11 Червня, 2020

Харчове використання Часничниці черешкової

Часничниця черешкова

(ковганка, часничник, часникова трава)

(лат. Alliaria petiolata)

Дворічна трав’яниста рослинка із часниковим запахом. Стебла поодинокі, внизу опушені, висотою 80-100 см. Листочки чергові, цілісні, нижні – ниркоподібні, довго-черешкові, верхні серцеподібно-овальні з короткими черешками. Квітки дрібні, білі. Плоди – довгі, чотиригранні, стручкі. Квітне в травні-червні. Поширена в Україні, Білорусі, на Кавказі, в Середній Азії.

Росте на галявинах, у лісах, серед чагарників, в ущелинах, на щебнистих схилах.

Рослина їстівна. Листочки при розтиранні видають запах часнику через присутність летючої ефірної олії. У деяких країнах використовують часничницю як приправу у салатах.

Застосовується в народній медицині. Рослина отруйна для тварин, особливо плоди та насіння. Молоко корів і кіз, після поїдання ними цієї рослини, набуває їдкий часниковий запах.

Завдяки приємному і сильному аромату, а також оригінальному смаку часничниця популярна у багатьох любителів вітамінних страв. Її вживають як замінник часнику для салатів і приправ.

Тушкована рослина – відмінна добавка до м’ясних страв. Особливий смак і запах матиме печеня, якщо за кілька хвилин до зняття з вогню в ньої додати дрібно нарізану часничницю. На Кавказі молоде листя цієї рослини використовують як замінник гірчиці. Раніше товчені насіння ковганки застосовувалися як гірчичники.

Салат з часничниці.

Молоді пагони і листя подрібнити, додати зелену цибулю , яйце, сіль і заправити сметаною. Можна використовувати олію, виключивши яйце. Оригінальним і дуже корисним буде салат, приготований із зелені сниті (3 частини), первоцвіту (1 частина) і часничниці (2 частини). Усі компоненти подрібнити, посолити й заправити соняшниковою олією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *