8 Травня, 2020

Збої в електроніці мало не привели до світової війни

3 червня 1980 року на командний пункт США надійшло попередження про ракетний напад. На щастя, американські військові вчасно розібралися, що сигнал помилковий, і не стали відповідати Радянському Союзу справжнім ядерним ударом.

Третя світова війна могла початися кілька разів через самовільне спрацьовування системи попередження. Рішення про удар потрібно приймати протягом лічених хвилин. Військове і політичне керівництво країн перебувало в таких ситуаціях під величезним напруженням, однак, як показує історія, здоровий глузд і почуття самозбереження виявляються сильнішими «оборонної свідомості» і нейтралізували помилки техніки.

Перший подібний випадок стався ще в 1979 році. 9 листопада американська система аерокосмічної оборони показала, що по США з боку СРСР завдано удар безліччю ядерних ракет, який може знищити військову інфраструктуру Америки.

У зв’язку із цим на основних військових командних пунктах почалася нарада, в якій взяло участь вище керівництво Пентагону. Американські міжконтинентальні балістичні ракети почали готувати до пуску, щоб завдати у відповідь удар по Радянському Союзу.

Вся система ППО була приведена в повну бойову готовність, в небо злетіли літаки, призначені для перехоплення міжконтинентальних ракет.

Через кілька хвилин експерти перевірили інформацію, що прийшла із супутників і радарів, – вона показувала, що атаки не було зафіксовано. Бойова готовність негайно була скасована, а літаки відкликані.

Експерти встановили, що помилка сталася через комп’ютерні стрічки, призначені для навчань, – програма імітувала ракетний напад. Програму випадково запустили на комп’ютері, який відстежував сигнали, і тому він підняв тривогу.

3 червня 1980 року знову з’явилися сигнали про напад з боку СРСР. Електронно-обчислювальні машини, що знаходилися на «бойовому чергуванні», не показували конкретне число випущених ракет, число весь час змінювалося. На цей раз американці поставилися до сигналу спокійніше, ніж в 1979 році, проте високопоставлені військові знову зібралися, щоб обговорити ситуацію.

Знову були зроблені дії з підготовки до відбиття атаки і до удару у відповідь. Міжконтинентальні ракети Minitman почали готувати до запуску, а літаки знову злетіли в повітря.

Через деякий час з’ясувалося, що тривога була помилковою. Пізніше експерти вирахували, що помилка сталася через поломку мікросхеми в комп’ютері, яка почала генерувати випадкові числа замість кількості ракет, запущених Радянським Союзом.

Наступний епізод стався 26 вересня 1983 року, хоча, за деякими даними, це сталося в липні 1983-го. На цей раз помилка трапилася не в американській, а в радянській системі захисту. Радянські супутники стежили за ракетами, що перебували на території США, і повинні були засікти пуск ракет по випромінюванню їх двигунів.

Однак на один із супутників вплинуло світло Сонця, відбите від висотних хмар над американською територією. У зв’язку із цим апаратура, розміщена на супутнику, показала, що США запустили ракети.

Радянські військові не могли перевірити справжність цих сигналів за допомогою радарів, оскільки радари можуть засікти ракети з більш близької відстані. Згідно інструкції, вони повинні були дати сигнал до запуску міжконтинентальних ракет в бік США, однак такого рішення не було прийнято. Тривогу порахували помилковою, оскільки передбачалося, що американці повинні були почати ядерну атаку безліччю ракет, а супутник показав, що кількість ракет була незначною.

Через 15 років було оприлюднено інформацію про те, що холоднокровне рішення прийняв підполковник Станіслав Петров, який того дня здійснював бойове чергування. Після цього Петрова стали називати людиною, що врятували світ від ядерної війни.

Наступний і останній на сьогоднішній день подібний випадок стався в 1995 році, вже після закінчення холодної війни, коли ніхто в Росії не очікував ядерного удару з боку США – й навпаки.

25 січня в Норвегії (з острова Аннёй) стався запуск ракети, призначеної для метеорологічних досліджень. Норвезька ракета включала в себе елементи американської ракети Honest John. Ракета злетіла на висоту більше 500 кілометрів.

Російські системи спостереження засікли ракету, і військові прийняли її за американську Trident D5, яку запускають з підводних човнів, оскільки вона летіла приблизно по тій же траєкторії. Американці могли використовувати дану ракету для вибуху на великій висоті. Цей вибух призвів би до дезорієнтації російських радарів, після чого наша територія стала б легкою здобиччю для американських міжконтинентальних балістичних ракет.

Президент Росії Борис Єльцин зв’язався з військовим керівництвом країни і обговорив можливість дій у відповідь. Однак деякі військові експерти вважають це дивним, адже Норвегія поставила до відома російське військове керівництво щодо запуску ракети майже за місяць до події.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *