Харчове використання Рдеста плаваючого

 
Рдест плаваючий (водяна капуста)
(лат. Potamogéton nátans)
 
багаторічна трав'яниста водно-коренева рослина з блискучими овальними плаваючими довгочершковими листочками. Hижні, занурені у воду листя - лінійні, верхні - плаваючі на поверхні води-вузьколанцетні.  Підводні листочки  до часу цвітіння у рдеста не зберігаються. Якщо водойма пересихає, продовжує жити у наземній формі із шкірястими серцеподібними листочками на черешках. 
 
Кореневище повзуче, гіллясте, до осені, накопичуючи в собі запасні поживні речовини для майбутнього року, помітно потовщується. Стебло до 1,5 м завдовжки, досить товсте, заповнене  повітреносною тканиною, просте або слабо гіллясте, кругле в перетині.  Квіточки дрібненькі зеленуваті непоказні, двостатеві, суцвіття  колосовидне зеленувате, підноситься над водою, цвіте у червні-серпні. Плодики косоовальні з коротким носиком, дозрівають в липні-серпні. Виростає біля берегів нешвидких річок, ставків, озер. Зустрічається і у водоймах зі стоячою водою.
 
У традиційній медицині приймають всередину настій стебел і листя при розладах травлення, при ранах і виразках, ускладнених запальними процесами, при сверблячих шкірних висипах як заспокійливе. Відвар листя рекомендується при проносах. Водний настій листя - протицинговий засіб. Зовнішньо подрібнену розтерту траву прикладають до різного роду наривів, запалень на шкірі. Листя використовують зовнішньо при наривах, ранах, виразках і лишаях.
 
Кореневища рдеста плаваючого смачні й поживні
Здавна в Сибіру і на Далекому Сході кореневищардеста вживали в їжу: їли сирими, пекли в попелі, на вугіллі. У сирому вигляді кореневища нагадують земляний горіх (арахіс), а запечені подібні за смаком зі смаженими їстівними каштанами. Бульби рдеста відварюють і подають як гарнір, кладуть у супи. Збирають їх восени або рано навесні.  Листя рдеста плаваючого можна вживати для засолювання овочів, бо їх смак нагадує кріп. 
 
Суп з рдестом 
Приготувати суп з м'ясної тушонки, додати зелень черемші, кореневища рдеста, спеції.
 
Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: