Царство ящерів

Царство ящерів

Скам’янілі останки доісторичних чудовиськ, нерідко виявляються палеонтологами в різних частинах світу, настільки різноманітні, що вражають навіть бувалих учених. В останні роки унікальні знахідки значно поповнили вже зібраний дослідниками «звіринець» з далекого минулого Землі.

Королі царства ящерів
Розміри древніх монстрів давно вражають нашу уяву, протее ученим попадаються все більші екземпляри динозаврів та іншої доісторичної живності. Більше десяти років тому палеонтологи відкопали скам’янілі кістки, які належать, найбільшому з відомих створінь, що коли-небудь розгулювати по планеті. Динозавр, названий паралітітаном стромері, важив близько 75 тонн і досягав у довжину 30,5 метра. 94 млн. років тому рослиноїдний гігант мешкав в мангрових болотах, що колись покривали територію Єгипту.
Паралітітана відшукали в оазисі Бахарія. Як вважають вчені, на місці оазису був свого часу тропічний ліс, про це говорять знайдені скам’янілі кістки черепах, крокодилів, різноманітних динозаврів.

Найбільшим хижим динозавром донедавна вважався тираннозавр. Однак вчені не дозволили цьому монстрику довго спочивати на лаврах. У 1995 році на південному сході Марокко Пол Серено виявив фрагменти черепа великого динозавра. За словами вченого, ящір вистежував свої жертви на теренах Африки приблизно 90 мільйонів років тому. Довжина динозавра досягала 14 метрів, важив він близько 8 тонн, а довжина його черепа дорівнювала 4,66 метра. Чудовисько назвали кархародонтозаурус сахарікус.

Кам’яне серце динозавра
Прекрасно збережені скам’янілі останки тескелозавра, травоїдного динозавра, виявлені в 1993 році в Південній Дакоті (США), не тільки стали сенсацією, а й викликали запеклі суперечки вчених. Справа у тому, що в грудній клітці динозавра, прозваного Уїлл, палеонтологи знайшли дивний камінь розміром з грейпфрут, і тому древньому монстру віком 66 млн років вирішили провести комп’ютерну томографію.
Отримані результати повалили фахівців у шок: перед ними було справжнісіньке серце динозавра! Уїлл загинув у болоті, тому його нутрощі уникли розкладання, а потім скам’яніли. Бліді контури двох шлуночків і аорти вказували на те, що серце Уїлл цілком могло бути чотирикамерним, як і у нас з вами. А це говорить про можливу теплокровність тварини! Така гіпотеза мало не перевернула всю палеонтологію з ніг на голову. Здавалося б, яка різниця – холоднокровними були динозаври або зовсім навпаки? А різниця є, і чимала.
Коли вчені вперше відкопали скам’янілі кістки динозаврів, то по чисто зовнішній подібністі вирішили, що мають справу з гігантськими вимерлими рептиліями, тобто холоднокровними.
У свій час вважалося, що холоднокровні динозаври вимерли, не витримавши конкуренції з теплокровними ссавцями. Однак якщо динозаври були теплокровними, то покласти край їх царюванню тривалістю 150 мільйонів років могла тільки глобальна катастрофа на зразок падіння на Землю великого астероїда.

Суперчерепаха на вечерю суперкрокодилу
Про існування великих доісторичних черепах, так званих архелонів, вчені знали давно. Довжина подібних істот сягала майже 3,5 метрів. Архелони мешкали у морях крейдяного періоду і представляли ласу здобич для хижаків. Можливо, одним з таких хижаків був величезний крокодил, скам’янілі останки якого кілька років тому виявили в Сахарі.
Хоча суперкрок – так прозвали свою знахідку вчені – мешкав в древніх повноводних річках, а архелони – в морях, не виключено, що шляхи цих гігантів могли перетинатися в гирлах річок на морських узбережжях. Довжина крокодила, який жив 110 мільйонів років тому, просто разюча -12 метрів! А важив він як невеликий кит (близько 8 тонн). Його щелепи досягали 1,8 метра, а більш ніж 100 зубів монстра були такими великими, що він, швидше за все, не обмежував своє меню однією рибою, при нагоді поглинаючи черепах і невеликих динозаврів.
З 23 видів сучасних крокодилів на гігантського викопного монстра найбільше схожий Гавіал: така ж вузька, довга морда, аналогічне розташування очей, деяка схожість у будові черепа. Гавіал мешкає на півострові Індостан і в Бірмі. Його максимальна величина – 6,6 метра, він у 3 рази менше суперкрока.
Цікаво, що майже одночасно з кровожерливим гігантом на Мадагаскарі був виявлений його побратим-вегетаріанець … У цього виду, названого сімосукхус, зуби за своєю будовою нагадували щелепи травоїдних динозаврів. Крокодил-вегетаріанець жив близько 70 мільйонів років тому і був довжиною не більше метра. Нащадків сімосукхуса серед сучасних крокодилів немає, що явно свідчить не на користь вегетаріанства …

Акула- «автобус»
Близько півтора мільйона років тому в морях і океанах нашої планети ще полювали мегалодони – найбільші з найдавніших акул. Багато з них довжиною могли посперечатися з міським автобусом! На жаль, хрящовий скелет цих монстрів порівняно швидко розкладався, і виявити останки мегалодону вкрай важко. Основний трофей вчених – прекрасно збережені зуби суперакули, але бувають і унікальні знахідки.
Так, в районі Чесапикської затоки в Калверт-Кліфф палеонтологам попалися скам’янілі останки стародавньої акули, довжина зубів якої становила 13 сантиметрів! У розкритій пащі такого хижака могла би встати в повний зріст доросла людина. А в роті акули, знайденої в Каліфорнії, вільно вмістилися б … чотири людини. Туди здатний був би в’їхати і легковий автомобіль! Довжина цього мегалодону досягала 30 метрів.

Щур розміром з корову
Останки такого фантастичного гризуна були виявлені у 2000 році в 400 кілометрах на захід від Каракаса (Венесуела). Довжина щура (без урахування хвоста) сягала 2,5 метрів, а важив він близько 700 кілограмів. «Уявіть-но собі фантастичну морську свинку, але тільки величезну, з довжелезним хвостом, щоб балансувати на задніх ногах, і безперервно зростаючими зубами», – так наочно описав тварину Марцелія Санчес-Віллагра, один з учених, які досліджували унікальну знахідку. Хоча у «свинки» з’явилася офіційна назва – Phoberomys pattersoni, між собою вчені прозвали супергризуна Гойя.
Травоїдний Гойя жив шість-вісім мільйонів років тому. Останки іншого такого щура-вегетаріанця приблизно в цей же час відкопали в Уругваї. Цей екземпляр – ще крупніший: пацюк досягав в довжину чотирьох метрів, а його вага могла коливатися від півтора до трьох з половиною тонн. Передні різці гризуна – 30 сантиметрів у довжину, вчені вважають, що він міг використовувати зуби для захисту від хижаків або валити з їх допомогою дерева, щоб поласувати плодами.

Кілька років тому колекцію гігантів з далекого минулого поповнили останки величезного морського скорпіона. У кар’єрі поруч з німецьким містечком Прюм була виявлена скам’яніла клешня цієї тварини довжиною 2,46 метри. А в Сирії у 2005 році знайшли кістки гігантського чотириметрового верблюда. Такі верблюди водилися на Землі 100 тисяч років тому.

Кити мешкали … на суші
Давно відомо, що кити – одна з найбільших загадок еволюції. Пройшовши всі етапи адаптації до існування на суші, предки цих гігантів визнали, що життя у морі для них краще, і повернулися у водну стихію. Філіп Джинджер з університету Мічігану кілька років тому знайшов ряд скам’янілостей, які дали йому можливість встановити, як поступово трансформувалися в морських жителів м’ясоїдні чотириногі сухопутні тварини. У Пакистані відшукалися ще два види примітивних китів, які мали добре розвинені кінцівки.
Крім китів, повернулися назад у водну стихію і предки морської корови, які теж були сухопутними. Наприкінці XX століття майже повний скелет морської корови з ногами був виявлений на Ямайці. Скелету приблизно 50 млн. років, його довжина – 2,1 метра. Ця знахідка палеонтологів заповнила важливий пробіл в ряду скам’янілостей, що допомагають вченим відновити картину поступового еволюційного переходу сухопутних тварин в морські.
Зараз морськими коровами зазвичай називають ламантинів і дюгонів із загону сирен. Передні кінцівки у цих тварин перетворилися на ласти, а задніх немає, замість них тільки горизонтальний хвостовий плавець. Харчуються вони водоростями і назад на сушу, начебто, не збираються …

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *