Харчове використання Любки дволистої

 

 

  Любка дволиста (Platanthera bifolia L.)

  Російські назви: любка дволистная, ночная фиалка, любовный корінь, бальзам дикий, ночные  духи.

Любка дволиста - трав'яниста багаторічна рослина сімейства Ятришникових (Orchidaceae), до 60 см висотою, з глибоко залягаючими, двома яйцевидно-овальними бульбами. Одна з них з минулого року, виснажена  та  в'яла,  друга  молода , щільна ,  Нижнє листя рослини майже .. супротивне, еліптичне, велике , Квіткова стрілка у рослини пряма. Суцвіття представляє з себе рихлий колос, квітки зеленувато-білі або білі, ароматні, неправильні, вночі вони виділяють ефірні масла. Плід представляє собою багато-насіннєву коробочку з дуже дрібним насінням.

Любка дволиста цвіте з червня по липень, а плоди дозрівають вже в серпні. Зростає любка дволиста у світлих березових, грабових, дубових, рідше хвойних лісах, на  просіках, галявинах, узліссях, рідко зустрічається по сируватим лугах в чагарниках. Разом ростуть як правило 3 або 4 екземпляри, а в хороших умовах буває багато, врозкид по всьому майданчику. Якщо пересаджувати любку дволисту з лісу в сад, то вона не приживається.

Любка дволиста здавна використовується як приворотне зілля. В народі її ще називають  - любовний корінь.

З лікарською метою застосовуються молоді (дочірні) висушені бульби любки дволистої (товарознавча  назва бульби –«салеп»). Бульби заготовлюються під час цвітіння, а також зразу після цвітіння

Бульби любки викопують і миють швидко у холодній воді, очищують від шкірки (епідермісу) і надягають на нитку, занурюючи потім на кілька хвилин в киплячу воду, щоб нейтралізувати  їх можливість до проростання. Сушать бульби на повітрі в тіні, на горищах, в темних добре вентильованих  приміщеннях чи у  сушарках при 50 ° С. Після такої обробки висушені бульби втрачають свою гіркоту та трохи  неприємний запах, стають важкими,щільними, рогоподібної консистенції, трохи просвічуються,із  злегка зморщеною поверхнею.

Кулінарія.

З перетертих  у борошно та  зварених із медом сушених бульб  на Сході  здавна готують популярний напій - салеп. Народи Кавказу  бульби любки додавали у супи, премелювали в борошно , робили з них желе.

Салеп

це традиційний гарячий напій Туреччини, який готують з молока і порошку з висушених бульб орхідей Він популярний у турків з VIII століття Для приготування напою потрібно змішати порошок салеп з холодним молоком і цукром ...  Потім суміш підігрівають на повільному вогні 10-15 хвилин, поступово доводячи до кипіння. Напій подається гарячим і зверху посипається меленою корицею. Для приготування такого напою годиться коріння любки дволистої.

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: