Вантаж «Консепсьйон»

Вантаж «Консепсьйон»

На дні морів і океанів лежать величезні багатства: злитки золота і срібла, гори старовинних монет, твори мистецтва. Вони потрапили туди внаслідок корабельних аварій. Вартість підводних скарбів оцінюється в колосальну суму – близько 600 мільярдів доларів. І лише малу їх частину, не більше 15 відсотків, вдалося знайти і підняти з глибини.

Історія, про яку піде мова, сталася восени 1641року. Вітрильний корабель, галеон під довгою назвою «Нуестра Сеньйора де ла Пура і ламп Консепсьон», повинен був переправити з Вест-Індії вантаж виняткової цінності – скрині, вщерть наповнені золотом і сріблом – як у злитках, так і в монетах, а також ювелірними прикрасами .
У рейс через Атлантичний океан «Консепсьон» йшов на чолі ескадри, що складалася з 26 кораблів. Командував ескадрою адмірал Хуан де Вілья Вінсенс. Вихід у море затримався: довелося мало не місяць чекати, поки на пристань доставлять злитки срібла і гроші. При завантаженні ж з’ясувалося, що всі скрині в трюмах галеона не поміщаються.
Тоді частину скринь залишили прямо на верхній палубі. Це являло собою небезпеку – корабель був явно перевантажений. Осадка його настільки збільшилася, що прорізи в бортах, гарматні портики виявилися мало не на рівні води.
Капітан «Консепсьон» бачив це, намагався протестувати, однак намісник іспанського короля і слухати нічого не хотів. Йому потрібно було якомога швидше доставити дорогоцінний вантаж в метрополію.
Положення ускладнювалося ще й тим, що через затримку довелося залишати порт в той час, коли в Атлантиці починалися сильні шторми і урагани. На початку вересня ескадра вийшла з Веракруса в Мексиканську затоку. Зайшовши на Кубу, де був проведений невеликий ремонт такелажу. кораблі вирушили далі.

Спочатку все йшло гладко. Але так тривало недовго. Біля узбережжя Флориди розігрався лютий шторм. Гігантські хвилі викинули кілька кораблів на мілководдя, інших розкидало в різні боки. Дві щогли у «Консепсьон» виявилися зламані. Було б божевіллям продовжувати шлях в океан, і адмірал Вінсенс віддав наказ йти в Пуерто-Ріко.
Але немов якийсь злий рок переслідував «Консепсьон». Навігатори галеона у своїх розрахунках допустили помилку – місце розташування корабля розрахували неправильно. Де він тепер перебував, ніхто сказати не міг. Було вирішено триматися південного напрямку, і це призвело до катастрофи.
У 85 милях від острова Гаїті наскочили на риф. Намагаючись врятувати корабель, адмірал розпорядився скинути за борт скрині з сріблом, закріплені на палубі. За рахунок цього вдалося звільнити ніс галеона. Однак на біду вночі налетів ураганний вітер, і «Консепсьон» пішов на дно разом зі своїм дорогоцінним вантажем. З 514 чоловік, що знаходилися на борту нещасного корабля, 324 загинули.
Ті що залишилися в живих з великими труднощами повернулися назад. Адмірал Хуан де Вілья Вінсенс був оголошений винуватцем катастрофи, але суд виправдав його.Іспанській казні довелося змиритися з величезною втратою, найбільшою в історії корабельних катастроф XVII століття.

Уряд Іспанії не раз посилав експедиції в район загибелі «Консепсьон». сподіваючись підняти дорогоцінний вантаж. На жаль. всі вони поверталися ні з чим. Навіть визначити точне місце катастрофи не вдавалося.
Минуло майже півстоліття з дня краху галеона, і за пошуки його скарбів взявся американець Вільям Фіпс – завзятий шукач морських скарбів. Йому пощастило виявити місце катастрофи. Мало того, за допомогою індіанців – ловців перлів – вдалося витягти з дна десяту частину скарбу.
Зрозуміло, Фіпс збирався продовжити підйом скарбів, але смерть порушила його плани. З собою в могилу він забрав і таємницю місцезнаходження затонулого галеона. Словом, підводний скарб знову опинився втраченим.

Минуло ще два століття. Шукачі скарбів не забули про вантаж іспанського корабля. І хто тільки не брався за його пошуки! Але нікому не вдалося знайти «Консепсьон». Велику перешкоду створював товстий шар піску, який за минулі століття покрив останки галеона.
Зрештою навіть великодосвідчені шукачі скарбів прийшли до висновку, що виявити скарби «Консепсьон» навряд чи вдасться. І все ж з’явилася людина, яка думала інакше і не побоялася піти на ризик. Це був знову американець – шукач скарбів із Чикаго Берт Веббер.

Морські скарби захопили його уяву з дитинства. Пізніше Берт закінчив школу підводного плавання, і йому запропонували непогано оплачувану роботу в компанії, що займалася розвідкою нафти. Але це для романтика Уеббера було занадто прозаїчним. Всупереч волі батьків він прийняв рішення присвятити себе ризикованій, але захоплюючій справі: пошуку підводних скарбів.
– Я мріяв про те, – розповідав Берт, – як буду знаходити затонулі кораблі з трюмами, набитими золотом і коштовностями.
На практиці все виявилося куди складніше. Аналізуючи плачевні результати багатьох пошукових експедицій, Веббер прийшов до висновку, що вони були просто погано підготовлені. Роботи велися без строгого плану, так би мовити, навмання. Шукати скарби «Консепсьон» він вирішив по-іншому.
Більше чотирьох років разом зі своїм другом і компаньйоном Джимом Хаскінсом Берт вивчав матеріали архівів різних країн, намагаючись знайти відомості про катастрофу іспанського галеона.
– Чим більше я бачив старовинних документів, – згадував Веббер, – тим сильніше переконувався, що скарб «Консепсьон» знайти можна.
Засоби для організації експедиції взяли в борг у одного банкіра. Оскільки скарб знаходився в територіальних водах Домініканської Республіки, довелося домагатися дозволу на проведення пошуків з умовою віддати половину знайденого. Вдалося також (що було дуже важливо) отримати аерофотознімки того району моря, де треба було працювати.
«Вивчивши ці знімки, – писав Веббер, – я відзначив місця, де ймовірно міг перебувати корпус затонулого корабля. Залишалося саме «просте» -знайти його ».
Перша експедиція Берта Уеббера вирушила на пошуки влітку 1977 року. Група досвідчених аквалангістів ретельно обстежила дно. У результаті були знайдені залишки більше десятка старовинних кораблів, але ніяких частин «Консепсьон» серед них не виявилося.
Невдача першої експедиції не засмутила Веббера. Повернувшись на батьківщину, він заснував пошукову фірму і був повний рішучості продовжувати пошуки, тим більше що до його рук потрапив документ неоціненною важливості.
Одного разу він дізнався, що у англійського професора Пітера Ерла, який збирав матеріали про кораблі XVII століття, знаходиться вахтовий журнал судна «Генрі», що брало участь в експедиції Вільяма Фіпса, журнал, в якому могли бути вказівки на координати нещасливого рифа. Не гаючи часу, Веббер вилетів до Лондона. У кабінеті професора з хвилюванням взяв у руки товстий старовинний зошит із змарнілим від часу рядками і прочитав: «Журнал нашої мандрівки починається із Божою допомогою у 1686 році на борту судна «Генрі», яке прямує до банку Амброзія, що на півночі від острова Еспаньола, на пошуки затонулого іспанського галеона, в чому нехай допомагає нам Бог».

Професор Ерл придбав цей журнал випадково. Текст його не був відомий шукачам скарбів. І тільки Берт Веббер тепер точно знав, де шукати скарби.
До місця загибелі «Консепсьон» впертий американець віз із собою надзвичайно чутливий магнітометр, розроблений канадськими вченими. Прилад дозволяв виявляти металеві предмети навіть під триметровим шаром піску.
Для реалізації своїх задумів Вебберу не без зусиль вдалося отримати кредит у 150 000 доларів. Берт знову йшов на ризик. Але хіба це могло зупинити справжнього шукача скарбів!
– У мене просто не було іншого виходу, як знайти скарби, – згадував він. – можливо, саме безвихідне становище відіграло головну роль.
І дійсно, вже на п’ятий день пошуків, експедиції пощастило зробити перші знахідки. Після цього «Консепсьон» почав підносити все нові і нові подарунки: срібні монети, золоті ланцюги та інші прикраси. порцелянові чашки, дорогий посуд з майоліки і багато іншого. «Подарунки» добувалися важкою працею.
– Попотіти, якщо це можливо під водою, довелося неабияк, – розповідав Веббер.
За кілька місяців на поверхню було піднято понад 30 тонн різних коштовностей загальною вартістю близько 14 мільйонів доларів. Однак добути вдалося далеко не все. а лише п’яту частину того, що знаходилося на борту «Консепсьон». Так що шукачам морських скарбів тут ще є над чим попрацювати.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *