Замок Тамплієрів (с. Середнє)

Замок Тамплієрів (с. Середнє)

Два головних міста Закарпаття – Ужгород і Мукачево . Вони знаходяться на відстані 42 км один від одного . І якраз посередині знаходиться село з промовистою назвою Середнє . Історія села починається ще з 12 століття . Сьогодні в ньому живе 3505 осіб . Якщо Ви ще тут не бували , то не варто проїжджати мимо . Середнє відоме своїми винами і руїнами замку тамплієрів .

Замок тамплієрів був побудований в 13 столітті і вважається самим східним замком побудованим цим орденом . Він знаходиться на рівнинній території і побудований в романському стилі , що робить його унікальним для Закарпатської області .

Що ж шукали тут Тамплієри ? Відповідь досить проста . Вони прийшли за «білим золотом» , тобто сіллю , покладами якої з давніх часів славиться Закарпаття . Але орден тамплієрів незабаром ( у 1312 році ) був знищений за наказом католицької церкви і замок ” пішов по руках “. Спочатку їм володіли ченці ордена Святого Павла . Потім його в столітній боротьби з Другетами захопили представники роду Палочі . Останній Палочі загинув у 1526 році в битві при Магочі від рук османської воїна . І Середнє перейшло до представників роду Добо . Найбільш відомим його представником є Іштван Добо , який за часів австро – турецької війни у 1552 році очолював героїчну оборону Егера . Протягом 38 днів 1932 воїна стримували 120 – ти тисячну турецьку армію. Іштван часто бував у Середньому , а його син , використовуючи турецьких полонених відремонтував та укріпив замок .

У 17 – 18 століттях замок , в потоці нескінченних війн ще не один раз міняв власника поки не був остаточно розламаний під час угорської національно – визвольної війни 1703 – 1711 років .

Раніше замок оточував вал , рів і дубовий частокіл . Але до наших днів збереглася лише його центральна частина : донжон розмірами 16 , 5 на 18 , 6 метрів . З трьох ярусів замку заввишки у 20 метрів на сьогодні залишилися тільки два . Для більшої безпеки , вхід у замок розташовувався на рівні 2-го ярусу . До нього вели дерев’яні східці , які в разі потреби легко можна було підпалити чи розібрати .

Клімат у Середньому як не можна краще сприяє для занять виноградарством . А про місцеві вина перші спогади датуються ще 1417 роком . Вже згаданий син Іштвана Добо , використовуючи все тих же полонених турків , розширив місцеві винні підвали . Сьогодні їх довжина становить 4 км . На стінах підвалу є стародавня табличка , яка повідомляє , що усе це зроблено стараннями братів Добо .

Вина Середнього досить високо цінуються у світі . З 17 століття їх експортували до Європи , а Петро Перший навіть викупив частину місцевих виноградників . Найзнаменітишим сучасним місцевим брендом є вино « Троянда Закарпаття ». У 1966 році цей сорт отримав золоту медаль на Софійській міжнародній виставці .

Температура у льохах цілий рік тримається на рівні 10-12 градусів . Вино зберігається у бочках об’ємом 600 – 5000 літрів . Є тут й величезна бочка об’ємом 10594 літра . Є в селі й дегустаційний зал, де можна посмакувати вміст цих бочок.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *