Клен и его использование в кулинарии и медицине

Клен и его использование в кулинарии и медицине

Клен (Acer sp.pl.)

Клен – дерево з розкидистою кроною, буро-сірою корою, що розтріскується і коричневими молодими пагонами. Листки супротивні, довгочерешкові, пальчасто-п’ятилопатеві, біля основи серцеподібні. Виїмки закруглені, лопаті трьох-пятивиїмчастозубчасті, на верхівці тонкозаогострені. Квітки обох статей і, одностатеві, жовтувато-зелені. Чашечка п’ятироздільні, пелюсток віночка п’ять, тичинок п’ять – дванадцять. Плід – двукрилатка, що розпадається при дозріванні на два плодики. Клени володіють глибокою і потужною кореневою системою і міцною деревиною, вони вітростійкі. Різні види кленів цвітуть у різний час, з кінця квітня до середини червня.

Явір – літньозелене дерево, що може досягати у висоту 40 м. Його маленький родич, клен польовий зазвичай не буває вище 10 м. Клен платановидний досягає висоти 15-25 м.

Клен (Acer L.) – великий і цікавий рід рослин, до якого відносяться більше 150 видів дерев та чагарників, які ростуть в різних регіонах Землі. Їх можна зустріти і в тропічному поясі, і в субтропіках, і в помірних широтах Північної півкулі планети.

Явір зустрічається, насамперед, у змішаних лісах з переважанням бука (в горах) і поширений аж до кордону деревної рослинності. На рівні низовини зустрічається рідко.

Його менший за своїми розмірами родич клен польовий полюбляє насичені поживними речовинами суглинні грунти з багатьма трав’янистими рослинами дубово-грабових лісів і відчуває себе добре в межах від низовини до 900 м над рівнем моря.

Існують ще й інші види клена, багато з яких походять з Північної Америки. Найбільш цінний вид клена – цукровий клен, найважливіший клен Північної Америки, поширений в районі Великих Озер. Його також можна зустріти у Східній Канаді. Як правило, дерево виростає в змішаному лісі з іншими видами листяних дерев. Однак, в Південній Америці, Австралії, Центральній і Південній Африці кленів зовсім немає.

У медичних цілях використовують молоді листя, насіння, кору коренів і гілок клена, а так само сік молодого листя.

У кулінарії широко використовується сік цукрового клена, з якого готують сироп і цукор. У магії використовуються гілки, листя, насіння і деревина клена. Клен (і його частини) активно використовується в цілительстві. Молоде листя мають білий солодкуватий, приємного смаку клейкий сік, багатий вітаміном С, який має протицингову, загальнозміцнюючу і сечогінну дію. Листя і насіння клена мають сечогінну, жовчогінну, протизапальну, антисептичну, ранозагоювальну, тонізуючу і знеболюючу дію. До того ж це прекрасне зілля для дроблення каменів у сечовому міхурі, нирках.

При імпотенції і простатиті приймають такий засіб:. Клен гостролистий (платаноподобний). Молоде листя, зібрані в червні, пропускають через м’ясорубку. До отриманих 70 мл соку додають 30 мл 96%-ного етилового спирту для консервації. Приймати по 5-10 крапель перед їжею 3-4 тижні. Показане призначення і кленового соку .

Навесні, під час сокоруху, можна, заготовлювати кленовий сік: у нього аналогічні з березовим цілющі властивості, і він не менш популярний.

Кленовий сік – це не тільки смачний, але і дуже корисний напій. Перші згадки про нього в народних “лечебніках” відносяться до XVI-XVII століть. Доведено, що кленовий сік сприяє лікуванню більше 45 захворювань. Крім того, він відмінно втамовує спрагу, тонізує організм.

Солодкий кленовий сік (Кленівка) п’ють при цинзі і болях у попереку (простріл). У складі кленового соку дослідники виявили речовину, що нагадує за властивостями деякі антибіотики. Цікаво, що в деяких місцевостях Росії і в Канаді, в місцях компактного проживання вихідців з Росії та України кленовий сік в народній медицині використовують як засіб для обробки неглибоких ран. Ймовірно, і в цьому випадку виявляються його дезінфікуючі властивості.

Кленовий віник в лазні широко використовується, листя і пагони клена мають цілющі властивості. У них містяться аскорбінова кислота, алкалоїди, дубильні речовини. Настій і відвар листя клена можна використовувати як знеболююче, антисептичний, протизапальний засіб. Подрібнене листя клена прикладають до ран для загоєння.

Такими ж властивостями володіє і кленовий віник. Він гнучкий, хльосткий, добре наганяє жар, поглинає піт. Крім того, клен не тільки виділяє корисні для людини речовини, але і поглинає шкідливі – наприклад, бензол. Для жителів великих міст, мабуть, це особливо корисно. Основна рослина знахарських лазень – клен. Слов’яни вважали його деревом терпіння. Він допомагає придбати завзятість, позбутися зайвої поспішності, нетерплячості.

Магія:

Взагалі всі дерева наші предки наділяли певними магічними властивостями. Клен символізував здібності до магічного захисту, любов і матеріальне благополуччя.

Вироби з клена приносять у наш дім любов. Гілкам, насінню і листю клена приписувалася магічна сила охороняти людину та її простір від всякого зла. Щоб відлякати злі сили, плоди клена закопували під порогом дому, а зелену гілку вішали над ліжком.

Кленовий лист часто зображували на великодніх писанках. Кілком, яким пробивали серце вампіра, міг бути не тільки осиковим, але і кленовим.

Клен – дерево, яке допомагає знайти душевну рівновагу людям усіх типів, несе заспокоєння, впевненість в собі. Це дерево внутрішньої сили і врівноваженості. Воно не образливе; приймає на себе всі емоційні вибухи, звільняє від киплячих пристрастей.

Клен Дерево сонячно-марсіанської природи. У багатьох віруваннях представляє воїнство Світу. Багато в чому аналогічний ясену, але його сила агресивна, дієва. Тому клен використовують для створення бар’єрів Темряві. Сонячний диск, вирізаний з клена і повішений над дверима, кленові щаблі при вході в будинок, косяки вхідних дверей з цього дерева – все це захист від недобрих сил, часто використовувалися в ритуальних будівлях, присвячених світлим, сонячним божествам. Клен використовували при будівництві містків через біжучу воду. Біжучий вода є перешкодою для темних сил, а клен не дозволяв цим силам скористатися і мостом. Кленові гілки, застилаючі хлів, або увіткнені в стіни, захищають худобу від пристріту і псування. Клен називали добрим деревом, вважаючи, що він є місцем перебування божеств або демонів. Вважалося, що клен приносить щастя, охороняє від блискавки, тому його садили біля будинку. На Русі для того, щоб не дати відьмі проникнути у двір та в будинок, в двері затикали гілки клена.

В аграрній магії гілки клена використовували при вирощуванні льону. Їх встромляли в ріллю, примовляючи: «Господи, дай нам льон, як дерево клен». Використання кленової деревини в якості оберега подарує вміння спілкуватися в компанії, контактність. Чарівні палички з клена використовуються для проклять. Посох зроблений з клена використовується в захисній магії.

Магічні сили клена лежать у сфері любові, довголіття та залучення грошей. У магії вважається, що злий чаклун може перетворити людину на клен. Енергія клена дуже м’яка і пестить. Він здатний обійняти і приголубити, при цьому всі неприємності зникають кудись самі собою. Сила клена може зняти нервову напругу, зайву агресію, сприяє гармонізації всього нашого єства. Він захищає нас від нашої ж власної нервозності і вибухонебезпечності. Ось для таких цілей ви можете зробити оберіг з клена.

Якщо знайти восени червоний кленовий лист (без зелених прожилок і жовтих плям). Його треба обмити і трохи підсушити. Потім, думаючи про кохану людину, подумки представляючи все, що чекаєш від зустрічей з ним, поцілувати кінчики листа. Покласти його під матрац ліжка або під диван. Після побачення завернути кленовий лист в червону ганчірку і заховати на найдальшу полицю. Цей обряд народжує в людині постійне бажання знову і знову бачити вас. Чари цього кленового листа зберігають силу протягом одного року.

Кленові гілки використовувалися в обрядах Трійці, Зелених Святок, Іванова дня. У Поліссі в суботу перед Трійцею так і називалася «клен», «кленова суботу». У свято один або три деревця ставили біля дверей і вікон, прикрашали гілками будинок. Вважалося, що в цей час душі померлих родичів приходять в будинок і ховаються в кленових гілках. Після свят деревця і гілки не викидали, їх спалювали або рубали на дрова.

Кулінарія

Напій з ферментованого кленового соку – священне вино сонцепоклонників.

На кленових листках печуть хліб, щоб короваю передати силу Сонця і відняти від тіста можливу недобру енергію

Кленовий сік використовують для приготування безалкогольних напоїв, киселів, солодких каш, в хлібопеченні. З нього можна отримати сироп і сурогат цукру. Клен цукровий своєю славою зобов’язаний тому, що був єдиним джерелом цукру для місцевих племен, що проживають на території сучасної Канади, а потім і для перших переселенців з Європи. Його робили з кленового соку. У XIX в. в Канаді було налагоджено виробництво кленового цукру і сиропу.

Кленовий цукор отримують уварюванням кленового соку. Кленовий сироп – це так само уварений сік кленового дерева. Цей сироп дуже популярний в США і Канаді. Він досить дорого коштує, тому що для приготування одного галона сиропу потрібно 40 галонів кленового соку. Але можна купити дешевші варіанти, які зроблені із суміші кленового та цукрового сиропів, але за смаком вони помітно відрізняються.

Трохи кленового сиропу на млинцях, вафлях або морозиві – справжня насолода. Також його можна використовувати у випічці і навіть у несолодких блюдах – наприклад, його можна намазати на бекон перед запіканням під грилем.

Ласощі з кленового листя «Мрія двірника»

При всій своїй дивовижної красі, осіннє листя доставляє немало клопоту міським службам, яким доводиться все це прибирати. Але тільки не в Японії – там потік сезонного сміття додумалися перетворювати на смачнючі ласощі.

Кленові листки засмажують, попередньо вмочивши у злегка підсолоджене рідке тісто – дешево і сердито.

Взагалі тенпура (смажена у фритюрі їжа) в Японії досить популярна. По суті можна взагалі майже будь-який їстівний продукт вмочити в тісто або обваляти в борошні і підсмажити. А ось кленове листя в клярі особливо популярне в районі Осаки. Тут деякі професіонали заготовляють листя на цілий рік, засолюючи їх в бочках.

Якщо поблизу ростуть клени і ви захочете спробувати це блюдо, то зараз саме час. Рецепт простий: умочіть кожен листок в трохи підсолоджене рідке тісто і зажарьте у фритюрі. Приємного апетиту!

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector