20 Березня, 2020

Великий міф про передову радянську промисловість

Дана стаття була опублікована у Мінській «Аналітичній газеті« Секретні дослідження »у №13 за 2012 рік
Ми живемо серед величезної кількості міфів, створених у різні часи різними групами людей. Один з таких міфів – економічна і технічна могутність Радянського Союзу, спадкоємицею якого сьогодні є Росія. Ми постараємося, наводячи факти, показати, ким і як створювалося радянське диво.
Дореволюційна Росія і допомога західної Європи
Говорячи про дореволюційну Росію і закордонну допомогу, ми повинні згадати про часи, коли цар Петро прорубував «вікно в Європу», на російських верфях будувалися кораблі по голландським проектами і під керівництвом фахівців з Нідерландів і Великобританії. Для навчання солдатів використовувалися військові фахівці з тих же країн, часом навіть полонені шведи навчали російську армію, академія наук укомплектовувалася науковим персоналом із західної Європи. Свого просто не було, зважаючи на закритість країни, національні особливості і релігію. У результаті не продуманих Петровських реформ, величезних втрат у населенні та ін. Російська держава, вже через кілька десятків років після правління Петра, представляла досить плачевну картину – застарілий флот догнивав у гаванях, академія наук розвалювалася, в казні не було грошей.
Саме в такому стані держава дісталося Катерині II, німкені за походженням. Саме їй першій довелося просити зовнішню позику, яка була здійснена в 1769 р у Голландії. Голландці стали основними кредиторами Росії у другій половині 18 – початку 19 ст. До 1815 року борги перед Голландією перевищили 100 млн. гульденів, а розорена війною казна не дозволяла розрахуватися із кредиторами. У ті роки вперше у історії Росії відбулася реструктуризація зовнішніх боргів країни.
З другої половини 19 ст. Росія почала відчувати ще більшу нестачу ресурсів. З-за кордону у цей час були отримані значні кошти, в основному для розвитку важкої промисловості й залізничного транспорту. Частка іноземного капіталу у вкладеннях в економіку країни досягала 72%. До цього моменту відноситься і відома угода з Аляскою. 18 (30) березня 1867 року був підписаний договір із США, за яким ця земля була продана їм за 7,2 млн. доларів. На 1914 рік зовнішній борг Росії становив 8 824 000 доларів (враховуючи інфляцію долара з 1914 року, на сьогодні ця сума стане астрономічної).
За рівнем промислового розвитку Росія сильно відставала від інших країн. У ній переважали старі фабрики і заводи із зношеним обладнанням, які не могли бути основою для ведення великої і тим більше тривалої війни. Наприклад, виробництво сталі, доводилося в Росії в 1913 р на душу населення в 11 разів менше, ніж у США, у 8 разів менше, ніж у Німеччині, в 6 разів менше, ніж в Англії, в 4 рази менше, ніж у Франції. Видобуток кам’яного й бурого вугілля на душу населення було в 5 разів менше, ніж у маленькій Франції.
За період з 1901 по 1911 в Росії було засновано 184 іноземні компанії. Більше половини цих компаній було у гірничій промисловості (кам’яновугільній, нафтовій, золото-платиновій). Тут були створені 93 іноземні компанії, більше 66% всіх акціонерних капіталів цієї галузі промисловості. До початку Першої світової війни загальна сума іноземних капіталовкладень в російську промисловість становила 1322 млн. руб., або близько 50% всього акціонерного капіталу.
Але слід врахувати, що роль іноземного капіталу в промисловості визначалася не тільки грошовими величинами. Ця роль визначалася насамперед тим, що в руках іноземного капіталу знаходилися такі ключові галузі промисловості, як металургійна та паливна. Іноземному, головним чином англійському, капіталу була підпорядкована кольорова металургія в Росії. В руках англійців було зосереджено до 56% всієї видобутої в Росії міді і більше 70% золото-платинових розробок. Німецькому капіталу належало близько 90% діявших в Росії електротехнічних підприємств, три чверті капіталу акціонерного товариства Сіменс і Шуккерт. Російська хімічна промисловість також фінансувалася і. контролювалася німецькими капіталістами. Під фінансовим та виробничо-технічним контролем німецького капіталу перебувала значна частина підприємств військової промисловості Росії, зокрема Невський суднобудівний і механічний завод, Охтинське адміралтейство, завод Ланге, завод Беккера. В руках німецького капіталу виявилися також завод «Фенікс», товариство «Ноблесснер», дочірнє підприємство «Леснер» – «Російський Уайтхед», металообробні та машинобудівні заводи «Гартмана», «Коломенський машинобудівний завод», акціонерне товариство «Трикутник», – «Шліссельбурзький пороховий завод »,« Російське товариство артилерійських заводів »та ін. в руках французького капіталу знаходилися« Товариство російсько-балтійських суднобудівних заводів »з капіталом в 15 млн. руб.,« Російське товариство для виробництва артилерійських снарядів і військових припасів ».
Одним з найважливіших показників економічної потужності держави завжди було оснащення армії. Однак царська Росія не мала скільки-небудь розвиненої військової промисловості, що виготовляла предмети озброєння: рушниці, патрони, гармати, снаряди, порох, літаки, військові судна, бронемашини. До початку Першої світової війни військова промисловість мала лічену кількість спеціалізованих військових підприємств, що виготовляли відповідні види озброєння. Не випадково тому у Росії в момент її вступу у війну було всього лише 7088 гармат усіх калібрів проти 13476 гармат, які мала австро-німецька армія. Проти 1396 важких гармат, з якими почала війну австро-німецька армія, російська армія мала всього лише 240 гармат. За насиченістю військових частин важкою артилерією царська Росія поступалася не лише Німеччині, Англії, Франції та Італії, але й Румунії, яка мала на кожну тисячу багнетів 1,3 гармати проти однієї гармати в російській армії. Число гвинтівок, які виготовлялися в 1915 р на заводах Росії, покривало потреби армії дещо більше ніж на 50%.
Саме Перша світова війна і економічне відставання привели Росію до революції.
Радянська Росія та індустріалізація
Борги царської Росії нова влада не визнала, але відставання між економіками прогресувало, що безпосередньо загрожувало самому існуванню Країни Рад. 11 листопада 1920 вийшла постанова, дозволяюча створення на радянській території іноземних концесій.
У 1922 році Ленін писав: «Перш за все ми повинні стабілізувати економіку. Без обладнання та машин з капіталістичних країн ми не можемо сподіватися виконати це завдання в наявний в нашому розпорядженні короткий час ». Для досягнення цієї мети покупка великих кількостей імпортної техніки не мала для Росії істотного значення. Досить було одного примірника. Копіювалося все, що купувалося. У 1921 Ленін встановив торгову політику знайомства з європейськими та американськими технологіями. Москва повинна була мати по одному зразку всіх найбільш важливих машин останнього випуску для вивчення і навчання. Саме для здійснення цієї політики була побудована ВДНГ, де західні компанії представляли свої зразки. Були сформовані команди з інженерів середньою чисельністю до 30 осіб, які в нічний час розбирали і перекреслювали виставкові зразки до гвинтика, щоб потім відтворити на своїх підприємствах.
Однак голе копіювання давало мало уявлень про загальну технологію. Було прийнято рішення про закупівлю техніки і технологій на Заході, оплата здійснювалася золотом, зерном та енергоресурсами. Що призвело до голоду і продрозверстки. Йосип Сталін писав: «Заготовки ростуть, і кожен день вивозимо хліба 1-1,5 млн. пудів. Я думаю, що цього мало. Треба підняти тепер же норму щоденного вивозу до 3-4 млн. пудів мінімум. Інакше ризикуємо залишитися без наших нових металургійних і машинобудівних заводів … Словом, потрібно скажено форсувати вивезення хліба ».
Одними з перших заводів, побудованих в Росії в 1920-і і 1930-і роки були «тракторні», це заводи у Волгограді, Харкові та Челябінську. Всі три заводи були побудовані американськими компаніями. Волгоградський завод, побудований за проектом Кана, був спочатку споруджений в США, а потім демонтований, перевезений і зібраний під наглядом американських інженерів всього за шість місяців. Завод був оснащений обладнанням більш ніж 80 американських компаній і декількох німецьких фірм.
Варто нагадати, що всі тракторні заводи СРСР виробляли продукцію подвійного призначення, тобто не тільки трактори, а й танки, бронемашини, самохідні гармати, вантажівки. 26 листопада 1922 року в Москві було підписано договір про будівництво за проектом Гуго Юнкерса авіаційного заводу у Філях для виробництва там металевих літаків і моторів за німецькими технологіями. Є ще один дуже цікавий факт: в 1939 році (напередодні війни) радянський уряд взяв у Німеччині кредит на 200 мільйонів марок під закупівлю обладнання, це при тому, що річний бюджет Німеччини становив 500 мільйонів марок. Виникає законне питання, хто буде давати кредит такого розміру (40% всього бюджету) країні, з якою збирається воювати. Крім того Німеччина передавала креслення і технології свого обладнання, наприклад гусеничний тягач «Комунар» виробництва Харківського тракторного – це німецький артилерійський тягач «Ганомаг», літак І-2 – це винищувач HD-37, розроблений Хейнкелем за замовленням РККА. Підводний човен серії «С» – німецький проект «H». Однак співробітництво СРСР та Німеччини напередодні війни – окрема тема.
Для наочного розуміння впливу західних технологій наведемо як приклад радянську автомобільну промисловість:
– “Горьковський завод був побудований з нуля Генрі Фордом в 1930-х рр .;
– «Ярославський державний автомобільний завод» заснований в 1916 році як акціонерне товариство по випуску автомобілів за ліцензією британської фірми «Crossley»;
– «ЗІЛ» веде свій початок з 2 серпня 1916 року, спочатку призначався для складання вантажних автомобілів «Ф-15» за ліцензією італійської фірми «ФІАТ». У 1936 році завод почав випускати перший радянський лімузин ЗІС-101. Цей автомобіль був розроблений на основі американської легкової автомашини «Buick». Потрібно зауважити, що складання автомобіля вироблялося, так би мовити, «з натури». Креслення у фірми не були закуплені.
– «Москвич» побудований компанією «Форд» в 1929 році. У листопаді 1930 завод приступив до збірки легкових і вантажних машин Ford. До 1933 року завод випускав автомобілі Ford-A й Ford AA (ГАЗ-А, ГАЗ-АА). У січні 1947 року в серію вийшли легкові автомобілі «Москвич-400» . Ця модель була скопійована з автомобіля Opel Kadett зразка 1938 року. До слова, автомобіль частково випускали на німецькому обладнанні, яке вивезли з Німеччини.
– «ВАЗ» став до ладу в 1971 році. Побудований за безпосередньої участі і оснащений обладнанням концерну «ФІАТ». За основу при випуску малолітражного автомобіля «ВАЗ-2101» був узятий «ФІАТ-124». У 1976 році на заводі в Тольятті освоїли виробництво моделі ВАЗ-2106, яка була перероблена з RAT 124 Speciale зразка 1972 року. В якості основи для випуску автомобіля ОКА був обраний японський автомобіль «Daihatsu Cuore». Якщо згадати знамениту ВАЗівську вісімку, то над нею працювали фахівці «ФІАТ» і «Порше».
Однак крім автомобільної промисловості Захід піднімав і інші галузі. Так фірма Альберта Кана з США забезпечила будівництво більше 500 промислових об’єктів:
– Ковальські цехи в Челябінську, Дніпропетровську, Харкові, Коломиї, Магнітогорську, Нижньому Тагілі, Волгограді;
– Верстатобудівні заводи в Калузі, Новосибірську, Верхній Салді;
– Ливарні заводи в Челябінську, Дніпропетровську, Харкові, Коломиї, Магнітогорську, Сормові, Волгограді;
– Механічні заводи і цехи в Челябінську, Подільському, Сталінграді, Свердловську;
– Теплоелектростанція в Якутську;
– Прокатні стани в Новокузнецьку, Магнітогорську, Нижньому Тагілі;
– Перший Державний підшипниковий завод в Москві і багато іншого.
У Москві було відкрито філію «Albert Kahn, Inc» під назвою «Госпроектстрой». У ньому працювали 25 провідних американських інженерів і близько 2,5 тис. радянських співробітників. На той момент це була найбільше архітектурне бюро світу. За три роки існування «Госпроектстроя» через нього пройшло більше чотирьох тис. радянських архітекторів, інженерів і техніків, які вивчали американський досвід. Мова, втім, не йде про те, що американці з нуля проектували кожен об’єкт. Вони всього лише переносили в СРСР готові проекти американських заводів з американським же обладнанням. Фірма Кана грала роль координатора між радянським замовником і сотнями західних (переважно американських) компаній, які поставляли обладнання та консультували будівництво окремих об’єктів.
Так 22 березня 1933 фірмою «Curtiss-Wright» (США) почалося будівництво Пермського авіамоторного заводу. Магнітогорський металургійний комбінат спроектований і побудований компанією «Arthur McKee» з Клівленда. Прокатний цех заводу будувався німецькою компанією «Demag». Кузнецький металургійний комбінат – чиказькою компанією «Freyn Engineering Company».
Увагою США користувалася також і нафтова промисловість. Ленін надав три концесії на буріння нафтових свердловин трьом основним нафтовим компаніям: «Стендард Ойл Компані», «Comparre Oil Company» і «Ройал Датч Шелл». Крім нафтових концесій, «Стендард Ойл» отримала концесію на будівництво нафтопереробного заводу потужністю 150.000 т, здатного виробляти бензин з октановим числом 100. «Стендард Ойл» також уклала угоду про продаж нафти на європейських ринках. Однією з причин продажів СРСР нафти за кордон була необхідність платити за імпорт Західної технології. Американські дослідники нафтової теми не виключають можливість, що Рокфеллери і донині володіють нафтовидобувними підприємствами в Росії. Американізація Радянської нафтової промисловості була настільки всеосяжною, що в серпні 1960 року американській делегації, що відвідала Росію, були показані всі чотири існувалих на той час нафтопереробних заводи. Три з яких були ще ленд-лізовскі, наданими СРСР під час Другої світової війни, четвертий – або ленд-лізовский, або радянська копія американського обладнання.
Ленд-ліз і промисловість після війни
Ленд-ліз – окрема тема в радянсько-американській співпраці. Військова і технологічна допомога радянському уряду надійшла під час Другої світової війни, коли Сполучені Штати розробили програму, відому як Ленд-Ліз. Ця угода зобов’язувало американців забезпечити СРСР великою кількістю військового майна вартістю понад 11 млрд. доларів. У цьому списку знаходилися наступні позиції для Військово-Морського Флоту: постачання суховантажів, океанських танкерів, великих протичовнових кораблів, малих протичовнових кораблів; суднових дизельних двигунів; суднових карбюраторних двигунів, суднових гармат.
На додаток до вже перерахованого військового спорядження Росія також отримала по Ленд-Лізу:
– Нафтопереробні заводи;
– Патенти на бомбардувальні приціли, бронетехніку, літаки, куленепробивну броню;
– 5 заводів із виробництва синтетичного каучуку;
– Локомотиви;
– Тол, динаміт і бездимний порох;
– Бомбардувальники і винищувачі;
– Танки, вантажівки та вантажні причепи;
– Продовольство.
Ленд-Ліз служив для Америки також приводом поділитися ще й іншими військовими технологіями. Генерал Джон Дін, який у війну протягом деякого часу був секретарем об’єднаного Штабу Союзників, повідомляв: «Наша політика повинна була забезпечити СРСР доступ до будь-яких нашим новим винаходам в електроніці та інших областях. Кожен місяць я отримував список секретного американського обладнання, про яке потрібно було дати інформацію СРСР … Ми ніколи не упускали можливості передати росіянам обладнання, озброєння або інформацію ». Останній раз радянські борги по Ленд-Лізу були реструктуризовані при Б.Н. Єльцині, тобто перейшли РФ у спадок.
Крім допомоги по Ленд-Лізу під час війни, Америка також дозволила СРСР після війни демонтувати військово-промислові об’єкти Німеччини, які перебували в зоні контролю союзників – заводи, сухі доки, підйомні крани і т.д. в якості військових репарацій.
Після Другої світової війни Радянським Союзом було проведене значне за обсягом вивезення обладнання з окупованих територій. Мінімальна оцінка вартості вивезеного обладнання перевищує 10 мільярдів доларів у цінах 1938 року. Крім того у СРСР було вивезено близько 8000 німецьких фахівців в областях озброєнь, фізики, ракетної техніки, хімії та ін. Тільки в Іжевську, відразу після війни, на збройовому підприємстві, працювало близько 470 німецьких фахівців з стрілецької зброї. Серед них сам Хуго Шмайсер, Карл Барнітцке (головний конструктор фірми Gustlof Werke), заступник Головного конструктора при BSW Оскар Шинк, Оскар Бертцольд та ін. Є відомості, що до конструювання знаменитого автомата Калашникова доклав руку Хуго Шмайсер.
Німецькі фахівці брали участь у розробці винищувача МіГ-15.. Причому на Міг-15 стояв реактивний двигун фірми Роллс-Ройс, куплений у Великобританії, а потім скопійований радянською промисловістю. У ті ж роки США продали СРСР горизонтально-розточувальні верстати, балансувальні верстати, використовувані для балансування валів реактивних двигунів, та інше обладнання.
З 1960 по 1973 рр. Америка продала СРСР: окис алюмінію, речовини для виробництва синтетичного каучуку, аеронавігаційне обладнання та запчастини, електронні обчислювальні машини, відомості з очищення нафти, гнучкі друковані плати, технічні дані для авіаційної промисловості і технічні дані для систем посадки. У 1974 р «Дженерал Дайнемікс» передав СРСР технічні дані з виробництва літаків. Технічні фахівці на авіаційній базі Райт-Паттерсон, де Сполучені Штати випробовують свою новітню авіаційну техніку, повідомляють, що радянські генерали – їх часті відвідувачі. Радянські бойові ракети також мають американське походження. Уряд США продав СРСР акселерометри, використовувані для вимірювання прискорення на ракетах, мініатюрні кулькові підшипники, використовувані в системах наведення ракет, технологію потужних вибухових речовин і цілі хімічні заводи, здатні виробляти вибухові речовини.
Але найважливішою була передача технології і матеріалів для створення атомної бомби. Більшість сучасних істориків зазвичай пояснюють, що СРСР отримав секрети атомної бомби від шпигунів Розенбергів, яких у 1950 р звинуватили в передачі СРСР цих робіт. Однак історія атомної бомби почалася ще до вироку Розенбергам. Американський уряд передав СРСР матеріали з ядерної зброї ще в 1943 р, в ході програми Ленд-Ліз. Майор Джорж Рейсі , під час війни офіцер армії США, відповідав за перевалку вантажів по Ленд-Лізу через військово-повітряну базу Грейт Фолс. Саме тут завантажували літаки перевозимими на Аляску вантажами, звідки в СРСР вантажі перевозили радянські льотчики. Майор при розтині вантажу виявив документацію по використанню урану, кобальту, плутонію, а так само звіти з «Ок Ріджа», Округ Манхеттен, де американські вчені розробляли проект атомної бомби. Майор також виявив три накладні на сполуки урану приблизно на три чверті тонни. Було також підтверджено відправку одного кілограма – або 2,2 фунта, металевого урану, в той час як весь його запас в США становив 4,5 фунта. Циклотрон для збагачення урану був вивезений в СРСР з Берлінського Інституту Кайзера Вільгельма після закінчення війни.
Радянський Союз використав західну технологію та виробничі потужності для побудови великої частини як судів торгового флоту, так і Військово-Морського Флоту. Під час в’єтнамської війни американці змогли ідентифікувати вісімдесят чотири океанських вантажних судна, що використовувалися СРСР для транспортування військових вантажів у в’єтнамський порт Хайфон. У результаті спостережень фахівці прийшли до висновку, що жоден з головних двигунів цих судів не був ні спроектований, ні вироблений безпосередньо в СРСР. Всі більші і швидкохідні судна, що ходили в Хайфон, були побудовані за межами СРСР. Вся технологія суднобудування в СРСР надходила прямо або побічно з США або від їхніх союзників по НАТО. Суднобудівні зусилля Заходу на користь Росії очевидні з таких статистичних даних:
– 68% усіх радянських судів були побудовані на Заході;
– 80% усіх радянських дизельних двигунів були виготовлені на Заході;
– 20% усіх радянських двигунів були виготовлені в СРСР, але за західними ліцензіями.
Найбільшими постачальниками цих суден були Японія і Західна Німеччина. Крім того не менше 95% всіх суден, побудованих у Фінляндії після війни, були зроблені за радянським замовленням. Всі 11000-сильні суднові дизельні двигуни, зроблені в СРСР, були виготовлені за технологіями, наданими Данією. Усі радянські керовані снаряди і пов’язані з ними системи, включаючи системи наведення, мають кулькові підшипники виготовлені на західному обладнанні.
Це не всі наявні факти, але їх достатньо для розуміння тієї істини, що міць першої соціалістичної держави грунтувалася на західних технологіях і обладнанні.
Всі грандіозні радянські будівництва оплачувалися ціною голоду, трудових таборів, рабської праці, загибеллю величезної кількості людей, продрозверсткою та ін.
Західні експерти ще в 80-х роках давали наступну оцінку радянській промисловості: «Такої речі, як радянська технологія, не існує. Майже все, що може бути від 90 до 95%, прямо або побічно прийшло зі Сполучених Штатів і від їхніх союзників. Поодинокі радянські проривні розробки не забезпечені технологією і можуть бути реалізовані в обмеженій кількості примірників. Фактично, Сполучені Штати і країни НАТО побудували Радянський Союз, його промисловий і військовий потенціал ».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *