В Московії не їли телятину

В Московії не їли телятину

Багато століть поспіль в Московії існувала заборона на вживання в їжу телятини. Вона була навіть жорсткішою, ніж заборона у євреїв вживати свинину. Покуштувавши молодої яловичини, московитська людина ризикувала попрощатися з життям.

Ось що писав француз Маржерет, що побував в Московії на початку XVII століття: «Що стосується биків і корів, то вони розмножуються так само разюче, оскільки у всій Московії зовсім не їдять телятини, тому що це суперечить їх релігії».

Порушення заборони дуже жорстоко каралося владою. Шведський дипломат Петрей, який був послом в Московському царстві на початку того ж XVII століття, переказував таку історію: «… Коли великий князь будував з вежами місто Орел, який лежав на литовському кордоні, він до того зморив голодом робітників і селян, що вони змушені були вбити самого жирного між ними і так врятувалися від голоду. Інші ж, які не могли їсти людського м’яса, змушені були з голоду заколоти теля. Дізнавшись про те, великий князь велів ївших телятину спалити живцем і попіл кинути в річку, а їлих людське м’ясо було прощено і врятувалися від покарання. Це тому, що москвитяни відчувають відразу до телятини і їсти її для них набагато грешніше, ніж людське м’ясо … ».

Курляндський мандрівник і авантюрист, який служив в Московії в другій половині XVII століття, Яків Рейтенфельс в своєму «Сказання про Московію» розповідав переказ про те, як Іван Грозний наказав кинути у вогонь робітників, що будували фортецю у Вологді, за те, що вони, змучені голодом , купили й зарізали теля.

Є історичним фактом, що у 1606 році боярам вдалося нацькувати на Лжедмитрія I натовп, спонукавши її увірватися до Кремля тільки повідомленням, що цар не справжній, бо їсть телятину. Ось що писав німець Конрад Буссе, очевидець тих подій: «В суботу 10 травня, на третій день весілля, цар наказав приготувати в кухні все по-польськи і серед інших страв – варену і смажену телятину. Коли московські кухарі побачили те і розповіли усім, в царі стали сильно сумніватися, й московити стали говорити, що він, певне, поляк, а не московит, бо телятина вважається у них нечистою й її не їдять ».

До сих пір до кінця не зрозуміло, чому московська церковна традиція забороняла їсти телятину.

Тільки в кінці XVIII століття телятина стала стравою бенкетних столів знаті, а пізніше з’явилася і на столах скромніших.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *