Війни росіян з індіанцями

Війни росіян з індіанцями
Реклама

Коли говорять про Російську Америку, тема взаємовідносин російських колоністів з індіанцями зачіпається побічно. Виникає відчуття, що там панував мир і злагода. Але це не так. Індіанці воювали з росіянами.
Очевидно, що при освоєнні Аляски першим російським поселенцям довелося налагоджувати зв’язки з місцевим населенням: індіанцями і алеутами. Якщо з алеутами відносини найчастіше були мирними, то індіанські племена були налаштовані не так доброзичливо. Особливо войовничою вдачею відрізнялися тлінкити.
Перше серйозне зіткнення відбулося 21 червня 1792 року. Індіанські воїни Якутат-Куана вийшли в набіг проти Чугач і по дорозі завдали серйозної шкоди російському табору Олександра Баранова на острові Нучек.
Підійшли індіанці вночі. Розфарбовані чорною фарбою, в обладунках, вони застали сплячий табір зненацька, навіть незважаючи на те, що там чергували вартові. Караул помітив що наближаються тлінкіти тільки на відстані десяти кроків. Надати повноцінний опір було досить важко, але колоністи все ж відбили напад.
Коли Баранов підрахував втрати, виявилося, що з росіян загинуло двоє осіб, також було вбито дев’ять кадіякців. Ще п’ятнадцять чоловік отримали поранення. Втрати індіанців були ще істотніші. Частину своїх воїнів вони забрали при відступі, але змогли забрати не всіх. На березі після відходу залишилося ще дванадцять тіл.
Звичайно, не на жарт схвильований Баранов поспішив з поверненням на Кадіяк, побоюючись раптового вторгнення тлінкитів в Кенайську затоку. Після прибуття на місце він відразу ж написав листа до Правління Компанії з вимогою відправки зброї та військового спорядження. Дослівно він написав наступне: “кольчуг або пансирів скільки можна більш … і рушниці з багнетами дуже потрібні в небезпечних випадках, скільки-небудь гранат і побільше гармат “.
З цієї ночі Олександр Баранов до самого кінця свого життя на Алясці не знімав кольчугу, яку носив під одягом. Понісші ж серйозні втрати тлінкити також зрозуміли, що з росіянами так просто не впоратися, і стали запасати якомога більше вогнепальної зброї, яку отримували, здебільшого, в обмін на цінні хутра, від англійців і американців.
У 1794-1799 роках російські промислові партії все глибше проникали в країну тлінкитів, засновуючи там опорні бази і ведучи хижацький промисел. Хутро була справжнім “м’яким золотом”. Його промисел вівся у величезних масштабах, посилюючись від конкуренції. У гонці за хутром брала участь російська компанія, англійські та американські моряки, а також місцеві аборигени, які за допомогою бартеру могли розраховувати отримати дефіцитний товар.
Способи видобутку хутра були у конкуруючих сторін різними. Росіяни добували шкурки самі, а також посилаючи за ними підневільних алеутів. У районах промислу “виростали” укріплені поселення.
Англійські та британські торговці чинили інакше. Вони переважно торгували з тлінкитами і купували хутро у них. Замість шкурок індіанці отримували від торговців тканини, боєприпаси, зброю і спиртне.
Російсько-Американська компанія не могла діяти таким чином. По-перше, тому що не мала в наявності цінних для індіанців товарів, по-друге, тому що у росіян діяла заборона на торгівлю зброєю.
Російські колоністи серйозно дошкуляли індіанцям, оскільки вели промисел в хижацьких масштабах.
Ворожнеча між росіянами і тлінкитами тільки наростала. Влітку 1802 року це вилилося у так зване повстання тлінкитів. Індіанці вистежували російські партії та проводили масовані набіги. У червні великий загін тлінкитів в кількості 600 осіб, дочекавшись, поки основні сили росіян підуть на промисел, атакував “столицю” РАК Ситку, в якій залишилося всього 15 чоловік. На наступний день індіанці також знищили ще один російський загін, яким керував Василь Кочесов.
Кочесов, досвідчений мисливець, один з найвлучніших російських стрільців, був для індіанців “ворогом номер один”. Тлінкити називали його “гідак”, тобто алеут, оскільки мати Косечова була з островів Лисячої гряди. Взявши в полон загін Кочесова, індіанці не стали їх відразу вбивати. За словами К.Т.Хлебнікова, “варвари не раптово, але поступово відрізував у них ніс, вуха та інші члени їхнього тіла, набивали ними рот, і злобно насміхалися над їх стражданнями. Кочесов … не міг довго переносити біль і був щасливий припиненню життя, але нещасний
Єглевський більше доби нудився в найжахливіших муках “.
Була атакована індіанцями і “сіткинська партія” кількістю більше 150 чоловік. Здебільшого алеути. Втрати Російсько-Американської компанії в цих зіткненнях склали 224 людини.
Розгрому Сітки Баранов простити не міг. Через два роки він помстився тлінкитам. У 1804 році його загін, що складався з 150 росіян і майже тисячі алеутів пішов на завоювання Сітки. У Сітки до Баранова приєднався також Лисянський, який здійснював кругосвітнє плавання на кораблі “Нева”. Це була по-справжньому щаслива для росіян обставина. Вогнева міць “Неви” була не зайвою. У збудованій індіанцями дерев’яній фортеці засіло півтори сотні бійців. Спочатку вони успішно відбивали атаки росіян, відбили штурм і навіть серйозно поранили Баранова в руку.
Однак росіяни не відступили. Індіанці, зрозумівши, що відбиватися марно, покинули фортецю. Втрати російської коаліції склали близько 20 осіб.
8 жовтня 1804 року над Сіткою був піднятий російський прапор, почалося будівництво форту і нового поселення. Тут же Баранов заснував Ново-Архангельськ.
Сутички між росіянами і індіанцями, тривали аж до середини століття, але вже не з таким напруженням. Через кілька років після заснування Ново-Архангельська тлінкити, в знак примирення, навіть принесли Баранову золотий шлем.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *