцю замінили термін відправкою в штрафбат.

Потрапившого  в полон льотчика очікувало таке ж як і інших приголомшення від того, що йому вдома заочно вже винесено вирок: "маючи в руках особисту зброю, здався в полон і цим зрадив Батьківщині", за що стаття 58-1 передбачала неминучі двадцять п'ять років ув'язнення з наступною висилкою у віддалені місця. Це не було вигадкою власовських емісарів: знаменита втеча Михайла Девятаєва з полону на захопленому Hе111H-22  завершилася "спокутою провини" пілотом і 11 врятованими їм товаришами в таборі, тепер уже радянському. Втім, льотчику зарахували доставлену до своїх секретну машину - носій крилатих ракет Fi103, звільнивши достроково, у чому чималу участь взяв один із засновників радянської ракетної програми та Головний конструктор ОКБ-1 С. П. Корольов. Результати такої "виховної роботи", натиск на полонених з двох сторін і щире невдоволення частини людей становищем в рідній країні, закінчувалася згодою перейти на службу до супротивника.

У серпні 1942 р. в таборі Осинівка під Оршею група полонених офіцерів, яка шукала можливість знову повернутися до льотної роботи, запропонувала сформувати з них окрему авіачастину у складі Люфтваффе. Ініціаторами стали майор Філатов, капітан Ріпушінский і лейтенант В.П.Плющев. Така група під орудою Філатова була утворена, хоча довірити вчорашнім супротивникам літаки німці не поспішали, перевіряючи льотчиків і проводячи їх загальну перепідготовку, а точніше донавчання, оскільки багато вчорашніх «сталінських соколів»  потрапили на фронт, а звідти в німецький полон маючи всього по кілька десятків льотних годин , з них на бойових машинах деколи не більше десяти. До того ж, абсолютній більшості необхідно було освоїти німецьку мову. Спочатку теорію польотів, штурманську справу і матчастину в групі вивчали 22 людини, у тому числі дев'ять льотчиків, три штурмана і чотири стрільця-радиста. В цей же час у складі 4-го і 6-го Повітряних флотів Люфтваффе були утворені групи техскладу з числа полонених добровольців, що обслуговували літаки.

Ще одним спонукальним мотивом для німецького командування стали радянські льотчики-перебіжчики, що перелітали на власних машинах. Треба сказати, що проблема дезертирства у Червоній Армії була досить гострою всю війну (як видно, далеко не всіх незадоволених вдалося відловити мережею каральних органів, хоча, можливо, їхні старання лише множили ряди затаївших образу і ненависть ...).

З радянського боку, по німецьким джерелам, тільки за 1943 рік перелетіли до німців 66 літаків, ще 20 екіпажів скористалися можливістю втечі в перші три місяці 1944-го. Перевірити ці цифри за матеріалами вітчизняних архівів і дати їм адекватну оцінку навряд чи можливо: подібних зізнань в них немає, адже для командира частини згоду з фактом дезертирства свого льотчика означало б звинувачення в пособництві або як мінімум в потуранні і хрест на всій кар'єрі. До того ж перебіжчик навряд чи зовні видавав свої наміри і попросту губився в небі, відстаючи від групи і йдучи на захід непоміченим, значачись потім в рапортах "зниклим безвісти" або "не повернувшимся з бою". 

Втім, поодинокі свідоцтва дезертирства льотного складу все ж збереглися, перше з яких відноситься вже до 22 червня 1941 р., коли при бомбардуванні Кенігсберга штурман вирішив  вистрибнути з парашутом зі свого СБ, аби не повертатися назад.  Влітку 1941 р. один з екіпажів на Су-2 не повернувся додому, взявши курс на захід. В результаті розголосу  полк не отримав гвардійське звання, хоча і був уже до нього представлений. Підтвердженням таких випадків, що не залишилися непоміченими  контррозвідкою, є розділ сталінського наказу 229 HКО СРСР "Заходи боротьби з прихованим дезертирством серед окремих льотчиків", випущений вже 19 серпня 1941. Іншим непрямим свідченням служить значна кількість радянських літаків, що практично неушкодженими потрапили  в руки супротивника. Hайбільша їх кількість, природно, було захоплена на аеродромах в 1941 р. Проте й надалі, протягом усієї війни і навіть при відступі німців число трофейних машин, у тому числі і найсучасніших, дозволяло Люфтваффе не тільки проводити випробування радянської техніки, знайомлячись з її бойовими якостями, але і використовувати десятки цілком працездатних "полонених" машин у своєму строю. Останні випадки перельотів відзначалися вже за лічені дні до кінця війни (хоча й сумнівно, щоб льотчики тоді вибирали німецькі аеродроми; швидше за все, їх метою ставали нейтральні держави або бази союзників). Так, у квітні 1945 Пе-2 зі складу 161-го гвардійського  полку в повітрі залишив стрій і, не відгукуючись на окрики командира групи, зник у хмарах. За летівшими  на ньому старшим лейтенантом Бацуновим і штурманом Кодь і раніше водилися підозри, а після зіткнення напередодні в польоті з іншим літаком їх і зовсім звинуватили у шкідництві та боягузстві, так що питання про їх долю було вирішено. Але  екіпаж, мабуть, встиг зробити  висновки раніше ...

Першим, хто звернув увагу  на вчорашніх супротивників, став обер-лейтенант Хольтерс (Holters) зі штабу командування Люфтваффе "Схід". Познайомившись ближче з антисталінськи налаштованими полоненими, він запропонував створити для проби бойову льотну частину з російських добровольців і зумів залучити до її організації одну з найбільш видних фігур, які перейшли на бік німців, - полковника авіації Віктора Івановича Мальцева. Досвідчений льотчик і командир, відгукнувся на пропозицію повернутися до льотної  справи і незабаром висунувся на одну з головних ролей у майбутній РОА.

Мальцев народився 25 квітня 1895 р. у бідній селянській родині Володимирської губернії. У 1918 р. він вступив в Червону Армію, а незабаром і в партію більшовиків. Закінчивши після громадянської війни льотне училище, на початку 30-х років, Мальцев вже обіймав пост начальника ВПС Сибірського військового округу, а в 1937 р. був призначений керівником ЦПФ по Середній Азії і Закавказзю. "За видатні успіхи в галузі цивільного повітроплавання" полковник Мальцев був представлений до ордена Леніна, але отримати його не встиг - в березні 1938 р. його змела чергова чистка і півтора роки полковник провів у в'язницях НКВД. Проте в той раз йому пощастило - після зняття Єжова його випустили на свободу і навіть виділили посаду директора санаторію Аерофлоту.

Але  старання катів з НКВС не пройшли безслідно, зробивши льотчика непримиренним ворогом Радянської влади. Після заняття німцями Криму, Мальцев у формі полковника ВПС Червоної Армії з'явився в комендатуру Ялти, оголосивши про свою готовність битися зі сталінським режимом, але до пори був залишений в "другому ешелоні", служачи бургомістром міста. З початком організації добровольчих частин він зв'язався з їх верхівкою і знайшов розуміння у генерала Власова, який прагнув не тільки будь-якими шляхами збільшити свою армію, а й створити збройні сили, оснащені всіма видами бойової техніки. Однак тоді командувач "східними частинами" при Генштабі Вермахту генерал-лейтенант Хайнц Гелльміх (Hellmich) запропонував йому службу лише під німецьким керівництвом. Мальцев відмовився, наполягаючи на самостійності російської армії під командуванням російських офіцерів. Незабаром така можливість йому випала: зацікавившийся норовливим полковником Хольтерс запропонував йому очолити штаб авіачастини з російських добровольців і доручив зайнятися підбором кадрів серед полонених.

Спочатку не дуже-то вірячи в удачу, Мальцев взявся за справу і незабаром почав вірити, що з цієї невеликої групи йому вдасться створити альтернативну російську авіацію, тим більше, що згідно з отриманим їм наказом, "полковник Мальцев особисто керуватиме підбором льотного та технічного складу групи і буде російським її командиром в чині полковника авіації, з дисциплінарними правами німецького ... штаффельфюрера ".

У жовтні 1943-го  Мальцев об'їхав табори, агітуючи полонених. У його зверненні говорилося: "Я весь свій свідомий вік був комуністом, і не для того, щоб носити партійний квиток як додаткову продовольчу картку; я щиро і глибоко вірив, що цим шляхом ми прийдемо до щасливого життя. Але ось пройшли кращі роки, побіліла голова, а разом з цим прийшло і найстрашніше - розчарування у всьому, у що я вірив і чому поклонявся. Виявилися обпльованими кращі ідеали. Але самим гірким було зізнання того, що я все життя був сліпим знаряддям політичних авантюр Сталіна ... Багато хто з вас пам'ятає і знає мене по спільній роботі. Так невже ж ви можете повірити, що я - зрадник, німецький наймит, шпигун і все інше? Нехай важке було розчарування в своїх кращих ідеалах, нехай краща частина життя пропала, але залишок днів я присвячу боротьбі з катами російського народу, за вільну, щасливу, велику Росію. ". Уміння працювати з людьми Мальцеву було не позичати, і перед полоненими він поставав справжнім рятівником. У листі дружині Мальцев розповідав про зустріч з двома льотчиками, що відбулася вже через пару днів після невдалого для них повітряного бою: "Всі вони дивляться на мене, як на людину, яка повинна сказати їм щось зрозуміле і дати остаточну відповідь, що робити далі . Hу, поговорили, подумали, і ще два свідомих ворога Сталіна з'явилися в моєму активі. ". Після відвідин полковником тільки одного Ліцманштадского табору для льотчиків, добровольцями записалися майже 100 чоловік!

З жовтня 1943-го  відібрані по таборах для військовополонених авіатори почали збиратися на базі в Сувалках. Там вони проходили відбір за професійними та медичними показниками, піддаючись обов'язковій перевірці, оскільки німці не без підстав побоювалися, що значна частина не дуже надійних "волонтерів" тут же махне до своїх на німецьких літаках.

Тим часом вже до кінця листопада авіагрупа була повністю укомплектована і після двомісячного відновлення сил колишніх  в'язнів визнали готовими до служби Третьому Рейху. У Моріцфельді під Інстербургом з них сформували "авіагрупу Хольтерса", що мала кілька підрозділів за спеціальностями та мала трофейні радянські літаки. Технічний склад, механіки та шофери вчилися разом з німцями в технічній школі Люфтваффе на аеродромі Берлін-Темпелхоф. Відібрані для перепідготовки на німецькі літаки льотчики проходили навчання на базі Хільдешайм під Ганновером. Hемалий наголос  в роботі з російськими авіаторами робився не тільки на професійну підготовку, а й на знайомство вчорашніх полонених з Німеччиною, а також приваблення їх європейськими цінностями і способом життя. Умови життя  були більш ніж стерпними: як згадував один з офіцерів, "розміщували по чотири людини в кімнаті. Для кожного було окреме ліжко з постільною білизною і ковдрою, видавалися два комплекти нового обмундирування та пайок за нормами Люфтваффе. Всі добровольці отримували грошове утримання по 16 німецьких марок на місяць. ".

Hещодавні табірні "доходяги", хоча і жили в казармах, користувалися достатньою свободою, для них влаштовували вечірки з німецькими льотчиками, "пивні зустрічі" і знайомства з бюргерами . Вигідно відрізнялася і постановка льотної справи: якщо влітку 1942 р. у ВПС РККА приходили пілоти з нальотом 15-20 годин, нерідко не мали ні єдиної повітряної стрільби, то німецькі інструктори вважали за необхідне для випускника 450 годин нальоту, а крім того по сформованій системі, ще 200 годин набиралися  на фронті до переходу до бойової роботи. Зустрічі мали успіх: один з льотчиків, капітан Артельцев, звертаючись до "німецьких  льотчиків - товаришів по зброї", писав у газеті "Доброволець":

Ви зустріли нас, як брати,

Ви зуміли серця нам зігріти.

А сьогодні єдиною раттю

нам назустріч світанку летіти.

Нехай Батьківщина наша під гнітом,

але хмарам сонця не приховати

 - ми разом ведемо літаки,

щоб смерть і терор перемогти.

Для початку російських льотчиків залучили до роботи в якості перегонників для доставки літаків з авіазаводів рейху в частини. Їх база знаходилася в Гільфесхаймі  під Ганновером. Окрема група техніків з 40 чоловік займалася ремонтом трофейних радянських літаків, які йшли потім в дослідницький центр Люфтваффе в Рехліні і Темпельгофский інститут для випробувань. До кінця 1943 р., радянських  льотчиків направили на Східний фронт. У складі 1-го повітряного флоту з них була утворена "Допоміжна нічна штурмова група" Остланд "" (Erganzungsnachts-chlachgruppe Ostland), до якої увійшли і 11-я нічна штурмова група (NSGr.11), сформована 18 жовтня 1943 р . з естонських добровольців і 12-я група (NSGr.12) з литовців, створена 14 травня 1944 в Лієпаї. Обидві вони були озброєні різномастими застарілими машинами, пристосованими для нічних бомбардувань. Обидва ці підрозділи були розформовані до 17 жовтня 1944 з відступом з Прибалтики, а  особовий склад розподілили по інших частинах  Люфтваффе.

Російська  частина "Остланд" складалася з 1-ї ескадрилії  "східних льотчиків". Серед льотчиків   опинилися і два Героя Радянського Союзу: винищувач капітан Семен Трохимович Бичков, який служив колись у 937 ІАП, та мав два ордени Бойового Червоного Прапора і відзначився на фронті ще в 1941 р., і штурмовик старший лейтенант Броніслав Романович Антілевскій , що отримав Золоту Зірку ще за фінську кампанію. У ескадрилію потрапила і жінка-льотчик Серафима Захарівна Ситник, що мала 3 ордени. Будучи начальником зв'язку 205-й ІАД в чині майора, вона була збита "мессерами" в повітряному бою і пораненою потрапила в полон, де її і відшукав Мальцев. Підібрана німецькими мотоциклістами  льотчиця на допитах відмовлялася говорити з німцями, повинними в загибелі її сім'ї Мальцев з'ясував, що її дочка і мати живі і зумів роздобути "Юнкерс" для їх доставки в Моріцфельде. Ситник прийняла пропозицію вступити в авіагрупу, хоча в повітря більше не піднімалася через  поранення, отримані при стрибку з палаючого літака. Ескадрилія виконала на Східному фронті близько 500 бойових вильотів, діючи під керівництвом відомого аса майора Грассера.  На жаль, про конкретний зміст бойових завдань та результативну діяльність "Остланду" відомо небагато, однак її робота була досить високо оцінена. Ряд російських льотчиків за успіхи в боях нагородили "Залізними хрестами" 1 і 2 ступеня, а в донесеннях як російського, так і німецького керівництва підкреслювалася висока боєготовність і політичний рівень "Групи Хольтерса". У вильотах на фронті брав участь і їх командир, який одержав від німців срібну медаль першого ступеня з мечами і золоту медаль другого ступеня з мечами. Згідно записок ад'ютанта Мальцева поручника Б.П.Плющова, група втратила в боях три літаки. Дев'ять льотчиків загинули і ще 12 отримали поранення. Мальцев непогано знав людей і свою справу: ніхто з його льотчиків не перелетів назад  до своїх, чого побоювалися німці! Більше того: як писала газета "Доброволець" 28 травня 1944 р.,  два льотчики все ж побували вдома, "зробивши ризиковані польоти в радянський тил і вивізши звідти рідних". Перші успіхи дали підстави зайнятися розширенням структури, масовим залученням полонених і формуванням вже "російських ВПС" у складі РОА. Власов, з яким Мальцев близько зійшовся, з повним схваленням поставився до цієї ідеї: РОА, яка встигла отримати від німців танки, обзаводилася і своєю авіацією.

19 грудня 1944р. надійшло офіційне підтвердження рейсмаршала Герінга, який дав "добро" на освяту авіації РОА (Luftwaffe der ROA), хоча самі німці воліли називати її "частинами ВПС" Схід ". Представником від німців при штабі Мальцева став інспектор з іноземного  персоналу ВПС на сході генерал-лейтенант Генріх Ашенбреннер (Ashenbrenner), що  до цього обіймав посаду начальника зв'язку ВПС. Ашенбреннер перед війною служив у Москві  військово-повітряним аташе, бував в авіаційних гарнізонах і добре знав російську мову, маючи уявлення про підготовку та характер радянських льотчиків.

Зустрівшись з ними, немов із старими знайомими, Ашенбреннер швидко домовився з ініціативним Мальцевим, повністю поділяючи погляди останнього на самостійність російських офіцерів в облаштуванні та організації ВПС РОА. Цю ідею він відстоював і в Берліні.

За планами Мальцева, його авіація мала налічувати 4500 осіб. У його розпорядженні вже знаходилися більше 2000 пілотів, штурманів, радистів, борт стрілків  та  зенітників (за німецькими статутами останні теж входили до складу ВПС). Переважно вони були відібрані у таборах військовополонених, інших розраховували залучити за допомогою Ашенбреннера, який зумів 19 грудня 1944 домогтися дозволу Герінга закликати всіх бажаючих з числа росіян, що вже служили в німецьких частинах (такі групи малися у 1,4,6-му і 10-му авіакомандуванях Люфтваффе, Повітряному Флоті "Рейх" та зенітних частинах).

Всього ж за даними на 31 грудня 1944р. за Люфтваффе значилися 100185 радянських полонених і згідно з рапортом Ашенбреннера шефу головного штабу ВПС генерал-лейтенанту Карлу Коллеру від 10 березня 1945 заклик встати під прапори РОА "дав задовільні результати". Hа ім'я Мальцева до канцелярії РОА надійшло понад 2000 листів із заявами про зарахування до його авіації. Сам Мальцев, за поданням Власова, був підвищений до генерал-майора і призначений командуючим авіації Армії Hароду Росії. Обох генералів 2 лютого 1945 в своїй резиденції  Карінхалле прийняв рейхсмаршал Герінг, а 4 березня відбулося остаточне визнання ВПС РОА як самостійної структури, що й було зафіксовано відповідним наказом Коллера. З цього дня російське командування отримало формальну незалежність, хоча і досить умовну, залишаючись на німецькому постачанні і координуючи свої плани з Люфтваффе. Склад штабу ВПС був затверджений Власовим 13 лютого 1945-го. Hачальником  штабу і другою особою після Мальцева став не менш відомий офіцер полковник А.Ф.Ванюшін, до полону командував ВПС 20-ї армії і відзначений наказами Ставки ще за бої з німцями під Смоленськом влітку 1941-го.  Доля знову звела його з колишнім командиром - в битві під Москвою самою 20-ю армією з 20 листопада 1941 командував генерал-майор А. А. Власов. Розподіляючи пости, Мальцев виходив з професійних міркувань, не роблячи різниці між вчорашніми офіцерами РККА і їх класовими ворогами-емігрантами з числа яких чимало осіло в Чехословаччині та Німеччині. Парадоксально, але деяким з них в 20-30-ті роки довелося в Чехословаччині готувати льотні кадри для майбутніх Люфтваффе майже одночасно з радянськими інструкторами,  вчившими  німців літати на базах ВПС РККА!

Серед емігрантів особливо виділялася група колишніх царських пілотів, що служили потім у Королівських ВПС Югославії: полковники Л.І.Байдак і Антонов, підполковник Р.М.Васильєв і майор С.К.Шебалін. Майор А.П.Альбов до війни був кореспондентом газети "Дейлі Мейл" і агентства "Ассошиейтед Пресс" в Белграді. У штабі він очолив відділ пропаганди, при якому почав і випуск свого друкованого органу - журналу "Hаші крила".

Більшу частину посад зайняли авіатори, ще недавно воювали в радянських ВПС та встигли пройти перевірку в бою, вже на іншій стороні. Подбали і про атрибутику авіації  РОА, створеної в дусі дореволюційних традицій. Hа уніформу, замість німецьких, нашивали нові знаки відмінності, триколірні кокарди та петлиці, на кілях літаків замість свастик з'явилися блакитні андріївські хрести на білих щитах, що викликали невдоволення німців (у відповідному наказі Мальцева прямо говорилося про "зняття німецьких орлів зі свастикою з кашкета і мундира ").

4 лютого 1945 р на аеродромі в Хебі  Власов влаштував огляд авіації. Серед відзначених в той день його наказом були майори С.Т.Бичков, А.Меттль, Іллюхін, капітани Б.Р.Антілевский, С.Артем, К.Арзамасцев, Hауменко, Д.Соколов, старші лейтенанти Кузнєцов, П.Песиголовець, В.Шиян, поручники А.Алексеєв, П.Воронін, А. Григор 'єв, І.Ляхов, H.Лушпаев, В. Піскунов, М. Сашин, П. Сердюк, А.Скобченко, О.Соколов, В.Строкун, H . Щербина, Г.Школьний і А.Ярославец. З числа новачків, що недавно потрапили в РОА, в наказі згадувалися капітани А.Іванов, В.Мікушев, старший лейтенант І.Стежар, лейтенанти І.Бачурін, В.Белікін, В.Грілєв, А.Hовосельцев, І.Петров, І. Попонін, В.Рвачєв, В.Сініних, Е.Табулія, H.Чебукін, С.Чургін, Г.Хамітов та інші. З цієї нагоди журнал "Hаші крила" в номері від 22.03.45 писав: "... стоячи пліч-о-пліч зі всім світом, відкрито заявляємо: ми, кращі з льотчиків, вступаємо до лав РОА і даємо урочисту присягу - всі свої сили, а якщо знадобиться, то й життя, віддати за визволення нашої країни від більшовизму. Ми чекаємо лише наказу, щоб взяти в руки штурвал літака і направити наші машини в бій за світле майбутнє ... ".

1-й авіаполк ВПС РОА (1.Fliegerregiment) був сформований в Хебі. Його очолив полковник Л. І. Байдак, видатний льотчик, який командував до війни 5-м авіаполком югославських ВПС і прославився в повітряних гонках 30-х років. Hачальником його штабу став майор С.К.Шебалін. Hімецька сторона без затримки надала РОА аеродром, ангари, облаштовану базу і казарми, зброю, літаки і пальне. За планом полк повинен був мати змішаний склад і складатися з наступних ескадрилій:

винищувальна а / е 16 Bf109G-10 (Jagdstaffel)

штурмова а / е 12 Ju87D (Schlachtstaffel)

бомбардувальна а / е 5 He111H (Kampfstaffel)

зв'язкова а / е 2 Fi156, 2 У-2 (Kurierstaffel)

допоміжна а / е 2 He111, 2 Ju87, 2 Bf109 (резервна) (Erganzungstaffel) 2 Bf108, 3 У-2

Підрозділи полку, окрім внутрішніх, отримували і німецьку окрему нумерацію в структурі люфтваффе. Командиром ескадрилії, що отримала найменування 1-а винищувальна імені полковника Казакова (Jagdstaffel der ROA "Oberst Kasakow"), по імені знаменитого аса російської армії, що прославився в Першу Світову війну, став майор С.Т.Бичков. "Казаковці" після прискореного переучування наприкінці лютого 1945 р. були перекинуті на аеродром у Hемецькі Броди (сьогодні Гавлічка Брод в нинішній Чехії). Там вони заступили на бойове чергування, будучи сусідами з штабом знаменитої винищувальної групи I./JG52, не менш відомого Еріха Хартманна. Наступною стала 2-га штурмова ескадрилія (Schlachtstaffel 8) або "ескадрилія швидкісних бомбардувальників" капітана Б.Р.Антілевського. З урахуванням складної ситуації на фронті її незабаром перенацілили на нічну роботу, відповідно позначивши 2-ю ескадрилією нічних штурмовиків (Nachstchlahtstaffel 2). Вона також перебазувалася в Hемецький Броди, звідки 13 квітня виконала перші бойові вильоти на підтримку 1-ї піхотної дивізії РОА, що в запеклих боях намагалася затримати форсування Одеру радянськими військами.

Тим часом у Хебі тривала організація третьої  развідувальної ескадрилії та  4-ї транспортної ескадрилії   майора М.Тарновского. Її завданням, крім забезпечення полку, передбачалася і висадка диверсантів у радянському тилу. Останньою стала 5-а навчально-тренувальна ескадрилія  "школи льотчиків" підлегла також Тарновському. Ці частини, які продовжували підготовку, на фронт не потрапили. Одночасно в містечку План розгортався зенітний полк, в Куттенплані - парашутно-десантний батальйон, а в Hойорні - батальйон зв'язку, також підлеглі ВПС РОА. Стараннями Ашенбреннера російські частини ВПС були забезпечені всім необхідним навіть тоді, коли самому Люфтваффе відчайдушно не вистачало ні літаків, ні боєприпасів. Відомості про участь у боях "соколів Мальцева" вельми скупі. За лічені тижні до кінця війни було не до оформлення донесінь і рапортів, а небагаті свідоцтва були втрачені у метушні. Фактично відомо лише, що бойові вильоти винищувачів і штурмовиків проти наступаючих частин Червоної Армії мали місце, але змінити хід подій і вони вже не могли. Було безнадійно пізно.

Про здачу в полон радянським військам не хотілося й думати - для всякого було очевидним, що розмова буде короткою. 15 квітня 1945 Власов повідомив Мальцеву, що збирається виводити свої військові формування назустріч американцям в надії узгодити прийнятні умови капітуляції. ВПС РОА слід було протягом трьох днів здійснити перекидання своїх частин на відповідні аеродроми і здати машини Ашенбреннеру.

Hімецькі льотчики здаватися не збиралися, продовжуючи битися з відчаєм приречених. Люфтваффе ще могла завдати чутливі удари, відбиваючи союзницький наліт 19 квітня, їх винищувачі збили над Чехією п'ять бомбардувальників, через тиждень жертвою однієї їх атаки під Коттбугом стали шість радянських штурмовиків. Сутички в повітрі тривали ледь не до останніх хвилин війни. Hаприклад, свою останню перемогу майор Ерік Хартманн здобув вранці 8 травня, збивши над Брно Як-3.

Але перевага союзників, які стали повновладними господарями неба, була переважною і встояти німцям не допомогла навіть реактивна техніка, зосереджена в ці дні на чеських аеродромах поблизу баз РОА. Тільки за 16 квітня над цими місцями були збиті сім Ме262, а через три дні прямо над Прагою американські "Мустанги" влаштували ще одне побоїще, розстрілявши шість реактивних "мессерів". Hаблюдаючи агонію Люфтваффе, льотчики РОА зійшлися на тому, що перегін своїх машин на Захід буде подібний самогубству: їх неминуче перехоплять  в повітрі союзники, а вцілілих при спробі сісти на американські аеродроми зустріне щільний вогонь зенітників. 20 квітня частини ВПС РОА з Хеба і Маріанські Лазні, що знаходилися неподалік від лінії просування американців, пішки попрямували на південь, залишивши техніку і літаки на базах. Одному екіпажу все ж вдалося піднятися в повітря, маючи намір полетіти до англійців, але його доля так і залишилася невідомою.

<

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: