8 Травня, 2020

Зимові чаї із гілочок дерев

Якщо ви не встигли влітку заготовити сухих трав для зимового використання, не потрібно засмучуватися. Навіть у найлютіші морози можна знайти, чим їх замінити. Готувати чудові чайні напої взимку можна із гілок різних дерев й чагарників. Правда, заварюються вони значно довше, ніж чай з трав.
Найкраще для приготування такого напою, це прокип’ятити тоненькі гілочки протягом 10 -- 15 хвилин, а потім лишити настоятися на ніч. Перед вживанням процідити настій, підігріти, але більше не кип’ятити й подавати як чай із цукром чи медом.
Чай з гілочок з бруньками чорної смородини відносять до класичного, він пахне так само, як і чай з її листя. Довго кип’ятити його зовсім не потрібно.
Це один із небагатьох гілковий чаїв, який можна просто нормально заварити й пити відразу ж.
Вишневий чай можна пити одразу після кип’ятіння, проте для гарного вишневого кольору й смаку краще дати йому подовше постояти. Добре настоявшийся чай набуває красивий, червонувато-коричневий колір і легкий мигдальний присмак. Це один із найсмачніших чаїв.
Чай з гілочок сливи дуже схожий на вишневий, але трохи менш ароматний, й дещо світліший.
Для цих чаїв досить взяти 5 -- 8 гілочок довжиною приблизно 20 сантиметрів на 1 літр води. Чаї з сливи і вишні не тільки смачні, але і корисні. Вони мають слабку заспокійливу дію і покращують роботу легенів. Міцніше ці чаї робити не слід, по-перше, вони будуть не такими смачними, апо-друге, в «кінської дозі» можуть викликати отруєння, таке саме, як і ядерця гіркого абрикоса.
І в тих й в інших у незначних кількостях є синильна кислота. Саме вона й надає характерний смак і запах таким звичним кондитерським виробам як мигдальні тістечка і печиво. У них спеціально додають ядерця гіркого мигдалю, який у великих дозах отруйний, проте ніяких наслідків у малій дозі не викликає. Те саме й з гілочками сливи, вишні,терну. Більш того, горькомигдальна водичка застосовується у медицині як стимулятор дихання. А ще середньовічний вчений Парацельс казав, що ліки й отрута відрізняються між собою лише дозою.
З того ж сімейства розоцвітих для заварки чаю годяться молоді, зеленуватенькі гілочки шипшини.
Дуже смачнненький чай виходить з верхівок пагонів малини. Якщо ви не обрізали їх у вересні, цілком можна зробити це й взимку, поєднавши приємне із корисним.
З червоної горобини чай не вийде, а ось Аронія, або чорноплідна горобина дасть темненький червоно-коричневий настій із слабким запахом гіркого мигдалю. Так само як і вишня, він буде набагато смачніше після тривалого настоювання. Особливо приємним виходить настій з гілок аронії з плодами шипшини і цукром. Його можна подати холодним як компот. До того ж шипшину можна брати в половинній кількості в порівнянні із звичайним шипшиновим чаєм, а гілочки -- 6 -- 8 штук по 20 сантиметрів на 1 -- 1.5 літра. Зрозуміло, перед вживанням гілки необхідно промити й нарізати шматочками по 3 -- 5 сантиметрів. Це значно полегшує перехід смакових й фарбувальних речовин у розчин.
Смачний чайок вийдк з гілочок яблуньки, але їх потрібно дуже ретельно вимити. Гілочки усіх плодових дерев можна заготовляти із тих пагонців і гілочок, які все-одно потрібно буде видалити при весняній обрізці. Яблуневий чай світленбкий, але приємного смаку. Проте смак такого чаю залежить від яблуні. Наприклад, чай з гілок китайки виходить гіркуватий і несмачний, хоча і більш темний, ніж з гілок Пепина шафранного. Цікаво порівняти за смаком чай з гілок яблунь різних сортів, він відрізнятиметься, наприклад, Штрейфлінг гірчить майже як китайка, а антонівка дає смачний, хоча й дуже світлий відвар. Відрізняються між собою за кольором й смаком і відвари гілочок різних сортів слив. Так що тут у вас багата нива для експериментів.
Багато чаїв з гілок володіють не тільки приємним смаком, а й певною лікувальною дією. Так, вже згаданий чай з гілок чорної смородини має протиревматичну дією, корисний при головному болю і хворобах нирок. Настій гілок червоної смородини у народній медицині Якутії призначається при ревматизмі.
Настій гілок черемхи в народній медицині призначається при дерматозах, як сечогінний, потогінний, при суглобовому і м’язовому ревматизмі. Свіжий настій, відразу після кип’ятіння рожевий, при настоюванні буріє. Настій має дуже сильний мигдальний смак і запах. Цукровий сироп, приготовлений на такому настої можна використовувати для просочення бісквітного торта, якому він надає мигдальний смак. При тривалому настоюванні черемховий настій набуває присмак деревинки, але він легко маскується шматочком цукру.
Несподівані результати дає заварка з гілок татарського клена. Це тонкоствольне деревце, або скоріше великий чагарник можна зустріти в парках. У дикому вигляді цей клен зустрічається в степовій і лісостеповій зоні.
Ще перебуваючий на службі у Катерини II академік Петро Симон Паллас, який досліджував, як тоді говорилося «за височайшим повелінням» великі простори Поволжя, Прикаспію, Уралу, Сибіру, Передкавказзя і Криму та попутно займався пошуком корисних і лікарських рослин, звернув увагу на цей клен, як харчову рослину. Сухі плодики клена , що висять на гілках до наступної весни, і їх цілком можна зібрати і взимку, калмики використовують у їжу. Але цього разу нас цікавлять не плодики, а гілочки.
Молоденькі, зеленуваті гілочки після кип’ятіння дають несподівано рожевий, трохи кислуватий настій, цілком приємний на смак. У насінні, що згадуються Палласом, знайдено до 21 відсоток жирної олії. Сік цього клена, який так само, як у берези, виділяється ранньою весною, придатний для отримання сиропу. Цукри, які потім перейдуть в сік, взимку зберігаються в серцевині стовбура і гілок, при заварці вони надходять у воду і надають відвару гілок приємний смак.
Чай з самого звичайного у нас клена, який росте в садах, парках і скверах, відразу після кип’ятіння зовсім не смачний, хоча і має гарний колір справжньої заварки. Після настоювання 6 -- 8 годин він стає схожий на заварку з звичайного, не дуже якісного, грузинського чаю.
Чаї з гілок не можна варити в прозорій посуді, на світлі всі фарбувальні речовини розкладаються і відвар не має ні кольору, ні, найголовніше, смаку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *