Харчове використання Чаберу

Харчове використання Чаберу

Чабер (satureja hortensis l.)

Чабер (не плутайте з чебрецем) – це однорічні напівчагарники з стрижневим коренем, що досягають 40-70 см у висоту. У нього слаборозвинена коренева система, яка розташовується у верхньому шарі грунту. На стеблі багато пагонів, пагони гіллясті, прямостоячі. Листя лінійні або лінійно-ланцетоподібні. Плід – яйцевидно-тригранний світло-коричневий горішок. Цвіте в липні-серпні, масове цвітіння зазвичай настає в другій половині липня.

Час збору зелені чабера – до початку цвітіння, обумовлено тим, що під час цвітіння листя у чабера практично відмирають, оскільки рослина віддає всю силу відносно великим квіткам і утворенню насіння.

Батьківщиною спеції чабер є східні області Середземномор’я і Причорномор’я. Росте на щебнистих та кам’янистих схилах, а також на скелях. В даний час чабер широко виростає у всіх куточках Європи, Азії, Південної та Північної Америки, Африки та Австралії. Як засмічена і здичавіла рослина – зустрічається у південних районах нашої країни й у Криму.

Чабер був відомий з далекої давнини народам Греції і Римської імперії, які використовували його як приправу і як ліки. Стародавні Римляни – поети, оратори, воєначальники носили вінки з чабера, вірячи в його магічні здібності прояснювати свідомість, зберігати душевну рівновагу і покращувати пам’ять. В епоху Ренесансу чабер вважався головним болезаспокійливим засобом. Найчастіше народні цілителі його рекомендували для лікування запорів і склерозу. Чабер також використовувався для аромату (як ефірна олія при випарах в аромалампу – що підвищує інтелект і збуджує статевий потяг).

Офіційно визнаний лікарською рослиною в багатьох європейських країнах. Чабер має антибактеріальні, антигрибкові, антиоксидантні, болезаспокійливі властивості.

Завдяки смакової схожості з чорним перцем, чабер раніше використовувався як недорогий його замінник і був дуже популярний в Європі. Чабер має вишуканий гіркуватий пекучий смак. Зберігається сушений чабер не більше року в сухому прохолодному темному місці – в пучках або молотом вигляді, в щільно закритих баночках.

Запашна рослина чабер – не тільки покращує смак страви, але і дезинфікує їжу, а також підсилює апетит. Чабер – спеція сильна, що заглушає інші, його краще використовувати не багато.

Ароматним чабером можна здобрювати картопляні салати, запечені овочі, супи і насичені м’ясні рагу. Цікавий відтінок додасть чабер томатним соусам і всім стравам з квасолі і бобових. Недарма чабер в Німеччині називають – Bohnenkraut – «квасольна трава».

Знають чабер і на Кавказі – без нього не обходиться жодне блюдо, приготоване на відкритому вогні – шашлик, запечені овочі. Особливо добре чабер поєднується з бараниною і баклажанами.

Чабер дружить з іншими спеціями і може бути у вишуканому союзі з орегано, майораном, базиліком, розмарином, шавлією, чебрецем, часником, ялівцем, лавровим листом, паприкою, петрушкою, чорним і червоним перцем, фенхелем.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector