Унікальна статуетка з метеориту

Унікальна статуетка з метеориту

Статуя буддистського божества під назвою «Залізна людина» викликала ажіотаж серед експертів-мистецтвознавців. Її аналіз, проведений в Планетологічному інституті Відня і Університеті Штутгарта, показав: скульптура виготовлена з цілісного шматка метеорита. Причому, дуже рідкісного – залізного.

За однією з версій, небесний посланець, який отримав пізніше назву Чинга, долетів до Землі 15 тисяч років тому. І розбився на три частини в прикордонних районах Монголії і Сибіру. У 1912 році два великих осколка знайшли золотошукачі. І виходить, що з третього виточили божка розмірами 23х13х10 см і вагою більше 10 кг. Але хто автор – невідомо. Дослідники поки точно впевнені, що вік знахідки – тисяча років і батьківщина її – не Китай, не Індія і не Тибет.

Реклама

Але саме там – в Тибеті – «Залізну людину» знайшли нацисти в 1938-му році. Секретну експедицію організації «Аненербе» («Німецьке товариство з вивчення давньої германської історії та спадщини предків») в Лхасу тоді організував рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер. Есесоовців, мабуть, вразила на животі бога свастика – символ езотеричного буддизму. А, може, – предмет, який божество стискало в лівій руці. Він схожий або на лимон або на грошовий мішечок, з чого німецькі вчені могли зробити висновок, що перед ними – зображення стародавній будда Вайшравана – бог здоров’я або війни. І за сумісництвом – хранитель півночі.

Бога вивезли до Німеччини. І там він пропадає в приватних колекціях до 2007 року – тоді його виставили на аукціоні. А через два роки власник ідола погодився віддати для дослідження фрагмент скульптури – пластинку, вирізану зсередини. І тільки сьогодні експерти представили результати її хімічного аналізу в останньому номері журналу Meteoritics and Planetary Science.

Реклама

– Фрагмент за складом є атаксит, тобто залізний метеорит рідкісного типу з високим вмістом нікелю, – пояснив доктор Елмар Бухнер (Elmar Buchner) з Університету Штутгарта. – Досі археологи знаходили вироби з метеоритної речовини – ножі, залізні кільця. Передбачається також, що навіть мусульманська святиня – Кааб в Мецці – теж метеорит. Але статуя бога – поки єдина знахідка. А тому безцінна.

Шкода тільки, що божка ніхто не побачить. Господар скарбу – анонімний колекціонер з Австрії – ховає її від цікавих очей.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *