Завалля- підземна «Атлантида»

У Завалля, що в 25 кілометрах від Кам’янця-Подільського , часто приїжджають спелеологи з усіх куточків країни. Ще в 1960-х роках вчені виявили вхід в одну з найцікавіших карстових печер (за унікальну красу її назвали Атлантида), але вивчення тоді майже не велося. А коли трохи пізніше на березі річки почали добувати глину, виявили ще кілька отворів в скелях. Тоді спелеологи і розкопали глибокий завал, який привів їх в обширну залу з численними тунелями. Як показали дані з супутників, довжина цих коридорів близько 60 кілометрів! Зараз же обстежено лише близько 3 кілометрів підземної Атлантиди.

До речі , серед українських карстових печер «Атлантида» займає особливе місце, адже вона – єдина у країні печера із чітко вираженою триярусною будовою. Її поверхи з’єднані майже прямовисними переходами.

Печера просто вражає казковою красою кристалів, якими прикрашені зали й гроти підземелля. По суті, це цілий мінералогічний музей.

Цікаво, що Атлантида є печерою не туристичною, а спортивною. Вона не освітлена і не обладнана для екскурсій. У деяких місцях просуватися можна тільки повзком. Тому випадкові туристи потрапити туди не зможуть. Для її відвідин потрібно мати не тільки гарну фізичну підготовку, а й заручитися допомогою досвідченого провідника-спелеолога.

До слова, на північній околиці села Завалля є ще одна печера – геологічний пам’ятник “Печера Малишка-Киянка” загальною площею близько кілометра, а довжина її ходів – близько 250 метрів. Вона входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *