11 Червня, 2020

Хімічна зброя в Громадянську війну

У Громадянській війні знайшли застосування практично всі військові розробки епохи Першої світової – броньовики, авіація, танки. А що ж задушливі гази? Широко відомий лише один епізод, навколо якого розгорнулася бурхлива дискусія, – хімічний обстріл тамбовських лісів і боліт під час придушення повстання Антонова на Тамбовщині. Тим часом ряд джерел показує, що задушливі гази в Громадянській війні використовувалися, правда, нечасто і тільки у вигляді хімснарядів, але досить широко і при будь-якому зручному випадку. Найбільш характерними в цьому відношенні є операції на Північному і Північно-Західному фронтах у 1918-1919 роках.
Якщо на всіх інших фронтах задушливі засоби застосовувалися рідко і епізодично, то на Півночі вони стали врівень з усіма іншими видами озброєнь. Присутність тут регулярних європейських армій і характер театру війни призвели до того, що Північний фронт сильно нагадував Першу світову в мініатюрі: тут використовувалися довготривалі укріплення, окопи, автоматична зброя, авіація, танки.
Поширене уявлення, що на Півночі білі використовували російські хімснаряди, що залишилися на складах від старої армії. Насправді тоді ними використовувалися лише британські хімснаряди. Однак і британські отруйні речовини з’явилися на фронті лише навесні 1919 року, коли навігація дозволила налагодити постачання з Великобританії. Крім звичних отруйних речовин, фосгену і іприту, англійцями на фронт був відправлений якийсь «секретний газ». Певний час Уїнстон Черчілль навіть вагався, чи варто жертвувати цим секретом заради такого фронту. Але його підтримав заступник начальника британського генштабу Чарльз Харрінгтон. «Звичайно, мені б дуже хотілося почастувати більшовиків газом, якщо ми можемо собі це дозволити», – писав Черчілль. У підсумку пообіцяли прислати з відкриттям навігації 24 газових спеціаліста та спорядження з попередженням: «Це абсолютно секретний винахід, але, напевно, перестане бути таким відразу після його застосування. Воно призначене до використання тільки в разі особливої необхідності ».
Була ще одна складність – негативна реакція в суспільстві. До того часу всерйоз обговорювалося питання про повну заборону газів. Однак на допомогу англійцям несподівано прийшли самі більшовики. На початку лютого 1919 року на стіл командуючого 6-ю армією А. А. Самойло лягли два донесення 3-ї армії. Одне – від 20 січня: «Пермський напрямок. Нами було зайнято с. Карагайське, але, після обстрілу противником задушливими снарядами, наші частини, зазнавши втрат відійшли знову в Усть-Лисьву … »Друге – від 8 лютого:« Пермський напрямок. В районі сіл Євгінське, що в 12 верстах на схід Різдвяного, неодноразові спроби противника перейти в наступ відбиті. Частини 3-ї бригади, розташовані в районі 7 на північ від села Калінята (на річці Пая), кілька разів протягом дня обстрілювались хімічними снарядами противника ».
14 лютого Самойло розіслав циркуляр: «Зважаючи на повторювані випадки застосування противником на інших фронтах снарядів із задушливими газами, командарм наказав ще раз підтвердити можливість застосування таких і на нашому фронті».
Вже 9 березня при обстрілі села Виставка червоними було випущено 24 трьох-дюймових хімснаряди.
Формальний привід був даний. Навесні в британській палаті громад почалася бурхлива дискусія про відправку на Північ газових боєприпасів. Майор Гест в середині травня заявив: «Оскільки більшовики вже вживають на північному фронті отруйні гази, то робляться приготування до відповіді їм тією ж зброєю (Вигуки схвалення). Вживаються всі заходи для захисту наших хоробрих військ від нелюдських прийомів радянських військ »
29 травня Черчілль казав: «Я не розумію, чому, якщо вони самі застосовують отруйний газ, ми повинні заперечувати проти його використання проти них … Це вельми виправдана і допустима річ – використати отруйний газ проти них»
Насправді ж підготовка «до відповіді» почалася набагато раніше: ще 27 січня 1919 року в Лондоні було отримано неперевірене повідомлення майора Гілмора про те, що «більшовики використовують хімічні снаряди». Це було використано як привід для наступу. 7 лютого у Мурманськ, Архангельськ і Константинополь пішов циркуляр, в якому Черчілль наказував «використовувати хімічні снаряди в повній мірі, як нашими військами, так і російськими військами, які ми постачаємо».
Наприкінці березня стало можливе і присилання хімічного спорядження. 4 квітня командувач англійською артилерією майор Делаге розподілив прибулі боєприпаси по гарматам, в тому числі і газові снаряди. Намічалося мати на легку 18-фунтову гармату по 200 хімснарядів, на 60-фунтову – від 100 до 500, залежно від району, на 4,5-дюймову гаубицю – 300, на дві 6-дюймові гаубиці в Пинежський район було відпущено 700 газових снарядів.
У результаті вдалося виявити не менше 60 епізодів застосування хімічних боєприпасів на Північному фронті, в основному з боку білих і інтервентів. Однією з перших операцій, в яких був застосований хімобстріл, став наступ на Пинежському фронті 1-3 червня, коли інтервенти намагалися взяти район Труфанової гори. Туди була відправлена важка артилерія – дві 6-дюймових гаубиці з 700 хімснарядами. Обстріл тривав півтора дня. Було випущено кілька сотень газових снарядів.
Однак активний артобстріл і застосування хімснарядів не допомогли противнику, навпаки, йому ж довелося відступити: «Протягом усього червня на цій ділянці фронту відбувалися лише окремі сутички розвідувальних загонів».
Особливо варто відзначити наступ 10 серпня в районі Слудка – Липовець і під селом Городок. За британськими даними, 2066 червоноармійців були захоплені в полон, 300 отруєно, багато тимчасово осліпли через роздратування очей. Радянські історики стверджували, що червоні сильно постраждали, коли потрапили під «снаряди, що викликають сльозогін».
Цей випадок став предметом розгляду на засіданні Артилерійського комітету ГАУ 20 грудня 1919 року. З’ясувалося, що при обстрілі двох рот 479-го стрілецького полку було отруєно 144 людини, але «виключно через невміння користуватися протигазами», які «захищали добре». За 30-60 хвилин було випущено близько 2000 снарядів, причому «хмара від розривів мала зеленувато-сірий колір і запах гнилих яблук і свіжого сіна».
У цьому описі можна пізнати фосген. Однак у доповіді інспектора артилерії армії від 2 листопада малювалася інша картина. Згідно з ним, обстріл тривав 8-9 годин, тому «внаслідок тривалого обстрілу» багатьох бійців протигази не врятували. Червоноармійці не тільки отруїлися, а й отримали опіки шкіри. Прикладена до документу доповідь доктора Кадникова говорила наступне:
«1. Газ, зі слів хворих, безбарвний, має слабкий запах денатурованого спирту.
2. Разом із звичайними явищами від отруєння задушливими і сльозоточивими засобами, спостерігалися виняткові явища з боку шкіри і крові. Шкіра була у постраждалих сильно пігментована, в крові ж виявлялося зменшення червоних кров’яних кульок і збільшення еозинофілів. Останні дві обставини змушують думати, що застосований був досі невідомий газ ».
В описі невідомого засобу вгадується той самий «секретний газ», якому англійці надавали настільки важливе значення. Симптоми показували, що це якась суміш на основі іприту, але з іншим запахом.
Можна припустити, що це був британський іприт, синтезований союзниками наприкінці Першої світової. Згідно з британськими даними, в тому бою дві 18-фунтові гармати випустили 600 снарядів з іпритом та 240 зі «сльозогінним газом» з 4,5-дм гаубиці.
Командування фронту доручило розслідування відділу Червоного Хреста при 6-й армії, але, чим воно закінчилося, невідомо. Доповідь 6-ї армії про Шенкурський район повідомляє: «Наші втрати в 160 полку за бій 1 вересня … убито комскладу 5, червоноармійців 28, поранено комскладу 5, червоноармійців 50, контужених комскладу 3, червоноармійців 15, отруєних газами червоноармійців 18, без вісти пропало 25. Захоплено 9 полонених, з них один англієць … 3 вересня противник обстріляв нашу лівобережну заставу артвогнем, випустивши до 200 хімічних снарядів. У нас отруєно газами 1 інструктор і 1 червоноармієць … »
В цілому бойові втрати від газів були невеликі, оскільки командування Північного фронту швидко розвернуло роботу по хімзахисту. 6-й армії були відпущені великі партії протигазів, якими в підсумку вдалося забезпечити практично весь фронт. Досить часто, хоча і не завжди регулярно проводилися заходи щодо поводження з ними. Політвідділу було особливо зазначено «про широке ознайомленні всіх червоноармійців із заходами проти задушливих газів».
Своїми протигазами був забезпечений, зрозуміло, і супротивник. Вони фігурують в числі трофеїв 6-ї армії. Так, 14 жовтня 1919 при взятті села Сільце були захоплені «величезні склади теплих речей, шинелей, мундирів, протигазових масок …». При здачі в полон 14 лютого 1920 року 7-го і 8-го полків Північної армії було взято 57 протигазів.
Від Першої світової хімічна війна на Півночі відрізнялася відсутністю газобалонних атак. Ще до прибуття газів з Великобританії стало ясно, що їх застосуванню заважають кліматичні та географічні особливості, насамперед лісистість території при слабкому вітрі, що заважало поширенню хімічних хвиль. Газопуски, таким чином, виключалися. Проблему вирішували за рахунок довгих обстрілів і створення стійкої отруючої концентрації, якої не витримували навіть протигази. Іншим шляхом стали газові авіабомбування. Всупереч існуючим уявленням, спеціальних отруйних бомб для авіації тоді не існувало: подібні винаходи були імпровізацією. На Півночі під них були пристосовані хімічні термогенератори – спеціальні отруйні «свічки», споряджені адамситом – з’єднанням на основі миш’яку, яке у вигляді аерозолю легко проникало через протигази і дратувало носоглотку. Через секретність вони носили кодову назву «М-девайс». Передбачалося кидати їх підготовленими гренадерами по 15-20 тисяч штук на милю фронту. Але, коли майор хімслужби Томас Девіс прибув в Архангельськ з 50 тисячами «свічок», він виявив, що в лісах вони марні. Тоді лейтенант Дональд Гретхен переробив їх у авіабомби, додавши «М-девайсам» стабілізатори і носовий детонатор. Після цього нові снаряди почали успішно застосовуватися. За серпень-вересень було не менше десяти випадків їх скидання.
Генерал лорд Раулінсон, який прибув для нагляду за евакуацією, високо оцінював адамсит, який звертав у втечу цілі частини червоних. Про хімічні бомби згадувалося і в радянській історіографії.
Оперсводка 6-ї армії повідомляла: «Протягом дня 4 вересня літаками противника скинуто на наше розташування до 100 бомб, з яких більша частина із задушливими газами. У нас убитий один, поранений один, отруєно газами кілька людей; вбито двоє коней і одна поранена … »
Радянська пропаганда нерідко використовувала факти застосування противником хімічної зброї. Приміром, у серпні 1919 року в газетах друкувалося повідомлення, що «англійці на північному фронті застосовують снаряди із задушливими газами. Англійські льотчики кидають бомби в села на селянські хати, спалюють хліб. Селяни звуть їх душителями і паліями ». Ці боєприпаси після падіння фронту дісталися червоним.
Північно-Західний фронт був частково схожий з Північним, бо на ньому теж велику роль грала інтервенція, але не британська, а німецька. Причини, аналогічні обстановці на Півночі, привели до використання хімічної зброї, якою в надлишку були забезпечені німці. Йшлося не тільки про старі запаси: незважаючи на заборону, виробництво його в Німеччині так повністю і не припинилося. Так, за свідченням одного робітника в квітні 1919 року, на його заводі продовжували виробництво гранат, газових бомб і протигазів.
Перший великий хімобстріл був проведений німцями 12 квітня під Митаве (нині – Єлгава) при спробі зламати уперту оборону частин 3-ї бригади 2-ї стрілецької дивізії. Хоча ними було випущено більше 300 снарядів з фосгеном, в цілому атака не вдалася: латиші були добре забезпечені протигазами, до того ж поширенню газів завадила сира погода. Детальний опис цього епізоду залишив боєць Ризького батальйону Ф. Е. Крусткалн: «Німці, переконавшись, що Комуністичний батальйон міцно перекрив всі головні дороги на Ригу і що нас ніяким вогнем назад не зрушити, вдалися до отруйних газів (фосгену), сподіваючись, що це їм допоможе. 10 або 12 квітня після полудня противник, бронепоїзд якого непомітно під прикриттям ліску підкрався до наших позицій, відкрив ураганний вогонь з гармат бронепоїзда і найближчих батарей снарядами з отруйним газом, спочатку по нашій передовій лінії, а потім, перенісши хвилі артилерійського вогню в тил , накрив штаб батальйону, санітарну частину і обоз, які розташувалися в Ценаській корчмі. Дехто з санітарів і обозних, для того щоб уникнути отруєння, не одягаючи протигазні масок, кинувся бігти по шосе в напрямку Олайне.
У цей час ворог переніс вогонь і вперед, а наші, рятуючись втечею, потрапили в нову газову хвилю і отруїлися. Було кілька жертв, декого доставили до Риги, в госпіталь, в той же час стрілки, що знаходилися на передовій лінії, негайно ж після першого залпу наділи протигазні маски і тому не понесли ніяких втрат. Ті ж, які перебували у обстрілу на передовій, надівши протигази, відкрили вогонь по амбразурам бронепоїзда. Вже при виході з Риги весь батальйон був забезпечений протигазами, які вельми згодилися. Таким чином, великі надії німців, незважаючи на великий шум, не виправдалися. Коли після закінчення газової атаки ми, кілька розвідників, прибули з передової в штаб батальйону, то побачили, що тут натворили німецькі снаряди. Весь простір навколо Ценаської корчми виглядав як переоране поле. На наступний день вся хвоя на соснах поблизу штабу батальйону і у позицій стала бурою, як хвіст білки».
Латиші, литовці та естонці також неодноразово застосовували хімічні снаряди – подібні випадки, зрідка зустрічаються в літературі, позбавлені подробиць. Оперативні зведення червоних з Нарви 25 лютого 1919 року зазначали: «Встановлено застосування противником хімічних і бризантних снарядів».
У Північно-Західної армії генерала Н. Н. Юденича хімічні боєприпаси теж застосовувалися, хоча, мабуть, менш активно. Відомості про це регулярно зустрічаються в радянських зведеннях. Ще 5 липня повідомлялося, що «при відступі білих від села Мале Кікеріно вони намагалися застосувати проти нас задушливі гази», але серйозної шкоди не принесли через несприятливий вітер. Через два місяці газети писали, що «в Псковському і Лужському секторах триває боротьба на тих же рубежах, але приймає більш наполегливий характер, білі обстрілюють наші позиції хімічними снарядами, що говорить про близьке розташування лінії один до одного».
Один з таких прикладів також зустрічається у спогадах штабс-капітана фон Зауера, командира батареї Ливенської дивізії, в частині, присвяченій жовтневому наступу на Петроград: «24 жовтня … О 22 годині взвод випустив по селу Анніно близько 100 хімічних снарядів, завдяки чому, за показаннями полонених, вбито, поранено й отруєно понад сто чоловік і убитий комісар полку».
На озброєнні батареї були тільки легкі 18-фунтові гармати, тому хімснаряди напевно були сльозоточивими (за англійським маркуванням – SK) або фосгеновими. Що до червоних військ 7-ї армії, то поки точно невідомо, наскільки часто вони застосовували отруйні снаряди. Проте думається, навряд чи вони збиралися поступатися противнику. У всякому разі, телеграма британської військової місії в Нарві від 8 вересня 1919 зазначала, що наступаючі війська білих захопили кілька хімснарядів у червоних.
Отже, хімбоєприпаси у червоного командування теж були.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *