Володимир Мономах

Володимир Мономах

Кінець XI століття . Руська земля потопає в крові через нескінченні набіги половців. Але замість того, щоб боротися з кочівниками, правителі роздробленої на безліч князівств Русі ріжуть один одного в безперервних міжусобних війнах. Держава потребує лідера, здатного примирити ворогуючих князів, згуртувати їх в єдину силу і дати відсіч чужоземним набігам. Таким лідером став Володимир , син князя київського Всеволода .

Багато хто чув знамените прізвисько Володимира – Мономах, але мало хто знає , чому так прозвали Багато хто чув знамените прізвисько Володимира – Мономах, але мало хто знає , чому так прозвали князя.
У 1043 році його дід Ярослав Мудрий відправив свого сина Володимира у військовий похід на Візантію. Руські воїни прибули до Царграда, де їх зустрів флот візантійського імператора Костянтина Мономаха. Закипіла битва. Озброєні камнеметними пристроями і грецьким вогнем кораблі візантійців стали тіснити русичів. І якщо в останніх і був шанс взяти реванш, то лише до тих пір, поки на морі не почався шторм. Грецькі трієри витримали лють стихії. Руські тури – ні. Візантійський чернець-філософ Михайло Псьол пізніше писав: « Одні кораблі ставші дибки хвилі накрили відразу, інші ж довго ще волокло по морю і потім кинуло на скелі і крутий берег . Тура Володимира загинула, сам же князь дивом врятувався, забравшись на корабель воєводи Івана Творимирича.
Син Ярослава із залишками дружини на жменьці уцілілих ладей повернувся до Києва, по дорозі відбивши атаку трієр, посланих навздогін Костянтином Мономахом.

Шість тисяч врятувалихся руських воїнів , яким не вистачило місця на кораблях, були схоплені, і, за описом Пселла, візантійці «… влаштували тоді варварам справжнє кровопускання, здавалося , ніби вилившийся з річок потік крові пофарбував море . Через три роки Візантія, зацікавлена у співпраці з Руссю, погодилася укласти мир. Союз скріпили шлюбом, одруживши іншого сина Ярослава, Всеволода, з дочкою імператора Костянтина. А у 1053 році у них народився син Володимир , який став одночасно нащадком як руських Рюриковичів , так і візантійських Мономахівх-Шість тисяч врятувалихся руських воїнів , яким не вистачило місця на кораблях, були схоплені, і, за описом Пселла, візантійці «… влаштували тоді варварам справжнє кровопускання, здавалося , ніби вилившийся з річок потік крові пофарбував море . Через три роки Візантія, зацікавлена у співпраці з Руссю, погодилася укласти мир. Союз скріпили шлюбом, одруживши іншого сина Ярослава, Всеволода, з дочкою імператора Костянтина. А у 1053 році у них народився син Володимир , який став одночасно нащадком як руських Рюриковичів , так і візантійських Мономахівх-

Коли на Русь вперше вторглися половці, Володимиру Мономаху було вісім років. Його батько, князь Всеволод, виступив у похід, щоб зупинити іноземців, але зазнав нищівної поразки. З тих пір кочівники стали справжнім лихом для давньоруської держави. Їх орди приходили раптовою смертоносною хвилею: грабували і палили села, а часом і цілі міста, і так само швидко йшли, викрадаючи у степ безліч полонених. Русичі як могли обороняли свої землі, але перемог було не більше, ніж поразок. Положення ускладнювалося ще й тим, що деякі князі під час усобиць нерідко закликали половців у союзники, тим самим сприяючи руйнуванню руських земель.

Все своє життя Всеволод, будучи правителем Русі, вів з кочівниками боротьбу. У 1093 році він помер. Продовжити його справу належало синові – Володимиру Мономаху. Але той вирішив інакше. Русі слід було помиритися з кочівниками, а не воювати. Тим більше половці самі бажали миру. Можливо, так би і сталося, посядь Мономах на «троні» батька. Але вийшло по – іншому: Володимир вирішив добровільно поступитися київським престолом своєму двоюрідному брату Святополку, порахувавши, що у того більше на це прав.

Святополк жадав війни. Це призвело до нової багаторічної різанині з половцями, в якій руські князі зазнали безліч поразок .
У 1097 році руські князі усвідомили , що їм слід припинити міжусобиці і всю свою міць зосередити на кочівниках. Вони зібралися в місті Любечі і постановили: відтепер кожен стане « тримати отчину свою ».
До цього розподіл князівств на Русі відбувався за старшинством: найбільше діставалося найстаршому з Рюриковичів, і так по низхідній. Звичайно ж , далеко не кожен князь залишався задоволений отриманим наділом і намагався мечем відновити справедливість. Після Любецького з’їзду землі, окрім київської, стали закріплюватися безпосередньо за родами і переходити від батька до сина і від брата до брата, що, з одного боку, розділило Русь на феодальні наділи, з іншого – значно скоротило територіальні суперечки князів і, відповідно, кількість приводів для міжусобних воєн.

Нарешті примирені князі могли об’єднатися і дати відсіч чужинцям. Але тільки закінчився з’їзд, відбувся новий конфлікт: Святополк осліпив одного з князів – Василька, повіривши наклепу, що той збирається захопити владу. На Русі ось – ось готова була спалахнути нова усобиця. Тоді втрутився Володимир Мономах .

– Ще не бувало в руській землі ні за дідів наших , ні за батьків наших такого зла! – Вигукнув Мономах, дізнавшись про вчинок Святополка , і тут же розіслав звістку князям: – Якщо цього не поправимо, ще більше зло встане серед нас, і почне брат брата заколювати, і загине наша земля, а половці прийдуть і візьмуть її.

До Володимира приєдналися ще кілька князів, і вони разом вирушили покарати Святополка. Той спробував виправдатися: відправив гінців з посланням, що осліплення Василька не його вина, а наклепника – волинського князя Давида Ігоревича. На що йому відповіли:
– Не в Давидовому місті схоплений і осліплений Василько, але у твоєму.

Коли об’єднане воїнство під проводом Мономаха підійшло до Києва, Святополк спробував втекти з міста, але кияни його затримали. Вони сподівалися на добре серце Володимира і відправили до нього на переговори його мачуху – вдову Всеволода. Та почала слізно просити пасинка не губити двоюрідного брата. Благання княгині розжалобили Мономаха, він погодився пробачити Святополку, але лише у тому випадку, якщо той пообіцяє поквитатися з наклепником. Святополк погодився і, уклавши з братом мир, висунувся з дружиною проти Давида Ігоревича. Волинський князь був змушений тікати до Польщі.

Володимир і Святополк з’їхалися на раду. Вони вирішили, що пора об’єднати армії руських князів і всієї раттю піти у половецькі степи.
Були розіслані гінці із звісткою : « Підіть на половців, та будемо або живі, або мертві ». На поклик Володимира і Святополка відгукнулися багато князів.

Дізнавшись, що на них йде об’єднане руське воїнство, половці зібралися на військову раду. Їх хан Урусоба запропонував своїм одноплемінникам:
– Давайте просити миру. Крепко вони будуть битися із нами , бо багато лиха сотворили ми на руській землі.
На що молоді воїни відповіли йому:
– Ти злякався Русі, але ми не боїмося! Знищиввши цих , підемо у землю їх, і заберемо їх міста!

Генеральна битва відбулася 4 квітня 1103 року на Дніпрі біля містечка Сутень. Половці виставили всі свої сили і приготувалися до битви. Коли ж підійшли руські полки, кочівники зрозуміли, що недооцінили розміру висунутих проти них армії. Побачивши, як кинулися на них дружини, половці здригнулися і стали панічно відступати. Але більшість з них впали під мечами переслідувачів, в тому числі 20 знатних ханів. Це стало найбільшою поразкою половців з тих пір, як

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *