8 Травня, 2020

Харчове використання Солодки (Лакриця)

Солодка (лат. Glycyrrhiza)

Cолодка або лакрицякосмополіт, вона зустрічаються в помірному і субтропічному поясах Євразії та Америки, в Північній Африці та Австралії. В Україні солодка гола спорадично зустрічається на солонцюватих місцях, глинистих і піщаних приморських схилах, в степах Приазов’я, зрідка в Криму, на території Донецької, Одеської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей.

Медичне використання солодки

Корисні властивості солодки відомі народним лікарям з давніх часів, підтвердження чого були знайдені в древніх китайських записахКнига про трави“. У Книзі, написаній близько 5000 років тому, описані цілющі властивості рослини, його вплив на органи людини, а також способи застосування солодки в лікувальних цілях.

До цих пір солодка успішно застосовується народній та офіційній медицині. Найбільш цінна частина рослиникорінь, який містить максимальну кількість корисних для людського організму речовин. Тибетські знахарі виліковували з його допомогою коклюш, кашель, бронхіт, запалення легенів, туберкульоз, використовували для усунення задишки і полегшення симптомів астми, застосовували для лікування недокрів’я, хвороб травного тракту, печінки, сечовивідних шляхів, інфекційних і запальних захворювань, а також як протиотруту при укусах отруйних тварин. Авіценна же рекомендував солодку при лікуванні захворювань легенів, сечового міхура, лихоманки, а відвар з кореня радив використовувати для втамування спраги.

Корінь солодки має протипухлинні властивості, тому активно застосовується при лікуванні онкологічних захворювань. Сучасна наука аргументовано довела, що протипухлинна активність солодки пояснюється присутністю в ній кумаринів, сірчана кислота і гліциризин надають жовчогінну дію і сприяють згортанню крові, дубильні речовини дозволяють використовувати солодку для швидкого загоєння ран

Корінь солодки є природним джерелом тритерпенових сполук, флавоноїдів (неоліквіріта, діквірітозіда, ліквірітана, уралозіда, рамноріквілітіна, рамноізоліквірітана), а також глюкози, крохмалю, сахарози, слизу і камеді. Крім того, в солодцці присутні ефірні масла, гіркоти, пектинові та мінеральні речовини, пігменти і велика кількість аскорбінової кислоти.

Основна користь солодки полягає в тому, що її корінь здатний не лише лікувати, але і попереджати виникнення захворювань. У ньому містяться речовини, по своїй будові і дії близькі до стероїдних гормонів, які демонструють сильну протизапальну дію. Ці речовини забезпечують стійкість організму до впливів безлічі хвороботворних мікроорганізмів.

Протизапальна властивістьодне із найсильніших і цінних якостей рослини. Вживання ж кореня солодки разом із іншими лікарськими засобами підсилює дію останніх, підвищуючи лікувальний ефект.

Також встановлено, що лакриця має протимікробну, антигістамінну та спазмолітичну дії, що виправдовує її використання при лікуванні виразкових хвороб кишечника і шлунку, екземі, алергічних дерматитів та інших захворювань.

Вживання кореня солодки надає тонізуючу і стимулюючу дію, допомагає зняти втому, знизити стомлюваність і тим самим стимулювати функції захисту організму.

Застосування настоїв й відварів із кореня рослини допомагає позбутися від нудоти, відновити роботу кишечника, знизити кислотність, впоратися з запорами. Крім того, лакрицю використовують як сильний антидепресант, протиотрута при харчових, хімічних й інфекційних інтоксикаціях.

Корінь солодки знижує рівень холестерину у крові, має спазмолітичний ефект , допомагає повернути еластичність судинах, заспокоює нервову систему і живить мозок. А крім того, рослина використовується як засіб краси: настій допоможе повернути шкірі пружність, позбутися від маси косметичних дефектів й полегшити перебіг маси шкірних захворювань.

Кулінарне використання Солодки

Коріння й кореневища солодки широко застосовують у харчовій промисловостісиропи, екстракти, як сурогат цукру й піноутворювач у безалкогольних напоях (екстракт солодкиодна із складових частин пепсіколи й кокаколи), пиві, квасі, тонізуючих напоях, придатні для приготування компотів, кави, киселів, маринадів, какао, борошняних та збивних виробів, халви, цукерок. Застосовуються як смакові добавкипри обробці риби й як добавка у байховий і зелений чаї. У Киргизстанісурогат чаю. У Японіїяк харчові антиоксидантні добавки; в Японії й Єгиптісеред компонентних добавок із бактерицидними й фунгіцидними властивостями до харчових продуктів й напоїв.

Напій з солодки
Корінь солодки нарізати на дрібні шматочки і зварити. Злити воду, розтерти їх з невеликою кількістю цукру, додати цедру і горобиновий сік, дріжджі. Поставити для бродіння в тепле місце на 12 дні. Готовий напій перелити в пляшки і додати родзинки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *