Харчове використання Латаття білого (кувшинка)

Харчове використання Латаття білого (кувшинка)

Латаття біле, водяна лілія

(лат. Nymphaea alba, рус.Кувшинка белая)

Латаття біле – це багаторічна трав’яниста рослина, у висоту виростає до півтора – двох з половиною метрів. Плаваючі листки рослини мають округлу форму, у діаметрі від 10 до 30 см. Колір листя змінюється з віком рослини: у молодому віці вони червонуватого кольору, в дорослому ж стають зверху – темно-зеленими, а знизу – червонувато-фіолетовими. Центр ваги листя розташовується в місці прикріплення до них паростка. Квітки латаття білого – великі, білого кольору, поодинокі, в діаметрі досягають 10-20 см. Чашечка квітки складається з 3-5 пелюсток, але, як правило, їх буває 4, підстава її округла. Квіти латаття білого володіють ніжним слабким ароматом. Рослина цвіте майже все літо (з першої половини до кінця серпня), зелені кулясті плоди його дозрівають під водою десь наприкінці серпня – початку вересня.

Збір і заготівля:

Час для збору латаття білого вибирається залежно від того, яка частина його необхідна. Якщо це кореневища, то збір слід проводити в липні, серпні або вересні, коли в них накопичується більше поживних речовин. Кореневища добувають з дна за допомогою багрів, потім очищають від корінців, живців листя, дрібних коренів. Потім їх ретельно промивають, розрізають на однакові (або приблизно однакові) за розмірами шматки і сушать в тіні на вулиці або в провітрюваному приміщенні.

Якщо це квітки або бутони, то слід точно вибрати час збору. По-перше, це, звичайно, має бути в період цвітіння, тобто, період з червня по серпень. По-друге, якщо нам потрібні квіти, то збирати ми їх будемо з 7 ранку до 5 вечора (час цвітіння латаття білого), а якщо бутони – то хвилин за 5-10 до 7 ранку або через 5-10 хвилин після 5 вечора, бо після цього часу квіти занурюються під воду. Як правило, квіти використовують у свіжому вигляді, але якщо потрібно, то сушаться вони в тінистому провітрюваному місці.

Листя латаття білого можна збирати в період з березня по вересень-жовтень (тобто до настання холодів) в будь-який час доби. Сушаться листя (якщо потрібно) в тих же умовах, що й інші частини рослини – в провітрюваному тінистому приміщенні або місці.

Насіння і плоди латаття білого збираються в період її цвітіння (слід враховувати, що кожна квітка цвіте 4 дні): насіння – з поверхні води, де вони плавають у своїх «капсулах», а плоди – під водою на невеликій глибині. Після збору і плоди, і насіння слід підсушити.

Але не тільки цих правил радять дотримуватися лікарі і маги. Коли зривається (саме зриваються а не зрізаються) якась частина латаття, то завжди слід задобрити водяного духа, під чиїм заступництвом знаходиться ця рослина: зробити це можна, кинувши у воду кілька монеток або ж просто шматок хліба.

Увага! При зборі латаття білого слід пам’ятати про те, що рослина ця в багатьох країнах занесено до Червоної книги, а значить, збирати її можна тільки в обмеженій кількості або ж не збирати зовсім, якщо можна цього не робити.

У латаття білого для різних цілей застосовуються всі частини: кореневища (в їжу, в лікарських, магічних і побутових цілях), листя (в лікарських і магічних цілях), квітки (в лікарських, магічних і косметичних цілях), насіння (в їжу, в магічних цілях).

Народна Медицина:

У народній медицині застосування латаття білого куди ширше, ніж в традиційній. З найдавніших часів відварами «одолень-трави» (як ще називали латаття) лікували зубні болі і судоми. А співаки використовували настоянки і відвари насіння цієї рослини для зміцнення голосу. Кореневища і плодоніжки, настояні на горілці, застосовуються при ревматизмі як зовнішній засіб. Кореневища, квіти і листя латаття (у спиртових настойках або в натуральному вигляді) застосовують як протизапальний засіб, накладаючи їх як припарки на рани і нариви.

У китайській народній медицині використовують практично всі частини латаття білого в різних відварах, настойках, сумішах, вважаючи, що це рослина приносить молодість і красу.

У різних регіонах і районах настойки листя і квіток використовується як очищаючий і відбілюючий засіб при засмазі, вуграх і ластовинні. А відваром коренів в пиві дуже часто миють голову при випаданні волосся. Вода, настояна з квітами латаття білого, вважається прекрасним косметичним засобом (як правило, його використовують для ванн).

Магія:

Перше застосування латаття білого магами – при приготуванні психічних зіль. Латаття здавна славилися своєю властивістю притягувати проходячих повз людей своєю красою, та до того ж речовини, що містяться в ній, мають психотропну дію. Також кувшинка має властивість долати нечисту силу (з кореневищем латаття пастухи обходили поле, на якому паслася худоба, щоб захистити його від пристріту і пропажі) – адже не дарма ж на Русі її звуть одолень-травою.Відвар з латаття є любовним зіллям (це один з підвидів психічних зілль), яке може пробудити любов у серці будь-якої людини.А ще лататтям треба було запасатися перед побаченням, судовою тяганиною та пологами – воно за повір’ями приносить удачу.

Не тільки в медицині і магії використовують латаття біле – але і в кулінарії.

Кореневища латаття містять близько 20% крохмалю і є дуже поживними. Промиті кореневища нарізають скибочками, сушать згідно з рекомендаціями (в тіні і в провітрюваному приміщенні), а потім розмелюють на борошно. Цю муку слід кілька разів промити водою, щоб видалити всі гіркі і дубильні речовини (а в кореневищах їх у загальній складності міститься до 10-15%). Ну а потім з цього борошна печуть коржі, хліб і маленькі хлібці, котлети, галети, заправляють інші страви.

Зібрані восени кореневища латаття білого накопичують у собі відносно великі запаси крохмалю, тому вони дуже добре підходять для смаження в рослинній олії (попередньо їх знову ж слід промити). Подають смажені кореневища як самостійне блюдо і як гарнір.

Насіння латаття білого також вживаються в їжу як дуже поживне та містить в собі майже 50% крохмалю. З підсмажених насіння готують сурогат кави: після обсмажування їх перемелюють в кавомолці або ж товчуть у ступці і виходить напій, хоча і поступається за смаком і якістю каві, але цілком придатний до вживання.

Детальніше рецепти дивіться в «Латаття жовте»

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector