Харчове використання Пастернака

Пастернак посівний

( лат. Pastinaca sativa L. )

Сімейство Apiaceae – селерові

Народні назви: товста морква, польовий борщ, бараняча морква.

Дворічна чи багаторічна трав’яниста рослина. Стебло 30-120 см. заввишки, прямостояче, борозчасте або незграбно-ребристе, голе або покрите короткими волосками, вгорі гіллясте. Листя непарнопересте з продовгуватими, ланцетними, крупнозубчатими сегментами. Нижні листочки довгочерешкові, верхні – сидячі або на коротких черешках, з піхвами. Квітки жовті, зібрані в 8-20 променеві парасольки. Обгорток немає. Плоди округло-овальні, сплюснуті, крилаті, 5-6 мм. довжиною, 4-5 мм. шириною. Корінь вертикальний, товстий, у формі конуса, білувато-жовтуватого кольору. Вегетує з квітня по вересень. Цвіте у червні-липні. Розмножується насінням. Культурна форма пастернаку обробляється як овочева рослина.

Зустрічається як бур’ян у посівах, на луках, часто по межам, вигонах, дорогах, сміттєвих місцях, біля житла, в городах, на сухих кам’янистих схилах, по берегах водойм.

У коренеплодів солодкуватий смак і приємний аромат. У кулінарії пастернак кладуть у супи або відвари, борщі, вживають як гарнір до м’ясних страв. Він – один з компонентів соусу до осетрини і кольорової капусти. У Білорусії з цією пряністю готують мочені яблука.

Терміни та способи заготовки.

Листя і стебла збирають у травні-червні, до початку бутонізації рослин. Коріння заготовляють з рослин першого року життя восени, після закінчення вегетації, або ранньою весною. Насіння збирають у серпні-вересні. Зв’язуються у пучки та сушаться у тіні під навісами.

Кулінарне використання пастернака.

Молоді стебла, почищені від шкірки, їстівні. Їх їдять сирими і вареними. Листя кладуть як приправи в салати, супи. Товсті корені з пряним ароматом і специфічним солодкуватим смаком використовують як прянощі. Розмелені сушені насіння використовують в пряних сумішах і кладуть у супи, борщі, при приготуванні гарячих других страв.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector