Харчове використання Рдеста плаваючого

Харчове використання Рдеста плаваючого
Рдест плаваючий (водяна капуста)
(лат. Potamogeton natans)
багаторічна трав’яниста водно-коренева рослина з блискучими овальними плаваючими довгочершковими листочками. Hижні, занурені у воду листя – лінійні, верхні – плаваючі на поверхні води-вузьколанцетні. Підводні листочки до часу цвітіння у рдеста не зберігаються. Якщо водойма пересихає, продовжує жити у наземній формі із шкірястими серцеподібними листочками на черешках.
Кореневище повзуче, гіллясте, до осені, накопичуючи в собі запасні поживні речовини для майбутнього року, помітно потовщується. Стебло до 1,5 м завдовжки, досить товсте, заповнене повітреносною тканиною, просте або слабо гіллясте, кругле в перетині. Квіточки дрібненькі зеленуваті непоказні, двостатеві, суцвіття колосовидне зеленувате, підноситься над водою, цвіте у червні-серпні. Плодики косоовальні з коротким носиком, дозрівають в липні-серпні. Виростає біля берегів нешвидких річок, ставків, озер. Зустрічається і у водоймах зі стоячою водою.
У традиційній медицині приймають всередину настій стебел і листя при розладах травлення, при ранах і виразках, ускладнених запальними процесами, при сверблячих шкірних висипах як заспокійливе. Відвар листя рекомендується при проносах. Водний настій листя – протицинговий засіб. Зовнішньо подрібнену розтерту траву прикладають до різного роду наривів, запалень на шкірі. Листя використовують зовнішньо при наривах, ранах, виразках і лишаях.
Кореневища рдеста плаваючого смачні й поживні
Здавна в Сибіру і на Далекому Сході кореневища. рдеста вживали в їжу: їли сирими, пекли в попелі, на вугіллі. У сирому вигляді кореневища нагадують земляний горіх (арахіс), а запечені подібні за смаком зі смаженими їстівними каштанами. Бульби рдеста відварюють і подають як гарнір, кладуть у супи. Збирають їх восени або рано навесні. Листя рдеста плаваючого можна вживати для засолювання овочів, бо їх смак нагадує кріп.
Суп з рдестом
Приготувати суп з м’ясної тушонки, додати зелень черемші, кореневища рдеста, спеції.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *