Вовнянка рожева (Волнушка)

Вовнянка рожева (Волнушка)

Вовнянка

(лат. Lactarius torminosus, рус. Волнушка)

Цей гриб за забарвленням капелюшка зазвичай називають вовнянкою рожевою. Капелюшок дорослого гриба 6-10 см в діаметрі, у молодого гриба він майже плоский, із ямкою посередині і загорнутим вниз волохатим краєм, пізніше воронковидновдавленим, в сиру погоду посередині клейкий, з червонуватими концентричними кільцями – зонами, схожими на розбіжні колами хвилі.

Край капелюшки зрілого гриба залишається загорнутим вниз і волохатим. Пластинки у вовнянки часті, тонкі, жовтуваті, кремові або світло-рожеві. Ніжка 4-7 см довжини й 2-2,5 см товщини, циліндрична, всередині порожня або з канальцем, бруднувато-жовта або одного кольору із капелюшком. М’якіть пухка, ламка, біла або рожева, дуже гострого, їдкого смаку. Молочний сік при витіканні білий, на повітрі в суху погоду стає жовтим, але у вологих умовах не жовтіє.

Вовнянка – гриб осінній, зростає з другої половини серпня до середини жовтня – до самого «бабиного літа», зустрічаючись групами або поодиноко в березових і змішаних хвойно-листяних лісах. З березою вовнянка утворює мікоризу.

Їстівний гриб другої категорії, але через пекучий смаку його можна використовувати тільки в засолення, причому попередньо необхідно ретельно промити, вимочити або відварити. Правильно засолені вовнянки, особливо молоді, досить смачні. А ось в лісі грибники зустрічають вовнянки без особливого ентузіазму і беруть її звичайно лише тоді, коли втратять надію заповнити кошики чим-небудь більш бажаним.

Соління вовнянок – один із найбільш популярних способів заготовки цих грибів. Краще брати молоді гриби, оскільки вони більш тугі і щільні. Перед заготівлею гриби вимочують у підсоленій воді (20 грам солі на 1 літр води), щоб видалити гіркоту. Ніжки у грибів краще відокремити, а великі капелюшки нарізати на більш дрібні шматочки. Вимочування можна вважати завершеним, коли капелюшки грибів починають гнутися, а не ламатися.

Засолка вовнянок зазвичай проводиться холодним способом, коли підготовлені і відсортовані гриби після вимочування відразу заливають розсолом. Але можна використовувати й гарячий метод соління. Тоді перед заготівлею, вовнянки слід відварити. В розсіл додають спеції (лавровий лист, перець, кріп, часник, кмин, коріння хріну), але їх кількість повинна бути мінімальною. Щоб не перебити основний грибний смак.

В якості тари найкраще взяти дубову бочку, проте підійдуть і звичайні банки. Умова одна – не варто використовувати поліетиленовий, глиняний посуд і оцинковані відра. Можна також скласти гриби в емальований посуд. Щоб уникнути появи цвілі, необхідно не закривати герметично, а просто накрити марлею, покласти зверху вантаж і зберігати при температурі від 0 до 3 градусів в темному місці. При цьому гриби повинні бути повністю покриті розсолом.

Рецепт соління вовнянки може змінюватися в залежності від місцевості і звичаїв. Але класичним способом засолювання вовнянок вважається наступний. На дно стерилізованого посуду викладають сіль шаром в 1 см. Потім укладають вовнянки шаром в 5 см. Капелюшки при цьому повинні бути повернуті донизу. Кожен шар грибів пересипають сіллю (1 кг вовнянок – 60 гр. солі). Також перекладають і спеції. Для хрускоту додайте гілочки смородини, дуба, вишні, хрону. Зверху покласти стерилізований гніт. Гриби будуть поступово віддавати сік і осідати. Звільнилося місце можна заповнити новими грибами. Якщо соку мало. Тоді додають солоний розчин (20 гр. На один літр води). Щоб уникнути появи цвілі, іноді грибники заливають поверху розсолу прокалену на пательні олію. Гриби будуть готові приблизно через півтора місяці.

Не нехтуйте симпатичним грибом – вовнянкою.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *