Харчове використання Любки дволистої

Харчове використання Любки дволистої

Любка дволиста (Platanthera bifolia L.)

Російські назви: любка дволистная, ночная фиалка, любовный корінь, бальзам дикий, ночные духи.

Любка дволиста – трав’яниста багаторічна рослина сімейства Ятришникових (Orchidaceae), до 60 см висотою, з глибоко залягаючими, двома яйцевидно-овальними бульбами. Одна з них з минулого року, виснажена та в’яла, друга молода , щільна , Нижнє листя рослини майже .. супротивне, еліптичне, велике , Квіткова стрілка у рослини пряма. Суцвіття представляє з себе рихлий колос, квітки зеленувато-білі або білі, ароматні, неправильні, вночі вони виділяють ефірні масла. Плід представляє собою багато-насіннєву коробочку з дуже дрібним насінням.

Любка дволиста цвіте з червня по липень, а плоди дозрівають вже в серпні. Зростає любка дволиста у світлих березових, грабових, дубових, рідше хвойних лісах, на просіках, галявинах, узліссях, рідко зустрічається по сируватим лугах в чагарниках. Разом ростуть як правило 3 або 4 екземпляри, а в хороших умовах буває багато, врозкид по всьому майданчику. Якщо пересаджувати любку дволисту з лісу в сад, то вона не приживається.

Любка дволиста здавна використовується як приворотне зілля. В народі її ще називають – любовний корінь.

З лікарською метою застосовуються молоді (дочірні) висушені бульби любки дволистої (товарознавча назва бульби –«салеп»). Бульби заготовлюються під час цвітіння, а також зразу після цвітіння

Бульби любки викопують і миють швидко у холодній воді, очищують від шкірки (епідермісу) і надягають на нитку, занурюючи потім на кілька хвилин в киплячу воду, щоб нейтралізувати їх можливість до проростання. Сушать бульби на повітрі в тіні, на горищах, в темних добре вентильованих приміщеннях чи у сушарках при 50 ° С. Після такої обробки висушені бульби втрачають свою гіркоту та трохи неприємний запах, стають важкими,щільними, рогоподібної консистенції, трохи просвічуються,із злегка зморщеною поверхнею.

Кулінарія.

З перетертих у борошно та зварених із медом сушених бульб на Сході здавна готують популярний напій – салеп. Народи Кавказу бульби любки додавали у супи, премелювали в борошно , робили з них желе.

Салеп

це традиційний гарячий напій Туреччини, який готують з молока і порошку з висушених бульб орхідей Він популярний у турків з VIII століття Для приготування напою потрібно змішати порошок салеп з холодним молоком і цукром … Потім суміш підігрівають на повільному вогні 10-15 хвилин, поступово доводячи до кипіння. Напій подається гарячим і зверху посипається меленою корицею. Для приготування такого напою годиться коріння любки дволистої.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector