Збереження м’яса без холоду влітку

Збереження м’яса без холоду влітку

Незабаром настануть тепленькі погожі дні й багатьом захочеться виїхати відпочити на природу. А що ж за відпочинок без шашликів та інших страв з м’яса?

Якщо взимку або при наявності холоду (холодильник, льох, льодовик) зберегти м’ясо протягом 2-3 днів буває неважко, то в теплу пору це може виявитися цілою проблемою. Як же вийти з цього положення?

Вельми корисними в цьому випадку можуть виявитися деякі народні, проте далеко не всім відомі прийоми, засновані на бактерицидній дії речовин рослинного (хрін, кропива, цибуля, часник) або органічного походження (оцет, молочна кислота в молоці і т.п.).

Зберігання в листі хрону

Перш за все слід запам’ятати, що для короткочасного збереження м’ясо повинно бути свіжим і не забрудненим. Шматки м’яса не слід споліскувати водою. Виявлені забруднення треба видалити -зачістіть їх або в крайньому випадку зрізати.

Після цього беруть великий шматок щільного паперу (краще типу пергаменту), кладуть на нього 2-3 чистих свіжозірваних і ретельно очищених від випадкових смітинок листа хрону і за допомогою інших листочків обкладають з усіх боків шматок підготовленого м’яса, щільно загорнувши його після цього папером. Згорток поміщають в темне прохолодне місце.

Зберігання з подрібненим хріном

Обмиті і зачищені корені хрону натирають на терці. Витрата хрону становить приблизно один корінь середніх розмірів на 1-2 кілограми м’яса. Підготовлене м’ясо обкладають з усіх боків подрібненим хріном, загортають у щільний , не промокаємий папір і поміщають в прохолодне місце.

Можна зробити й іншим шляхом. Підбирають відповідну емальовану каструлю, скляні банки і т.п. з кришкою, що щільно закривається. Розмір посуду по ємності повинен бути близьким до об’єму, що займає м’ясо. На дно посуду кладуть шар подрібненого хрону, на нього поміщають шматок м’яса, який з боків і зверху також обкладають хріном. Посуд щільно прикривають кришкою і ставлять в прохолодне місце. Якщо м’ясо було чистим і свіжим, а корені хрону використовують свіжовикопані, то при ретельному дотриманні всіх зазначених вище прийомів в теплу пору року м’ясо можна зберегти в свіжому вигляді тиждень і більше.

Зберігання в цибулі і часнику

Свіже м’ясо також добре зберігається в подрібнених цибулі і часнику. Є кілька варіантів збереження м’яса цим способом. Один з них полягає в тому, що на дно каструлі або іншого посуду з кришкою , що щільно закривається, спочатку встановлюють невисоку підставку для м’яса (широка низька ваза, 3-4 чашки або склянки і т.п.), між ними закладають подрібнені до кашки кілька головок цибулі та часнику, після чого на влаштовану підставку поміщають м’ясо. Посуд щільно закривають кришкою. Якщо кришка недостатньо щільно прилягає до країв посуду, її по колу обмазують тістом. Потім посуд ставлять у прохолодне місце.

Інший спосіб, рекомендований польськими авторами, полягає в тому, що поверхню м’яса ретельно натирають часником, після чого змащують олією і поміщають в каструлю, обкладаючи м’ясо з усіх боків шматочками цибулі. Каструлю закривають кришкою і поміщають в прохолодне місце. Цікаво, що якість м’яса при такому зберіганні поліпшується, бо пари і сік від цибулі і часнику надають особливий, пікантний присмак м’ясу, крім того, воно стає більш ніжним. Спосіб цей найбільш придатний для збереження яловичини, баранини і дичини.

Зберігання в листі кропиви

Консервуюча дія кропиви заснована на тому, що в її листі міститься мурашина кислота, пари якої, на думку ряду авторів, перешкоджають розвитку мікроорганізмів на м’ясі .

Свіже листя кропиви промивати холодною кип’яченою водою, підсушують і обкладають ними м’ясо, яке після цього загортають в чистий щільний папір і зберігають у прохолодному місці.

Зберігання в оцті

Чисто випрану тканину намочують в 6-8-процентному столовому оцті, злегка віджимають і обгортають нею м’ясо. Потім згорток загортають в щільний, не промокаючий папір і поміщають в прохолодне місце.

Зберігання в маринадній заливці

Маринадну заливку готують з овочів (морква, цибуля, петрушка), спецій (гвоздика, перець чорний і білий), оцту і води. Нарізані овочі нагрівають до кипіння в воді, в кінці варіння додають спецій й залишають стояти до повного охолодження. Після цього вводять в розчин оцет з розрахунку на 0,5 літра овочевого відвару 0,5 літра 6-8-відсоткового оцту. М’ясо кладуть в емальований посуд, заливають його приготованим розчином, закривають посуд кришкою і поміщають в більш прохолодне місце.

Влітку м’ясо можна зберегти протягом 2-3 днів, взимку – до 5 днів. У процесі зберігання м’ясо стає м’якшим, тому краще цей спосіб застосовувати для таких видів м’яса, як яловичина, конина, зайчатина і дичина.

Зберігання в кислому молоці

Цей старовинний спосіб консервування м’яса заснований на тому, що в кислому молоці утворюється молочна кислота, що гальмує розвиток мікроорганізмів в м’ясі. М’ясо (яловичину або телятину), поміщають в посуд, заливають свіжо-кислим молоком так, щоб воно повністю покрило шматки, і ставлять в прохолодне місце. Таким шляхом можна зберегти м’ясо до 2-3 днів. При цьому воно стає більш ніжним і смачним.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *