Хазарська республіка

Хазарська республіка

На початку XX століття існувало два проекти євреїврейської держави: перший планував її створити на “історичній Батьківщині”; згідно з другим, одним з найзапекліших прихильників якого був київський мільйонер Лазар Бродський, єврейську державу треба було створити там, де вже живе багато євреїв, де вони непогано влаштувалися – на півдні Росії, а не ганятися за планами, породженими ідеалістами.

Після Світової війни підтримку отримали обидва плани, так, в Лондоні вирішили, що треба підтримати сіоністів, була видана так звана «Декларація Бальфура» про підтримку створення «національного осередку єврейського народу в Палестині». Палестина перейшла під британський мандат і Лондон оголосив про початок створення «національного осередку». Цю ініціативу підтримали багато представників «фінансового інтернаціоналу», наприклад: Фелікс Варбург. Він допомагав у створенні єврейських поселень, Палестинської економічної корпорації, Єрусалимського університету. Підтримав ініціативу і Отто Варбург, Ротшильди. Але, незважаючи на фінансову і потужну інформаційну підтримку, євреї якось не прагнули кидати обжиту територію і їхати в пустелю створювати «національний осередок». Крім того, відбулися перші зіткнення з арабами, що ще більш підкріплювало бажання не їхати за тридев’ять земель.

Одночасно, з 1923 року, стали здійснювати створення «національного осередку» в СРСР. Причому ініціатива йшла з США – від громадської організації «Об’єднаний комітет розподілу», його головою був той же Фелікс Варбург, що допомагав в Палестині. Він провів переговори з радянським урядом про створення єврейських колоній на Кримському півострові. Спочатку говорилося про декілька сотень колишніх «буржуїв», яких треба перевиховати в «трудівників». Але потім проект розширили, його розробкою займався один з авторів політики «воєнного комунізму» Ларін-Лур’є. Він висунув проект створення в Криму національної автономії євреїв, переселивши туди 280 тис. осіб. В листопаді 1923 року «свердловець» А. Брагін висунув ще більш грандіозний прожект – в єврейську автономію збирався ввести не лише Крим, а й степи України, Приазов’я, Кубань, Чорноморське узбережжя аж до Абхазії. Практично проект «Хазарія-2». План підтримали Троцький, Каменєв, Бухарін, Цюрупа та ін. У підсумку проект «автономії» в Криму підтримали в лютому 1924 року більшість членів Політбюро, а 29 серпня 1924 його розглянула Президія ЦВК СРСР.

На президії були повідомлені цікаві цифри: всього 300 тис. євреїв члени профспілки, тобто робітники і службовці (з сім’ями приблизно 850 тис.), ще 130 тис. землероби, а 1 млн. 750 тис. дрібні торговці, ремісники, працівники сфери послуг й тому інше. Зробили висновок, що структура єврейства абсолютно не готова до радянського ладу і якщо не вжити екстрених заходів з переведення його на виробничу працю, то єврейство приречене на «вимирання і виродження». Звідки взяли цю загрозу – не зрозуміло. Але в підсумку прийняли рішення про початок переселення до Криму євреїв із західних містечок. Для цього створили два органи управління: КомЗЄТ («Комітет з земельного устрою єврейських трудящих») на чолі зі Смидовичем і ГЗЕТ («Громадський комітет із земельного устрою єврейських трудящих») на чолі з Ларіним. Що цікаво, головними «спонсорами» проекту, стали американці – за кордоном план отримав назву «Агро-Джойнт». Фелікс Варбург уклав кілька договорів про створення єврейських колоній, підтримали проект Пол Варбург, фонд Рокфеллера, різні благодійні організації. Одночасно в США був прийнятий закон Ріда-Джонсона, були введені обмеження для імміграції євреїв з Росії в США. США для російських євреїв були більш привабливі, ніж піски Палестини або навіть Крим, розорений Громадянської війною. Євреям перекривали головний напрямок їхньої міграції.

Ще один цікавий факт – цей закон не викликав вал критики в пресі, США не звинуватили в «антисемітизмі». Також ЗМІ майже не зачіпали тему переслідування іудейських рабинів в радянській Росії, в ході антирелігійної кампанії. Ще можна відзначити, що Крим, ймовірно, заздалегідь «готували» до створення «Хазарії-2» (неофіційно цей проект називали «Хазарская республіка»). Так, після поразки Врангеля, саме в Криму була влаштована моторошна бійня, якій важко знайти рівних, навіть в ході жорстокої Громадянської війни. Взимку 1920-1921 року в Криму організували голод, продзагони вивезли продовольство, а заслони на перешийку перекрили підвезення продовольства, ще одна хвиля голоду пройшла в Криму в 1921-1922 роках. Йшла «зачистка» населення, щоб євреї стали переважаючим етносом в Криму. Ларін оголосив, що до Криму треба переселити 500-600 тис. євреїв.

Чи був цей проект благом для російських євреїв? Малоймовірно. Єврейство вже давно пустило коріння в Білорусії, Україні, отримало можливість, з падінням «смуги осілості», перебратися в Петроград, Москву, інші великі міста. А тут їх відривали від рідних місць і везли починати все заново, з невідомими перспективами. Плюс опір вже існуючої в Криму «автономії» – татарської, яка була «заражена ідеями націоналізму і пантюркізму, керівництво татарської автономії скаржилося в Москву, але та завжди приймала бік« Хазарської республіки ». У підсумку, коли голова ЦВК Кримської АРСР Велі Ібрагімов приїхав в Москву, його заарештувало ОГПУ, звинувативши в «приховуванні бандитів». Потім «зачистили» і його оточення. Противники єврейської «автономії» – 132 людини були розстріляні за звинуваченням в «націоналістичних настроях» і «контрреволюційній змові».

Завдяки потужному потоку іноземних інвестицій, матеріальних проблем у проекту не було, як і політичних, покровителі проекту сиділи на самих вищих постах СРСР. Але проект погубили самі прості євреї, їм не потрібна була «Хазарская республіка», перевезені євреї не хотіли займатися сільським господарством. Вони розбігалися по містах, займалися там звичною діяльністю: торгували, відкривали кравецькі майстерні, тощо. Так, на 1 січня 1930 року в Криму було 49 100 євреїв, в селі залишилося лише 10 140, та й ті старалися стати бухгалтерами, вчителями, продавцями сільських магазинчиків, рахівниками і т. д., не стаючи селянами. У підсумку проект «радянської Хазарії» провалився.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *