19 Березня, 2020

Тростянець (дендропарк)

Тростянець – село у Ічнянському районі Чернігівської області. Перша згадка про хутір датується 1549 роком. В Літопису Тростянець згадується як власність Пустинно-Миколаївського монастиря. У 1629 році Тростянець був розграбований поляками, але з часом знову відродився. Тоді його власником був козак І. Хорунжий. Пізніше Тростянець був проданий родині Скоропадських – нащадкам українського гетьмана. Один з них, І.Скоропадський, в 1830 році одружився на Е. Тарновській і отримав хутір разом з прилеглими землями в подарунок. Саме із ім’ям Скоропадського й пов’язують історію створення прекрасного дендрологічного парку «Тростянець»,

Біографія Тростянецького парку починається в 1834 році. На хуторі Тростянець були зведені невеличкий палац й обширна садиба. У балках збудовані дамби й греблі, створено рукотворні ставки з площею понад 10 га – Лебединий, Великий, Безіменний та Куциха, а також почалися перші посадки тополі Каролінського, липи, клена, дуба, берези, ялини. У перебігу перших 30 років територія парку була значно розширена за рахунок покупки земель у сусідів.

Наступний етап розвитку дендрологічного парку «Тростянець» починається в кінці 50-х рр. В 1857році І.М.Скоропадський всерйоз захопився парком Джеймса Ротшильда у місті Ферьер (Франція). Це дало потужний поштовх для того, щоб розпочати роботи по формуванню штучного рельєфу в Тростянці. Були насипані «гори» (декотрі із них – Дідова,Сторожова, Ротонда, Волохата мають висоту понад 30 м); було створено рельєф гір із загостреними вершинами, які нагадують профілем Альпи. Поміж «горами» пролягають ущелини, через які перекинуто містки. Їх схили скріплювалися і декорувалися вічнозеленою рослинкою – козацьким ялівцем – який у народі носить назву «зелене полум’я».

У парку встановлено чотири скульптури – половецькі баби (на Дідовій горі одна і три по берегу «Великого ставу») і колона Суму «Розбита надія». Такі колони ставились у багатьох парках. Відомостей, коли та з якого ж приводу вона з’явилася у парку не знайдено, проте можна припустити, що Іван Михайлович так увічнював свою скорботу за померлими сестрами й братом. Є в Тростянецькому парку і лава бажань. Місцеві жителі стверджують, що якщо посидіти на цій лаві й загадати бажання – воно обов’язково збудеться. А ще головною прикрасою паркових озер є лебеді.

На пагорбі поблизу галявини із листяних й хвойних дерев, поставлений мармуровий пам’ятник, замовлений Іваном Михайловичем за кілька років до смерті. Пам’ятник у вигляді ангела, що правою рукою показує у небо.
Створення високохудожніх ландшафтів і пейзажів було завершено в 1886 році, за рік до смерті І. М. Скоропадського.

Сьогодні дендропарк «Тростянець» має площу 204 га. Тут росте більше 400 видів та форм дерев й чагарників. що дозволяє по праву вважати парк одним з найбагатших парків Європи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *