Вічне життя – міф чи майбутнє людства?

Вічне життя – міф чи майбутнє людства?

У 1992 році світ облетіла сенсаційна новина – 75-річна японка Сей Сьонагон через помилку медперсоналу прийняла надмірну дозу гормонального препарату, в результаті чого у неї … виросли нові зуби, зникла сивина і розгладилися зморшки. Через деякий час помолоділа жінка вийшла заміж і народила дитину! Почувши про це, багато похилих японців стали приймати гормони. Однак очікуваного ефекту не отримали.

Над еліксиром безсмертя трудилися лікарі й алхіміки середньовіччя, медики і знахарі, королі і простолюдини. Біблія оповідає про царя Давида, який спав з красивою дівчиною Авісагою Сунамитянкою, в результаті чого дряхлість його зменшилася. Цей метод пропагував Гіппократ. У Британському музеї зберігається надгробна плита Римської імперії, на якій викарбовано: «Тут лежить Клавдій Герімп, що прожив сто п`ятнадцять років і п’ять днів за допомогою дихання юних дів». Граф Каліостро стверджував, що живе вже кілька тисяч років завдяки певному секрету продовження життя, рецепт якого знаменитий авантюрист продавав знатним і багатим людям Європи. Тим не менш, всі, що купили його, померли.

Ймовірно, ближче всього до секрету безсмертя наблизилися китайці. Монахи-даоси для досягнення довголіття використовували «золотий еліксир», рецепт якого отримали у таємничих жителів «східних островів». Легенда свідчить, що до його складу входило 999 компонентів, в тому числі кіновар, миш’як, товчений алмаз, сперма незайманого, мумійо, ладан і мускус.

У середині 70-х років XX століття два французи задалися метою дізнатися стародавній секрет. Вони вирушили в один з віддалених китайських монастирів і викрали ченця. Авантюристи вирішили під тортурами вивідати у нього заповітний рецепт. Той віддав перевагу померти. А незабаром самих викрадачів знайшли мертвими в одному з готелів Шанхаю – вони померли в страшних муках, отруївшись отрутою невідомого походження. Поруч лежав золотий флакон зі слідами рідини з сильним запахом. Можливо, пройдисвіти викрали якийсь еліксир, виготовлений в одному з монастирів, і випили його, не підозрюючи, що він виявиться отрутою.

У книзі А. Горбовского «Закриті сторінки Історії» наводиться рецепт з давньоперсидського манускрипту: «Треба взяти людину, руду і веснянкувату, і годувати її плодами до 30 років, потім опустити в кам’яну посудину з медом і іншими складовими, укласти цю посудину в обручі і герметично закупорити. Через 120 років його тіло перетвориться в мумію ». Вміст посудини слід було приймати за певними правилами, що гарантувало продовження життя як мінімум на 100 років!

Втім, старовинні хроніки дають поживу не тільки для іронії. Є й свідоцтва про досягнення певних результатів. Антична легенда свідчить, що грецькому жерцеві та поету Епіменіду вдалося прожити 300 років. Згідно з літописами єпископ Аллен де Ліспі, будучи глибоким старим, прийняв в 1218 році таємниче зілля і продовжив своє життя на 60 років. Стверджують, що 254 роки «коптив небо» китаєць Лі Цуньюн.

Сучасні приклади довгожительства не настільки вражаючі: на думку більшості геронтологів, максимальна межа людського життя становить 120 років. Але книга рекордів Гіннеса стверджує, що немає жодного достовірного випадку святкування 120-го дня народження. Відомості про прославлених довгожителів минулих століть, на думку фахівців, пояснюються тим, що за одну і ту ж людину приймали батька і сина або когось з родичів, носилих таке ж ім’я.

Саме довге документально підтверджене життя в 120 років і 137 днів прожив японець Сігечійо Ідзумі, який помер від запалення легенів 21 лютого 1986. Але найбільше довгожителів у невеликому селі Бама на півдні Китаю. Тут на 220 осіб їх припадає 58! Зайняті вони селянською працею і відчувають себе вельми бадьоро. До речі, багато хто з них курять і двічі в день випивають по склянці міцного рисового вина, стверджуючи, що саме воно і є … еліксир довголіття! Вино випускає місцевий завод в кількості 300 тисяч пляшок на рік. Склад вельми складний – в нього входить сорок різних трав, змії, ящірки і висушені собачі і оленячі пеніси.

Незважаючи ні на що, ідея безсмертя знову знайшла прихильників у науковому світі. Один з напрямків роботи – пошук генів, що відповідають за старіння організму.

Річард Міллер з університету Мічигану заявив, що експерименти з лабораторними мишами і щурами, близькими за генетичною будовюо до людини, свідчать про те, що життя можна продовжити … простим зниженням калорійності харчування! Вже знайдено ген Sirt1, відповідальний за активізацію потрібних процесів. Вчений Обрі де Грей з Кембриджу пішов ще далі: він заявив, що перша людина, яка доживе до 1000 років, вже з’явилася на світ! Британський Фонд майбутнього опублікував результати останніх спостережень, згідно з якими, у тих, хто народився в 2000 році і досягне пенсійного віку в 2060-2065 роки, буде «в запасі» ще як мінімум 60 років активного життя! Тому пенсійний вік відсунеться до 80 років. У зв’язку з цим трансформується уявлення про старість, а краса не буде притаманна тільки молодості. Радикально зміниться сама хронологія людського життя – «робочі» роки стануть чергуватися з періодами навчання. А «перший раз у перший клас» підуть … трирічні діти. У 60 років люди почнуть в обов’язковому порядку отримувати другу освіту і нову спеціальність – адже попереду ще чверть століття активного життя! Змінювати професію доведеться, принаймні, тричі. Зрозуміло, і одним шлюбом справа не обмежиться: віковий рубіж другого шлюбу складе 45 років для чоловіків і 42 роки для жінок.

На сьогодні межа людського життя визначається фахівцями по-різному – від 86-88 до 115-120 років. Деякі називають цифри в 150-160 років. Реальна тривалість життя, звичайно ж, нижче. У Радянському союзі в 1984-1985 роках вона становила для чоловіків 64, для жінок – 73 роки. На думку деяких учених, продовження життя на 5 або 10 років лише … відтягує момент смерті.

Так чи досяжне фізичне безсмертя в принципі? Чи можемо ми змусити клітини організму ділитися не 40-60 разів, а нескінченно? Деякі вчені переконані, що подолання фізичної смерті в майбутньому можливе, що змінивши генетичну програму, можна домогтися вічного оновлення клітинної речовини із збереженням в ній інформаційного поля – душі. Якщо ж піти іншим шляхом – пересадки мозку в нове тіло – синтетичне, донорське або вирощене шляхом клонування, то тут важливо, щоб ні на мить не переривалася свідомість. Інакше ми отримаємо, образно кажучи, слабку копію, а не відреставрований оригінал. А з точки зору фізики для досягнення безсмертя необхідно створити таку систему, яка віддавала б в зовнішнє середовище не більш енергії, ніж отримувала, фактично – біологічний вічний двигун.

Оскільки тіла наші тлінні, завдання пошуку еліксиру безсмертя покладається не на окремих людей, а на суспільство в цілому. Незважаючи на численні війни та епідемії, енергетичний потенціал людства і кількість оброблюваної інформації постійно зростає. Так, за останні 50 років вироблено енергії більше, ніж за всю попередню історію цивілізації. За деякими експертними оцінками, якщо швидкість оволодіння енергією не зменшиться, то вже через 300-400 років ми колонізуємо планети Сонячної системи, через тисячу – заселимо найближчі галактики. Ймовірно, така міць дозволить вирішити й завдання фізичного безсмертя людини. Правда, тоді постане питання про потенціал людської пам’яті. Тут напрошується аналогія з комп’ютером – чи буде «жорсткий диск» нашого мозку настільки місткий, щоб утримувати інформацію, отриману за сотні років життя або йому доведеться стерати «старі записи»? Втім, подібних питань будуть сотні, якщо не тисячі.

До речі:

У радянські часи перемогти старість намагався професор А. А. Богомолець, якому Сталін виділяв величезні кошти на дослідження. Однак учений помер, не доживши й до 70 років. Вождь всіх часів і народів обурився: «Обдурив, мерзотник!»

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *