11 Червня, 2020

Харчове використання Ясеня

Ясен (Fraxinus, кельтс. Nion)

Високе дерево (до 40 м.) з широкоовальною кроною і прямими, товстими гілками. Ясен воліє рости на вологих, родючих, нейтральних або близьких до них грунтах, але іноді зустрічається і на заболочених грунтах і заплавах річок. Дерево часто супроводжує дуб в широколистяних лісах.

Магія:

У Скандинавії ясен вважається деревом світової осі і є символом божественної природи людства. Ясень допомагає пізнати наше призначення, пробуджує здібності до ясновидіння, дозволяє дізнатися майбутнє. Але допомагає він тим, хто дійсно прагне пізнати.

Ясень пов’язують з кількома рунами Старшого Футарка – Гебо, Вуньо, Ансуз і Еваз. Крім того, кращі комплекти рун робляться саме з деревини Ясеня, з нього ж робиться і магічні знаряддя і зброю. У Скандинавії вже те, що спис зроблено з ясена, давало підставу вважати це спис чарівним, бо спис Одіна – Гунгнір, так само було зроблено з Ясеня.

Захисні амулети з цього дерева охороняють свого власника практично від усіх шкідливих впливів. Дим вогнища, розпаленого на дровах з Ясеня, вважався священним курінням, а сила, що виходила від вогню, вважається доброчинною та цілющою. В давнину навіть булатрадиція вперше обмивати новонароджену дитину саме біля багаття із ясена.

Крім зброї з Ясеня робили ведьмино помело – брали досить велику гілку Ясеня і березові прути та скріплювали їх верболозом. Так само з Ясеня робили цілющі чарівні палички. А за відсутності мандрагори з кореня дерева вирізали фігурки людини для використання в лікувальних та інших ритуалах. Листя Ясеня, покладені під подушку на ніч, привернуть пророчий сон.

У Греції з кори Ясеня виготовляли амулети, які не давали потонути людям, бо Ясень вважався священним деревом Посейдона, бога морів. Вважалося, що саме дерево має цілющі сили, тому, щоб вилікувати дитину, її проводили крізь гілки Ясеня (або «просмикували» через розщіп в стовбурі Ясеня). Якщо ж провести крізь гілки не було можливості, то біля ліжка хворого ставили посудину з водою і листям ясена для якнайшвидшого одужання.

Ясеню приписують здатність відторгати все темне й недобре, тому з гілочки Ясеня роблять своєрідний індикатор темних заклять. Для цього при світлі повного місяця просять у дерева невелику гілочку, очищають її від кори і обплутують срібним дротом. Гілочку використовують так само як лозу – гілочка буде відхилятися і вивертатися з пальців при наближенні до чогось ворожого і темного. Ясеневий сік використовують при приготуванні напою для прорікання волі Богів.

Гілки Ясеня, повішені над вхідними дверима, оберігають дім від злих сил, а пояс, зроблений із зеленої кори Ясеня, є захисним засобом проти магів і чарівників. Так само для захисту будинку і прилеглої до нього ділянки можна розкидати листя Ясеня на чотири сторони. З такою ж метою їх використовують в мішечках і при здійсненні магічних дій.

Намисто з гілочок Ясеня, одягнене на шию, допомагає одужати після укусу змії. Пов’язано це з тим, що змії бояться цього дерева і ніколи по ньому не повзають. Але Ясень притягує блискавку, тому стояти під ним під час грози не можна.

Вважається, що якщо запалити деревину Ясеня на Різдво, то людину чекає процвітання. Якщо батьки хочуть, щоб їх новонароджений став хорошим співаком, то потрібно закопати перший раз обрізані нігті під Ясеном. Щоб домогтися любові протилежної статі, потрібно носити з собою листя Ясеня. А якщо хто з’їсть бруньки Ясеня в ніч на Іванів день, то він стане невразливим для підступів відьом.

Це дерево сприяє досягненню внутрішньої гармонії та єдності з навколишнім середовищем, а так само надає людині силу і гнучкість. Сутність Ясеня тісно пов’язують з силою, тому велику роль він грає в медитації.

Кулінарія.

В Англії та на Кавказі недостиглі плоди Ясена збирають й маринують у оцті із перцем та сіллю. Подають їх як пряну приправу до овочевих та м’ясних страв замість каперсів або вживають просто як овоч.

Молоденьке зелене насіння після засолювання має смак маринованих волоських горіхів. Їх вживають як пряну приправу до закусок, перших та других страв.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *