Харчове використання Латаття жовтого (кубышка)

Латаття жовте

( жовта водяна лілія, глечики жовті, купава жовта, лопух водяний, кубушка)

(лат. Nuphar lutea, рус. Кубышка желтая)

Багаторічна трав’яниста водна рослина сімейства лататтєвих. Кореневище товсте, циліндричне, м’ясисте, зелено-жовтувате, усередині біле, пористе, розгалужене, горизонтальне, зверху покрите рубчиками од відмерлих листочків. Довжина кореневища до 1-2 м і товщина – 3-10 см, прикріплене до дна численними шнуроподібними корінцями, що глибоко йдуть в землю. Листочки двох типів: підводні та плаваючі. Плаваюче листя з довгими черешками (сягають до 3 м), яйцевидно-овальні, шкірясті, діаметром до 20-30 см. Підводне листя ніжне, напівпрозоре, трохи складчасте, на коротких черешках. Квіточки пахучі, жовті , над поверхнею води на 5-6 см, поодинокі, майже кулеподібні, в діаметрі до 4-5 см, з округлими й товстими п’ятьма чашолистками , вгорі яскраво-жовті, а ближче до основи – зелені, з багатьма тичинками та пелюстками . Пелюстки жовті, коротші чашолистків. Плоди – багатогніздні та багатосім’яні коробочки, яйцевидно-овальні, гладкі,зелені, при дозріванні слизнуть.

Для лікувальних цілей заготовляють квітки і коріння кубушки жовтої літом та на початку осені. Їх підрізають ножем, потім витягують руками, вилами, баграми. Кореневища відмивають від мулу, відрізають листя, коріння, ретельно промивають холодною водою, розрізають на пластинки, складають шаром в 1-2 см на папір, тканину або нанизують на нитки і підвішують. Трохи подвялюють , потім висушують в печах, чи сушарках при температурі 50-60? С або на горищах з залізним дахом, відкритих верандах, в добре провітрюваних приміщеннях.

При заготівлі не можна знищувати рослину всю поспіль. Для відновлення необхідно лишати неушкодженими не менше 10-20% рослин.

В їжу використовуються кореневища. З них роблять борошно, яку спочатку вимочують для видалення дубильних речовин, випікають хлібці, булочки, коржі, галети. Свіжі кореневища отруйні, споживати їх можна тільки після варки, сушки і вимочування. Висушені кореневища можуть зберігатися в мішках тривалий час.

Холодець з кореневищ латаття

Інгредієнти: 500 г кореневищ латаття , 200 г ісландського моху

Кореневище кубушки подрібнити на м’ясорубці, після чого вимочувати 6 год, трикратно міняючи воду. Промитий ісландський мох подрібнити на м’ясорубці, варити в 0,5 л води протягом 1-2 год. Відвар відокремити, залити ним підготовлене кореневище кубушки, посолити, перемішати, охолодити. Подати з тертим хріном, а також з гірчицею і оцтом. Так само готують холодець з кореневищ білого латаття.

Каша з кореневищ латаття

Інгредієнти: 200 г кореневищ латаття, 1 стакан молока, 20 г цукру, 20 г вершкового масла, жир, сіль за смаком. Корінь кубушки подрібнити на м’ясорубці, вимочити в 1 л води протягом 6 год, трикратно міняючи воду, потім варити 40-50 хв в підтопленому молоці. За 10 хв до готовності добавити цукор і жир. Так само можна приготувати кашу з кореневищ білого латаття.

Cупова заправка з кореневищ жовтої кубушки

Інгредієнти: 200 г борошна з кореневищ жовтої кубушки, 100 г порошку з сушеної кропиви, 50 г сушеного меленого кропу. Все перемішати. Зберігати в закритій банці. Використовувати для заправки супів і приготування соусів.

Котлети з кореневищ жовтої кубушки

Інгредієнти: 200 г борошна з кореневищ жовтої кубушки, 300 г картоплі, 1 стакан молока, 50 г ріпчастої цибулі, 30 г жиру. Муку з кореневищ кубушки змішати з тертою картоплею, розбавити молоком до потрібної густоти, дати вистоятися 20-30 хв, додати пасеровану цибулю, сформувати і посмажити котлети.Так само можна приготувати кашу з кореневищ білого латаття.

Хлібці з кореневищ жовтої кубушки

Інгредієнти: 1 кг борошна з кореневищ жовтої кубушки, 15-20 г дріжджів, сіль за смаком

Частину борошна з кореневищ кубушки розмішати з теплою водою, додати сіль, дріжджі і залишити для зброджування на 12 год. Потім добавити інше борошно, вимісити, залишити на 2 год, після чого тісто розділити на маленькі порції і випікати хлібці. Так само готують хлібці з борошна з кореневищ білого латаття.

Гриби, тушковані з борошном з жовтої кубушки

Інгредієнти: 500 г свіжих грибів, 100 г борошна з кореневищ жовтої кубушки, 50 г ріпчастої цибулі, 30 г жиру, сіль за смаком

Гриби відварити в підсоленій воді до готовності, відвар процідити, до грибів додати порціями борошно, безперервно помішуючи, додати потрібну кількість відвару, пасеровану цибулю, жир та тушкувати 10-15 хв. Так само можна приготувати гриби з борошном з кореневищ білого латаття.

Борошно з кореневищ жовтої кубушки

Інгредієнти: Кореневища жовтої кубушки (або білого латаття)

Свіжі кореневища кубушки ріжуть уздовж на смужки товщиною 0,5-1 см, довжиною 5 – 10 см, сушать на відкритому повітрі, досушують в печі, в духовці або на вогнищі і розмелюють на борошно. Для видалення дубильних речовин борошно заливають водою (5 л на 1 кг борошна), витримують 3-5 год і знову двічі заливають такою ж кількістю води, в якій витримують по 5-6 год. Після цього борошно сушать на чистих дошках , фанері або на чистій бавовняній тканині і використовують для приготування страв і хлібобулочних виробів.Так само готують борошно з кореневищ білого латаття.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *