Ванька-Каїн

Ванька-Каїн

:
Ванька навіть після смерті зберіг за собою титул “першого російського злодія”. Одним словом, особистість знаменита, що зіграла далеко не останню роль у російській історії.

Народився майбутній “господар Москви” в 1718 році в селі Іваново Ростовського повіту Ярославської губернії, а в 1731 році, тринадцяти років від роду, був перевезений до Москви, на панський двір купця Філатьєва .

В Москві юному Ваньці не сподобалося – били багато, годували мало. А тому при першому ж зручному випадку він збіг. І не з порожніми руками. Дочекавшись, доки пан засне, Ванька пробрався в його спальню і взяв з хазяйської скриньки стільки грошей і коштовностей, скільки зміг понести.

Світ завжди був не без добрих людей. Вже наступного дня колишній кімнатний хлопчик познайомився з солдатським сином Петром Камчаткою. Досвідчений злодій відразу визнав у Ваньці “свого” і не довго думаючи взяв на справу.

Розбійницька кар’єра майбутнього царя московських злодіїв починалася “по-царськи”: грабувати було вирішено імператорський Анненгофський палац. Через вікно першого поверху Ванька пробрався в сімейну спальню придворного лікаря Евлуха, де поживився золотом і срібним начинням.

Грабіжники оцінили молодецьку завзятість свого нового товариша. Друга експедиція шайки відбулася на наступну ж ніч. І знову жертвою Ваньки і співтоваришів став слуга його імператорської величності – палацовий закрійник Рекс. Нещасного кравця обібрали на фантастичну на ті часи суму – три тисячі рублів.

Двічі покуштувавши таким чином легкого злодійського хліба, Ванька увійшов у смак і особисто спланував третє пограбування. На цей раз не пощастило його колишньому господареві, купцеві Філатьєву.

Грабували Філатьєва весело і шумно. Скрині розкривали обухом, голосно перешепчуючись між собою. У будинку піднялася тривога. Підхопивши награбоване, нічні гості рвонули через паркан. Прислуга – за ними. Бігти з мішками, доверху набитими посудом і коштовностями, було важко. А погоня ніяк не хотіла відставати. Але й тут Ванька не розгубився. Пробігаючи мимо відомої на всю Москву “великої твані” поблизу Чернишова моста, грабіжники покидали накрадене в багнюку. Звичайно, дістати утоплені мішки можна було і пізніше, коли все вщухне.

Але це не в характері Каїна. Істинний віртуоз своєї справи, розумний і розважливий злодій, Ванька любив працювати красиво, щоб у напарників дух захоплювало. Ось і цього разу, не чекаючи настання ранку, шайка вирушила до будинку генерала Шубіна. Виманити сторожа було справою нескладною. Переконавшись, що шлях вільний, Ванька відправився на генеральські стайні і вибрав по своєму смаку декількох скакунів. Їх запрягли стоявшу тут же бричку і поїхали на фабрику Мілютіна, до знайомої баби одного з грабіжників. Прихопивши цю самодіяльну актрису (роль їй була уготована відповідальна), вся зграя повернулася до Чистих ставків. Там, на горищі старого купецького будинку, у Ваньки була своя костюмерна.

Фабричну «приму» нарядили баринею і поїхали до Чернишового мосту, де і була розіграна задумана Ванькою комедія. В’їхавши в бруд, грабіжники зняли з “брички” два колеса, вбрана баринею баба встала на весь свій чималий зріст і почала дурним голосом репетувати:

– Пси негідні! Ужо я вам! Чи не можна ль було вдома дивитися, чи все ціле! Батогами видерти велю! Лоби забрию!

“Перелякані лакеї”, роль яких блискуче виконали Ванькіни співтовариші, швидко покидали в “бричку” награбоване, надягли колеса і, розігнавши набіглих роззяв, рушили геть.

Того ж вечора, прихопивши всі здобуті в останні дні гроші і коштовності, шайка зникла з Москви. А Ванька вже відправився на Волгу. Людей подивитися і себе показати.

Винахідливість молодого отамана не знала меж. Яскравий приклад тому – гучне пограбування всесвітньо знаменитої Макарьївської ярмарки. Жертвою московської зграї став багатий вірменський купець. День після прибуття пішов на те, щоб розвідати обстановку. Вранці наступного дня банда вирушила на справу – в похід проти вірменської каси. Сонце вже встало і палило немилосердно, коли купець покинув свою комору і відправився на базар за м’ясом. В ту ж хвилину посланий Ванькою хлопець рушив за ним. Подальші події розгорталися в повній відповідності з задуманим планом. Проходячи повз гауптвахти, розбійник закричав: “Караул!” Чергові солдати, почувши крик, схопили обох: і вірменського купця, і Каїнового товариша. А в цей час інші члени зграї побігли до комори і повідомили “неприємну звістку” компаньйонові купця. Той замкнув склади і поспішив на виручку товариша. Каса залишилася без нагляду. Проломивши стіну, Ванька забрав всю виручку і закопав гроші в пісок в декількох метрах від комори. Після чого один з членів зграї сходив на пристань і закупив там все необхідне для будівництва куреня. Його поставили на тому ж самому місці, де були закопані “вірменські мільйони”. Доки звільнившийся з-під варти купець метався в пошуках зниклої каси, Ванька сидів у курені і впарював всьому чесному народу куплену в сусідньому ряду тасьму та іншу галантерейну дрібницю.

Поголос про зухвалого нальотчика рознісся по всій нижній Волзі. Шайка Каїна зростає – з шести чоловік до декількох сотень. Відчувши силу, молодий отаман приступає до великомасштабних операцій. Бере штурмом винний завод, спалює декілька сіл. Варто його бандитам з’явитися в одному селі, як всі церкви округи по обидві сторони Волги починають бити на сполох. Заклопотаний злодійським свавіллям уряд починає вживати заходів до впіймання розбійника, і Ванька на деякий час зникає.

Те, що відбувається потім, насилу піддається поясненню. 27 грудня 1741 року на порозі московського розшукового наказу з’явився гарний молодий чоловік з густою бородою і довгим, до плечей, русявим волоссям. Заявив, що він, Ванька, сам злодій, знає багатьох злодіїв в Москві та інших містах, а тому … пропонує свої послуги по їх затриманню. В той же день прославлений злодій і розбійник стає офіційною особою. Тепер Ванька-Каїн – доноситель розшукового наказу, в його розпорядженні військова команда з 15 осіб.

У житті московського криміналітета наступають важкі часи. Хроніка першої ночі Ваньки й розшуковиків виглядає вражаюче. У будинку одного диякона схоплено 45 осіб, в будинку протопопа (ось де були кубла!) – 20 злодіїв з ватажком Яковом Зуєвим. В татарських лазнях за Москвою-рікою виявлений рушничний склад, там же заарештовано 16 біглих солдатів. І так майже до безкінечності. Всього в ту ніч було взято 150 осіб. Видав Каїн і свого старого знайомого, жебрака-солдата Олексія Соловйова. За прикладом римського імператора Соловйов щодня вів злодійський журнал, куди записував всі свої “подвиги”. Погортавши записки нового «московського Цезаря», сищики наткнулися на досить докладний список живучих в місті злодіїв і шахраїв. В їх числі значився і сам Каїн.

Сенат, куди Ванька звернувся з низьким проханням про помилування, простив йому всі минулі гріхи і призначив його сищиком. Майже два роки Ванька – гроза своїх колишніх товаришів. Щодня і щоночі в Москві арештуються десятки злодіїв, убивць і різного роду шахраїв.

Перші проблеми з владою виникли у Каїна в листопаді 1743 року. Задумавши одружитися, він звернувся в розшуковий наказ із проханням видати йому гроші на оплату боргів і надалі на прожиток. Але отримав відмову. Ображений до глибини душі “перший російський злодій” вирішує вести подвійну гру.

Раз держава не бажає платити йому за роботу, він сам в змозі себе утримувати. Відмова змушує Каїна почати нове життя, ще більш небезпечне, ніж раніше. І пишне весілля співробітника розшукового наказу перетворюється на злодійський сходня.

Історія Ванькіного одруження цікава й сама по собі. З Ариною, так звали наречену, Ванька був знайомий досить давно. Колись вони жили в одному будинку, і Ванька частенько заходив до її батька, відставного сержанта, “на чашечку чаю”. Гарненька дівчинка так і горнулася до молодого і красивого сусіда, але йти за нього заміж навідріз відмовлялася. Солдатську дочку лякали злодійські манери обранця. Зробившись сищиком, Ванька знову посватався до Арини і знову невдало. Каїн не любив відступати й знайшов вихід, який і не снився творцям сучасних трилерів. Оскаженілий відмовою, він пішов прямо в розшуковий наказ і підмовив сидячого там фальшивомонетника обумовити розбірливу наречену. Нібито Арина знала про його незаконний промисел і не донесла про це в поліцію. Уже через якихось півгодини нічого не розуміючу дівчину тягли до наказу і допитували “під жорстоким биттям батогами”. Тільки після того як підіслана Ванькою жінка пояснила Арині, що катування припиняться, коли дівчина відповість залицяльнику “так”, нещасна наречена дала згоду на шлюб …

Охочих подивитися на Ванькине весілля зібралося безліч. Але священик, глянувши на подану нареченим “вінцеву пам’ять”, вінчати молодих відмовився. “Пам’ять” виявилася фальшивкою. Вихід з незручної ситуації знайшовся швидко: кілька вірних Каїну людей метнулися на вулицю. І схопивши там першого-ліпшого священика, притягли його до храму. Переляканий пастир здійснив обряд без зайвих питань, і щасливий, що легко відбувся, кинувся геть. Але Ванька вже не міг заспокоїтися. Тепер його молодці шастають по московських вулицях і ловлять всіх перехожих купців. Коли таких мимовільних гостей набралося близько сорока, Каїн велів молодій дружині насипати в мішок гороху і вийти з цим частуванням до стоячих у дворі людей. Купцям підносили тарілки з сухим горохом, і, вони були змушені відкуповуватися від неїстівного частування. Зібравши достатню суму грошей, Ванька відпустив торговий люд по домівках.

Назбиравши ще грошенят, Каїн купує собі шикарний будинок в престижному московському районі, Китай-місті. В світлицях його нового житла – образи в срібних і позолочених окладах, на стінах – дзеркала і друковані картинки з портретом Петра Першого, до якого неписьменний злодій відчував особливу повагу. Вдень Ванька на службі – злочинців ловить, а ночами збирає у себе кримінальних авторитетів. Горілка ллється рікою, в хід йдуть фальшиві гроші і краплені карти. Тут же, в одній з кімнат нового будинку, знаходиться катівня. Тепер всі спіймані його командою злодії і шахраї потрапляють в розшук через будинок Каїна. Якщо злочинець відкуповується, його відпускають. Ті ж, кому нічим задобрити господаря, їдуть до наказу.

До пори до часу Ванька спокійний: весь розшуковий наказ, починаючи від начальства і закінчуючи дрібним переписувачем, у нього на відкупі. Але Каїн розуміє, що довго так тривати не може. У вересні 1744 року він йде в Сенат і просить підписати указ, який убезпечить його від доносів спійманих їм злочинців. Через місяць він знову з’являється перед сенаторами і повідомляє, що зловив більш 500 злодіїв і шахраїв, ненароком помічаючи при цьому, що в Москві їх ще багато. Але московські чиновники допомоги в затриманні лиходіїв йому не надають, а навпаки, заважають. У зв’язку із цим Каїн просить дати йому інструкцію і оголосити по московських командам, “щоб в розшуку і затриманні злодіїв йому перешкоди не чинили”.

У підсумку Сенат наділяє Ваньку величезними повноваженнями, фактично вручаючи йому диктатуру над усією Москвою. Двадцятишестирічний злодій, уроджений селянин Ярославської губернії, стає повноправним господарем другого за значенням російського міста.

Створена Ванькою злодійська імперія проіснувала більше трьох років. Ловлячи і видаючи дрібних злодюжок, він переховував великих злодіїв; переслідуючи вуличних шахраїв, давав волю авторитетам. Число біглих солдатів, вбивць і грабіжників збільшувалося в Москві з кожним днем. Це скупчення відморозків, за справедливим зауваженням історика, “мало вилитися суспільним лихом”. Так і сталося.

Весною 1748-го в Москві починаються страшні пожежі. Горять тисячі будинків, сотні городян гинуть, задихнувшись у диму. Охоплені панічним страхом люди залишають свої будинки і ночують в чистому полі за містом. Налякана московськими подіями імператриця велить ввести в місто війська і заснувати спеціальну комісію під керівництвом генерал-майора Ушакова. Положення Ваньки різко змінилося. Команда Ушакова, попереджаючи підпали, ловила всіх підозрілих людей і тягнула їх не в розшуковий наказ, де у Каїна всі були «свої да наші» а до комісії.

Розпочався стрімкий захід величезної Ванькіної імперії. Усе раптом виплило назовні: підпали, грабунки, вимагання і умикання дівчат – Каїн завжди був “пристрасний до жінок”. На завершення всього у Москву прислали нового генерал-поліцмейстера Татищева, який наказав Ваньку-Каїна заарештувати у справі про викрадання 15-річної дочки Тараса Зевакина. Спочатку Каїн йде у «несознанку» (тобто заперечує все), але після тортур робить визнання, від якого у нового генерал-поліцмейстера тремтять руки і округлюються очі.

На гачку у Ваньки-Каїна вся московська адміністрація. І припертий до стінки злодій розкриває перед Татищевим весь механізм пануючого в Москві чиновницького свавілля. Від графа Шереметьєва, що бере хабара рублями, кафтанами і баранами, до безіменного протоколіста, який вимагав за свої послуги аршин чорного оксамиту. Вражений до глибини душі Татищев клопоче про заснування у справі Ваньки-Каїна особливої комісії.

Слідство тривало шість років. У 1755 році суд засудив Івана-Каїна (уродженого Осипова) до смертної кари через колесування. Сенат пом’якшив вирок. Каїна покарали батогом, вирвали ніздрі, а на щоках і лобі випалили ВОР. У той же рік колишній “господар Москви” був засланий на каторгу в Сибір. Та ще на початку 20-го століття урочище, де Ванька-Каїн влаштував народне гуляння з нагоди власного весілля, іменувалося серед москвичів каїновим горою.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *