Володимир Гіль, командир Першої Націоналістичної бригади

Володимир Гіль, командир Першої Націоналістичної бригади

Володимир Гіль, командир Першої Націоналістичної бригади, – зрадник чи патріот? У його долі дотепер багато нез’ясованих питань.

За перші місяці Великої Вітчизняної війни німці захопили в полон більше трьох мільйонів радянських військовополонених. Табір в Сувалках на території окупованої Польщі представляв собою величезне поле, обнесене колючим дротом, де без даху над головою тіснилися тисячі полонених. Євреїв і радянських комісарів чекала негайна розправа. Водночас Абвер намагався вербувати радянських громадян до лав німецьких збройних сил. В Сувалках цим займався штандартенфюрер Гофман, один з керівників німецької розвідувально-диверсійної організації «Цепелін», створеної для роботи в радянському тилу.

Він одразу звернув увагу на Володимира Гіля, взятого в полон в липні 1941 року під Толочином в Вітебській області. Німецька розвідка швидко дізналася про його походження.

Володимир Володимирович Гіль народився 11 червня 1905 (6) року за одними даними в м.Вілейка Польща посилання, №16. (в карті полоненого – с.Чаадаївка, Пензенської обл.), білорус, дитинство і юність пройшли в селі Дороганово Бобруйського повіту Могилевської губернії. Його батько, Вальдемар Ентоні фон Лютенгаузен-Вольф, належав до німецьких баронів, а мати, Марія Казимирівна Домбровська, була внучатою племінницею польського короля Станіслава Августа Понятовського. Сім’я Лютенгаузен-Вольфів з’явилася в Росії за часів Петра Першого, який запросив німецького барона викладати математику. А Катерина II за вірну службу подарувала Лютенгаузен-Вольфу маєток Дараганове. У 1914 році у зв’язку з війною в Росії почалися гоніння на німців, і батько був змушений змінити прізвище і став називатися Гілем.

У 1923 році він закінчив 9 класів школи ст. Дараган Слуцької залізничної гілки, в жовтня 1926 року призваний до РККА. Після закінчення Борисоглібської-Ленінградської кавалерійської школи 01.09.1929р. призначений командиром взводу в 32-му Білоглинському кавполку. У 1931 році вступив у ВКП (б). А у 1941році в чині підполковника призначений на посаду начальника штабу 229-ї стрілецької дивізії.

Володимир Гіль потрапив в полон на самому початку війни, на батьківщині залишилася його сім’я – дружина і двоє дітей, син Вадим і дочка Галина. Нащадок знатного роду, Гіль досконало володів німецькою, французькою та польською мовами. Він погодився працювати на німців, і вже в грудні 1941 року Гіля призначили на посаду коменданта в таборі Сувалки.

Відомо, що серед найперших соратників Гіля по БСРН були полковник Єгоров, майор Калугін, капітани Івін і Блажевич. Довоєнні біографії цих людей, здавалося б, не припускали того, що вони опиняться в стані ворога. Разом з тим немає серйозних підстав вважати, що сам Гіль або хтось із його наближених «з самого початку» були радянськими провокаторами, як після війни стверджували деякі колишні власовці.

Володимиру Гілю доручили відібрати російських військовополонених для створення націоналістичного загону. У березні 1942 року цю групу відправили спочатку в спецтабір під Бреслау, а пізніше – в поїздку по Німеччині з відвідуванням Берліна. На концерті, присвяченому дню народження Гітлера, Вальтер Шелленберг особисто рекомендував Гіля фюреру, повідомивши, що той може бути корисний Німеччини. Після цього Гітлер доручив Гілю особливе завдання – організувати з російських військовополонених «Бойовий союз російських націоналістів» для боротьби з більшовизмом.

Керівництво союзом також довірили Гілю, він написав і ідейну програму, в якій говорилося про розпуск колгоспів і повернення земель селянам. Таким чином Гіль розраховував залучити військовополонених, незадоволених політикою Сталіна. Тоді ж він змінив прізвище і взяв псевдонім Родіонов – по імені свого тестя. У «Бойовий союз» відразу записалися 25 колишніх радянських командирів. При вступі в союз нові члени давали клятву беззаперечно виконувати всі доручення керівника союзу. Спочатку «Бойовий союз» замислювався як політична організація, але пізніше був перейменований в бойову «Дружину по боротьбі з Червоною Армією».

До травня 1942 року був сформований перший загін із сотні чоловік. У Радянській армії вони носили звання від молодшого лейтенанта до підполковника, тут стали рядовими. Їм видали нове чеське обмундирування з відмітними знаками СС, але погони були власного зразка, а на рукаві – свастика і чорна стрічка з написом «За Русь». До червня чисельність досягла п’ятисот чоловік, і загін став називатися «Перший російський національний загін СС» або «Дружина № 1». Перша рота складалася повністю з колишніх офіцерів Червоної Армії, а інші дві були укомплектовані німецькими офіцерами і російськими націоналістами з числа емігрантів.

Через три тижні підготовчих занять батальйону було доручено перше бойове завдання – полювання на польських партизан в Томашевському, Замостському і Рава-Руському повітах. Восени 1942 року національну бригаду перекинули в район Бихова, де вони спочатку охороняли залізницю, а потім брали участь в операціях проти партизан в районі Бегомль. За виконанням наказів стежила спеціальна служба СС при дружині. З самого початку Гіль-Родіонов встановив правило: не допускати свавілля по відношенню до мирного населення. Бійці в розправах з населенням не брали участь і намагалися не вступати в сутички з партизанами.

Одночасно з організацією групи Родіонова (першої «Дружини») була організована друга «Дружина», на чолі якої став майор Блажевич, латиш за походженням і, як ходили чутки, в минулому офіцер військ НКВД, старий більшовик і член партії. В групу цю увійшли майор Алелеков, кап. Малиновський, ст. лейт. Палферов та ін. «Друга Дружина» була направлена ??в район гір. Любліна для охорони військових складів і таборів.

У березні 1943 року обидві «Дружини» розрослися чисельністю близько полку кожна (за рахунок добровольців з таборів військовополонених, з населення і поневіряючихся в лісах залишків розбитої радянської армії) і були перекинуті в район м. Глибокого, в Білорусії. Штаб розташувався в колишніх польських казармах прикордонних військ, в містечку Лужки. Тут відбулося об’єднання обох «Дружин», було прийнято нову назву: СС-бригада «Дружина», чисельністю 3000-4000 осіб, і на чолі бригади став полковник Родіонов-Гіль. При ньому був організований штаб бригади на чолі з підполковником Орловим і безпосередньо підлеглий самому Родіонову відділ «С.І» (Служба Попередження), що мав політично-розвідувальний характер. Цю «службу» очолював майор Блажевич, спільно з ген.-майором Богдановим, майором Алелековим, капітаном Малиновським, ст. лейтенантом Палферовим та іншими.

Сама бригада складалася з чотирьох батальйонів (полки були введені пізніше), кулеметної роти, артилерійської роти, роти зв’язку, транспортної роти, роти бойового харчування, господарської роти і навчальної роти (школа прапорщиків і школа молодших командирів), організований майором Блажевичем взвод польової поліції.

У квітні 1943 року до Гіль-Родіонова прибула «делегація» від генерала Власова і агітувала його бійців приєднатися до Російської визвольної армії (РОА), але ніхто не погодився. Влітку загін перевели в Докшиці, де діяла партизанська бригада «Залізняк». Її командування відразу звернуло увагу на російський національний загін і розвернуло серед його бійців посилену агітацію. Між Гіль-Родіоновим і командиром «Залізняка» Тітковим зав’язалося листування, в якій партизани закликали перейти на свою сторону. На початку серпня відбулася зустріч комбригів, де вони обговорили деталі переходу.

Є й інша версія цих подій: «Влітку 1943р. Гілю стало відомо, що німці, незадоволені діями бригади, вирішили заарештувати його, а командування передати (за однією з поширених версій) Богданову. Тепер у нього не було іншого вибору: або в ліс, або назад у табір. Гіль, вступивши в особисту переписку з представниками партизанської бригади «Залізняк», висунув умову, що організує перехід своїх підлеглих на сторону партизан, якщо йому буде повернуто радянське військове звання і він залишиться на посаді командира бригади. Отримавши позитивну відповідь, він погодився організувати перехід бригади, видачу генерала Богданова і гауптштурмфюрера СС князя Святополк-Мирського. 13 серпня «Дружина» була піднята по тривозі. Були знищені всі німці, всі командири полків, майже всі командири батальйонів, всі співробітники «Служби попередження», за винятком Богданова і декількох офіцерів-емігрантів, які були арештовані, передані партизанам і доставлені літаком до Москви (Богданов був розстріляний 24 квітня 1950 року по вироку військової колегії Верховного Суду СРСР).

Поки йшов процес організації 1-ї Антифашистської бригади, її командирський і рядовий склад перевіряли співробітники НКДБ. Для цієї мети була направлена ??оперативна група «Август». Місцем дислокації чекісти вибрали село Червона Гірка Ушачського району Вітебської області. В ході оперативної роботи в бригаді Родіонова було викрито 23 німецьких агента, засланих «Цепеліном», зондерштабом «Р» та іншими німецькими спецслужбами. В числі викритих агентів виявився помічник резидента зондерштаба «Р» в місті Опочка (Ленінградська область), емігрант, капітан Російської армії Леваковській і члени НТС, що співробітничали з СД, – Скріжалін, Мороз, Билінській та ін.

Щоб спокутувати провину перед Батьківщиною, бригада Гіль-Родіонова атакувала сильно укріплені німецькі гарнізони в Докшицях і Крулевщизні. Партизанські загони протягом двох років безуспішно намагалися захопити ці станції. 17 серпня німецький гарнізон у Докшицях був захоплений зненацька бійцями 1-ої Антифашистської партизанської бригади і повністю знищений. Станція Крулевщизна виявилася більш укріпленою, і блискавичного наступу не вийшло. Зав’язався важкий бій, в ході якого загинула велика кількість російських солдатів. Вранці 18 серпня німці провели контрнаступ за підтримки танків і авіації, але навіть бомбардування літаками Люфтваффе не врятувало їх від поразки. Ціною величезних втрат Гіль-Родіонов захопив Крулевщизну разом з поїздами, які везли зброю, і іншими трофеями. В цей же день він дав телеграму в Москву про перехід колишньої російської бригади СС чисельністю близько 2 тисяч осіб на сторону партизан. Сталін наказав надати цій події широкого розголосу, щоб всі військовополонені знали, що повернення на Батьківщину можливе.

20 серпня 1943року на Бегомльський аеродром прибув літак з комісією з Москви, щоб уточнити обставини переходу цілої бригади на сторону Червоної Армії. 17 вересня Володимир Гіль-Родіонов був нагороджений орденом Червоної Зірки «за організацію повернення до лав захисників Батьківщини радянських військовополонених і виявлену доблесть і мужність у боротьбі проти німецько-фашистських загарбників», а також отримав військове звання полковника. Наступні місяці він разом з бригадою брав участь у найсміливіших військових операціях.

Багато командирів і бійців бригади були нагороджені медаллю «Партизану Вітчизняної війни».

Навесні 1944 року в районі між Полоцьком і Лепель німці почали найбільший за всю війну наступ проти партизан. В операції «Весняне свято» брали участь 60 тисяч німецьких солдат, бронетехніка і авіація. Сили були надто нерівними і партизани швидко опинилися в оточенні. 5 травня комбриг Гіль-Родіонов повів бійців на прорив. Йому вдалося пробитися крізь німецьке оточення, втративши при цьому більше половини своєї бригади. Сам Гіль-Родіонов був смертельно поранений і помер 14 травня 1944 на хуторі недалеко від місця битви. 1-а Антифашистська бригада фактично припинила існування. З живих 400 осіб пізніше сформували 4 загони, які продовжили воювати.

Восени 1990 року за допомогою пошуковика-дослідника, ветерана 1-ї Антифашистської бригади Григорія Семеновича Маркова вдалося знайти місце поховання комбрига і увічнити на плитах меморіального комплексу «Прорив» імена більше 200 родіонівців. Все почалося з Національного архіву Республіки Білорусь, де Марков знайшов журнал бойових дій бригади, який ретельно вів начальник штабу бригади Борис Михайлович Пономаренко. Саме на сторінках цього журналу було виявлено запис про те, що комбриг був похований в районі хутора Накол в квадраті 02 – 70Б. Розшукавши карту з точною координатною сіткою, вдалося встановити, що це місце знаходиться в районі с.Чисте Глубокського району. Опитування жителів села допоміг знайти лісника Жолнеровича Івана Володимировича, який знав місце розташування хутора, а жителька с.Голубичі Отвалко Надія Костянтинівна вказала точне місце розташування могили Гіль-Родіонова. У серпні 1991 року члени клубу «Пошук» разом з пошуковими друзями з клубу «Рубіж» (м.Запоріжжя) Сергієм Вавілов і Сергієм Антоновим здійснили експедицію в Глибоцький район. Після довгих сумнівів, розпитувань, уточнень, проведення інструментальної розвідки на місцевості була знайдена могила Гіль-Родіонова в районі хутора Накол, в трьох метрах на схід старої берези. Були також знайдені останки ще семи партизан. Прізвища двох з них встановлені – Понкратов і Мишута.

У вересні 1991 року останки Володимира Гіля та його бійців були перепоховані на братському меморіальному кладовищі в Ушачі. Його дружині і дітям дозволили повернутися з евакуації в Білорусію і видали грошове утримання Гіль-Родіонова за роки війни з 1941 по 1944 роки, що склало велику суму для того часу. Після війни історія полковника Гіля обросла чутками і домислами, і його особа досі залишається загадкою.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *