Замахи на Гітлера

Замахи на Гітлера

Згідно військовим архівам німецьких спецслужб, на життя Гітлера робили замах приблизно 20 раз. За словами письменника Вілла Бертольда, який працював під час проведення Нюрнберзького процесу репортером, таких замахів було більше 40. Однак, згідно з новими даними, фюрера намагалися позбавити життя щонайменше 50 разів.

Ще за життя на «великого німецького вождя» робили замах велику кількість разів. Після його смерті кількість учасників замахів настільки збільшилася, що дослідники не знали, кому варто вірити.

Так, це, загалом-то, і зрозуміло. Сучасна Німеччина всіляко відмовляється від того, що населення країни гаряче підтримувало фюрера. На доказ своїх слів їй необхідно надати антигітлерівських героїв. Тим більше, що їх було чимало.

Сама історія приходу Адольфа Гітлера до влади містить чимало моментів, коли його можна було усунути без особливих проблем. Однак зробити це було необхідно не пізніше літа 1934 року.

Саме на цей час припадає період, коли фюрер прибрав своїх найбільш реальних конкурентів – Ернста Рема і Грегора Штрассера. Третій конкурент – Отто Штрассер встиг втекти за межі держави.

Можна припустити, що якби Гітлера тоді вбили, і до влади прийшов хтось із цієї трійці, ситуація склалася б зовсім по-іншому. У разі, якщо кермо влади державою дісталося братам Штрассерів, цілком можливо, що ніякої війни б не було, а Рем і зовсім перетворився б на слухняного пішака СРСР, оскільки на нього було предостатньо компромату.

Однак Гітлер залишився живий, навіть незважаючи на те що шанси його знищити були вельми високими. По-перше, його могли застрелити поліцейські, які неодноразово розганяли мітинги націонал-соціалістів, використовуючи при цьому вогнепальну зброю. А, як усім відомо, Гітлер постійно знаходився в перших рядах. Він явно не був боягузом. Свідченням цьому є кількість нагород, отриманих ним у роки Першої світової війни, а також розповіді його товаришів по службі. Кажуть, що після першого замаху Гітлер перебував у великому емоційному потрясінні і навіть заявив офіцерам, що в будь-який момент може бути вбитий якимось ідіотом. Але пізніше він заявив, що ніколи не загине від чужої руки, і житиме доти, поки не виконає покладену на нього історичну місію.

По-друге, дуже хороший момент для вбивства був упущений восени 1938 року, коли швейцарець Моріс Баво хотів застрелити Гітлера з пістолета під час проведення пивного путчу. Він, знав, що фюрер завжди в числі перших. Швейцарець не тільки дістав пістолет, але і тренувався в стрільбі, після чого в призначений день зайняв місце серед глядачів. Але коли колона підійшла до місця, де знаходився терорист, глядачі підняли руки на знак вітання, повністю закривши, таким чином, огляд. Спроба замаху зірвалася. Незабаром швейцарця заарештували і засудили до смертної кари.

Ще один епізод із замахом відбувся в листопаді 1939 року, коли мюнхенський столяр Ельзер Йоганн Георг вирішив закласти бомбу, щоб убити Гітлера під час одного з його тривалих виступів. Але й тут зірвалося. Фюрер змінив своїй звичці говорити по три години, а впорався за годину, покинувши трибуну за 10 хвилин до вибуху.

Як не дивно, на замах звернула увагу і охорона Сталіна. Вони змогли побачити, як легко можна організувати замах на вождя. В результаті стали з особливою ретельністю перевіряти всіх, хто приходив на прийом до «батька народів», проводячи догляди навіть портфелів і сумок.

А ось що стосується охорони німецького лідера, то вона з якоїсь причини ніяких висновків не зробила, тому замахи на життя вождя тривали з не меншою інтенсивністю.

Виникає закономірне питання: яким же чином йому вдалося залишитися в живих? Адже існує велика кількість вірних способів – наприклад, підмішати йому отруту повільної дії, про властивості яких відомо з позаминулого століття, більш того, якщо враховувати, що особистий кондитер фюрера контролювався британськими спецслужбами …

Така кількість невдалих спроб замаху мимоволі наводить на думку, що Гітлера дійсно оберігали вищі сили. Іншого пояснення просто немає. Яскравий приклад – 1944 рік, коли іноземні спецслужби об’єдналися в спільному полюванні за життям Гітлера. Однак і це не мало ніякого результату. Найвідоміший епізод – це спроба вбити нацистського вождя під час його польоту з Пруссії в Берлін. Одному з офіцерів, що супроводжував вождя, вручили під виглядом коньяку дві пляшки з вибухівкою. Вибух мав відбутися через 20 хвилин після зльоту. Але в найвідповідальніший момент ця суміш чомусь не спрацювала і літак благополучно приземлився в Берліні.

Були й випадки, коли перебували добровольці, готові ціною власного життя знищити фюрера. Примітний випадок – спроба вбивства під час відвідин Гітлером виставки трофейної радянської зброї. Гідом вождя став барон фон Герсдорф, в кишені якого знаходилася бомба. Планувалося, що вона повинна спрацювати через 10 хвилин. Але Гітлер не пробув там і трьох хвилин, а відразу відправився на площадку, де знаходилися танки …

В черговий раз вбити Гітлера спробував начальник штабу резерву Клаус фон Штауфферберг, який хотів вчинити замах прямо під час наради. Наприкінці липня 1944 року він прийшов на нараду з портфелем, в якому знаходилася бомба. Полковник залишив його недалеко від Гітлера, а сам покинув будівлю. Після вибуху він одразу ж полетів до Берліна, щоб повідомити своїм спільникам про смерть фюрера. Однак він помилився. Під час наради, портфель, який усім заважав, хтось засунув під стіл, таким чином, кришка столу фактично врятувала йому життя. Під час вибуху Гітлер відбувся струсом мозку і невеликими пораненнями. І це в той час, як були вбиті 4 присутніх на нараді офіцера, а ще 18 отримали серйозні поранення. Змову подавили, винних покарали …

Подальші замахи або зривалися, або відкладалися з певних причин. Так, наприклад, трапилося і з спробами радянської розвідки вбити Гітлера, використавши для цього близьку подругу фюрера Ольгу Чехову. Вона спільно зі своїм хорошим знайомим князем Радзивіллом мала забезпечити доступ вбивцям до німецького вождя. Теоретично операцію можна було провести, але Сталін особисто видав заборону на її проведення.

Історики не можуть однозначно відповісти на запитання, з чим все-таки пов’язана така заборона. Однак більшість з них схильна припускати, що в 1941-1943 роках Чехова не була настільки близька з Гітлером, щоб забезпечити успіх операції, а пізніше необхідність у його ліквідації просто відпала.

Необхідно відзначити також, що і всі, хто робив замах на життя нацистського лідера, часом вели себе дивно. Так, наприклад, в листопаді 1937 року фюрера захотів вбити Йозеф Томас, який спеціально приїхав до Берліна. Як виявилося, він був звільнений з люфтваффе за приналежність до сексуальних меншин, і відповідно, був обурений владою. Коли його заарештували, то просто відправили в будинок для душевнохворих.

Ще один цікавий випадок із замахом припадає на березень 1944 року, коли капітан фон Брайтенбух, намірившись вбити фюрера під час наради, не знайшов нічого кращого, ніж заховати револьвер в кишеню брюк, при цьому чудово знаючи, що охорона оглядає всіх при вході в залу. У підсумку він настільки рознервувався, що при спробі витягти зброю з кишені, прострелив собі … штани.

Таким чином, незважаючи на величезну кількість бажаючих позбутися від Гітлера, жодна людина не була достатньо підготовленою, щоб успішно реалізувати свій план. Так, один з найближчих друзів Гітлера, архітектор Альберт Шпеєр, також робив замах на життя друга, за допомогою отруйного газу. Коли він розповів про це самому вождю, той практично ніяк не відреагував, тільки наказав вибудувати захисний кожух навколо вентиляційних труб, а самого архітектора послати куди подалі.

Але чи варто вірити подібним визнаням і реакції Гітлера на них? Можливо, частка істини в них все-таки є, якщо брати до уваги той факт, що сам фюрер, точно так само, як і його ліквідатори тоді вже страждав від розумового розладу. По-іншому пояснити це просто неможливо

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *