Вартість людини в Росії

Вартість людини в Росії

Коли Московське князівство було в Ординській залежності, внутрішня ціна на російського холопа коливалася від одного до трьох рублів. До середини XVI століття холоп коштував вже трохи дорожче – від півтора до чотирьох рублів. На початку царювання Бориса Годунова, напередодні «Смути», в ситі роки ціна холопа становила чотири-п’ять рублів, в голодні неврожайні роки падала до двох рублів.

Війни і захоплення безлічі полонених періодично опускали ціни на живий товар до мінімуму. Наприклад, під час московсько-шведської війни 1554-1557 років, армія розгромила під Виборгом шведське військо і захопила в Фінляндії та Карелії безліч бранців, ціни на яких тут же впали до копійчаних в буквальному сенсі. Один з московських літописів XVI століття наводить ці ціни: «В гривню німчин, а дівка в п’ять алтин». Тут гривнею вже іменується гривеник, монета в 10 копійок, а алтин – московська монета в три копійки. Тобто полонений фін, карел або швед продавався стрільцями за 10 копійок, а захоплені молоді дівчата – по 15 копійок.

У 1594 році середня ціна холопа в Новгороді становила 4 рубля 33 копійки, а в новгородській провінції ціни на холопів були нижчі, в середньому від 2 рублів 73 копійок до 3 рублів 63 копійок.
Сибір вважалася прикордонною територією, і з живого товару, що купується у іноземних продавців, стягувалося мито, так само як із худоби та інших предметів торгівлі. Той, хто купував раба, платив «поголовне» у розмірі вісім алтин і два гроші (тобто 25 копійок) за кожного, а той, хто продавав, платив «десятне мито», 10% з ціни продажу. При цьому середня ціна на раба в Сибіру кінця XVII сторіччя становила два рубля з половиною.

Ціни на красивих жінок були традиційно вище. Так, «записна книга» міста Томська містить запис про те, що «1702, генваря в 11 день» син боярський Петро Греченін подав купчу кріпака на «Полонену жонку киргизьської породи» (тобто полонянку з енисейских киргизів), яку продав Греченіну томський козак Федір Черепанов за п’ять рублів. Чиновник зробив запис, що «Жонкою киргизьської породи» покупець може «володіти вічно» і «на сторону продати і закласти». З цієї угоди було взято мито: «За указом великого государя, митні гроші з рубля по алтину, разом п’ять алтин в казну великого государя взято сповна». Разом жінка «киргизьської породи» обійшлася дворянину Греченіну в 5 рублів 15 копійок.

На початок XVIII століття документи містять чимало свідчень про торгівлю сибірськими аборигенами і ціни на них. Так в Березівському острозі дівчинку (остячку) віком до семи років можна було купити за 20 копійок, а хлопчика того ж віку – на п’ять копійок дорожче.

Шведський підполковник Йоганн Страленберг після розгрому під Полтавою потрапив у полон і опинився в Сибіру. Пізніше він описував свої спостереження, як якути, «коли їм буває в ясак і в боргах нужда, дітей своїх, приблизно віку 10 і 12 років, продають російським людям та чужинцям по два-три рублі без жалю».

Тбіліський священик Петро Соловцов так описував ситуацію на Камчатці в ті ж роки: «Камчадали та інші мовчазні інородці доведені були застращіваніями до такої крайності, що самі батьки продавали козакам і промисловцям своїх хлопців по рублю і по полтині».

У 1755 році сенат у своєму указі дозволив російським священнослужителям, купцям, козакам і представникам інших недворянських станів купувати в неволю «іновірців» – калмиків, кумиків, чеченців, казахів, каракалпаків, татар, туркмен, башкир, і представників інших народів, які сповідують іслам чи язичництво.

У 1758 році в Оренбурзі існували такі ціни на рабів: «за возрастнаго (тобто дорослого) і годнаго в рекрутську віддачу мужика» – 25 рублів, за престарілих та дітей «чоловічої статі» – від 10 до 15 рублів, «за жіночого полу» – «по 15 або дивлячись по людині і по 20 рубльов». Край був бідний і глухий, тому ціни на людей тут були нижче, ніж в густонаселених провінційних губерніях центральної Росії.

У 1782 році в Чухломському повіті Костромського намісництва за поданням капітана 2-го рангу П. А. Борноволокова було проведено опис майна його боржника, капітана І. І. Зінов’єва. Чиновники ретельно описали і оцінили весь товар – від начиння і тварин до кріпаків:

«У дворі худоби: мерин рудий, дорослий літами, за оцінкою 2 рубля, мерин рябий 12 років, по оцінці 1 руб. 80 коп., Мерин чалий 9 років – 2 руб. 25 коп., Кобила ворона, доросла літами – 75 копійок … У оному господарстві дворових людей: Леонтій Нікітін 40 років, за оцінкою 30 руб. У нього дружина Марина Степанова 25 роки, за оцінкою 10 рублів. Юхим Осипов 23 роки, за оцінкою 40 руб. У нього дружина Марина Дементьєва 30 років, за оцінкою 8 руб. У них діти – син Гурьян 4 років, 5 рублів, дочки Василиса 9 років, за оцінкою 3 руб., Матрона 1 рік, за оцінкою 50 коп. Федір 20 років за оцінкою 45 руб. Кузьма, неодружений, 17 років, за оцінкою 36 рублів ».

Знаменитий історик XIX століття Василь Ключевський так описував ціни на живий товар в попередньому столітті: «На початку царювання Катерини при покупці цілими селами селянська душа зі землею звичайно цінувалася у 30 руб., Із установою позикового банку у 1786 році ціна душі піднялася до 80 руб. , хоча банк брав дворянські маєтки у заставу тільки за 40 руб. за душу. В кінці царювання Катерини взагалі важко було купити маєток менше 100 руб. за душу. При роздрібному продажу здоровий працівник, купувався в рекрути, цінувався у 120 руб. на початку царювання і у 400 крб.- в кінці його ».

Історики докладно вивчили оголошення про продаж кріпаків у «Санкт-Петербурзьких відомостях» за останні роки ХVIII століття. У середньому ціни на «робочих дівок» становили тоді 150-170 рублів. За «покоївок, майстерних в рукоділлі» просили дорожче, до 250 рублів. Досвідчений кучер з дружиною-куховаркою коштували 1000 рублів, а кухар з дружиною і сином двох років – 800 рублів. Хлопчики в середньому коштували від 150 до 200 рублів. За навчених грамоті підлітків, «неабияк пишучих», просили 300 рублів.

Але це були саме високі столичні ціни. У сусідній Новгородській губернії в кінці ХVIII століття в глухому селі можна було купити «селянську дівку» за 5 рублів. А на околицях імперії людину найчастіше купували взагалі по бартеру.

Так у січні 1758 колезький реєстратор Девятировський купив в Алтайському гірському окрузі у місцевих алтайців хлопчика і дівчинку, заплативши за них «2 бика, 2 цегли чаю, шкіру червону і четверик (26 літрів) круп». У 1760 році в районі Семипалатинської фортеці купець Леонтій Казаков купив п’ятирічного хлопчика «за 9 аршин оксамиту».

У той же час у Москві та Петербурзі ціни на деяких кріпаків становили тисячі рублів. Добре навчена і молода кріпосна актриса «приємної зовнішності» зазвичай коштувала від двох тисяч рублів і вище. Князь Потьомкін якось купив у графа Розумовського цілий оркестр оптом за 40 тисяч рублів, а за одну «комедіантку» було заплачено 5000 рублів.

У 1806 році постачальник горілки до імператорського двору Олексій Омелянович Столипін виставив на продаж свою трупу кріпаків акторів. Цей пензенський поміщик (до речі, родич поета Михайла Лермонтова і політика Петра Столипіна) володів селянами в Пензенській, Володимирській, Нижегородській, Московській, Саратовській і Симбірській губерніях. Тільки під Пензою у нього налічувалося у власності 1146 душ.

За своїх кріпаків-акторів поміщик Столипін хотів отримати 42 000 рублів. Директор імператорських театрів обер-камергер (рівень міністра) Олександр Наришкін, дізнавшись про такий оптовий продаж, звернувся до царя Олександра I, рекомендуючи викупити продавану трупу для імператорського театру: «Помірність ціни за людей освічених у своєму мистецтві, користь і сама необхідність театру вимагають неодмінно покупки оних ». Імператор погодився придбати такий кваліфікований живий товар, але вважав ціну завищеною. Поторгувавшись, Столипін поступився своєю трупою російському царю за 32000 рублів.

Дещо раніше цієї царської покупки володівша великими маєтками в Ярославській і Володимирської губерніях поміщиця Олена Олексіївна Черткова продала цілий оркестр з 44 музикантів за 37 тисяч рублів. Як було зазначено в купчій, «з їх дружини, діти і сімейства, а всього з дріб’язком 98 осіб … З них 64 чоловічого і 34 жіночого полу, в тому числі старі, діти, музичні інструменти, та інші речі».

Напередодні вторгнення Наполеона в Росію середня по країні ціна кріпосного наближалася до 200 рублів. У наступні роки, мабуть у зв’язку із загальною фінансово-економічною кризою за підсумками довгих і важких для Росії наполеонівських воєн, ціни на людей впали до 100 рублів. На цьому рівні вони трималися до сорокових років XIX століття, коли знову почали зростати.

Цікаво, що ціни на кріпаків у Росії були нижчі, ніж ціни на рабів у Середній Азії. До середини XIX століття в Хіві і Бухарі раби коштували від 200 до 1000 рублів і вище. У ті ж роки в Північній Америці чорношкірий раб-негр в середньому коштував 2000-3000 фунтів, тобто в три-чотири рази дорожче середньої ціни російського поміщицького селянина напередодні скасування кріпосного права.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *