Таємниці мозку та трагічні випадки

Таємниці мозку та трагічні випадки

Перший трагічний випадок

Одна така таємниця мала місце в Англії в кінці XIX століття. На одному із заводів трапився трагічний випадок. У обертаючийся механізм випадково впав великий болт. Він не заклинив редуктор, а був відкинутий їм з величезною силою. Важкий шматок металу зі свистом пролетів в повітрі і потрапив своїм вузьким кінцем в лоб молодого інженера, який стояв зовсім недалеко від працюючого обладнання. Болт пробив лобову кістку черепа і увійшов в мозок вище правого ока, якраз на рівні кромки волосся.

Просочена машинним маслом сталь занурилася в ніжну сіру речовину на глибину в десять сантиметрів. Справа погіршувалася тим, що осколки кістки також проникли всередину і нещадно порізали переплетені тисячами судин тканини мозку. До впавшого чоловіка кинулися оточуючі. Той важко дихав, обертав очима, не говорив ні слова, але найголовніше – він був живий.

Потерпілого доставили в хірургічне відділення найближчої лікарні, де йому негайно зробили складну операцію. Лікарі витягли болт, уламки кісток, разом з ними видалили і пристойну частину мозкової речовини. Зяючу діру заклали кістковим фрагментом, узятим з черепа убитого собаки. Надія на те, що людина виживе, була незначна. Прооперованого помістили в палату і стали чекати закономірного сумного результату.

Спочатку йшли години, потім потягнулися дні. Потерпілий аж ніяк не збирався залишати тлінний світ. Він почував себе дуже добре. Вже наступного дня після операції чоловік з апетитом поїв. Його мова, думки, судження, координація рухів нітрохи не порушилися. Перенісшу важку травму людину навіть не мучили головні болі. Незабаром він був виписаний з лікарні, але на протязі року знаходився під наглядом лікарів. Через два роки його ретельно обстежили, але ніяких відхилень у фізичному здоров’ї і психіці не знайшли.

Чоловік продемонстрував вражаючі можливості людського мозку. Він виростив дітей, пережив світову війну і помер у глибокій старості, не зазнавши жодного разу ніякого дискомфорту після перенесеної страшної травми. Єдиним нагадуванням про неї служив великий шрам на лобі.

Другий трагічний випадок

Ще більш вражаючий випадок, що зайвий раз вказує на таємниці людського мозку, стався в 1887 році в штаті Массачусетс (США). Тут нещастя трапилося з майстром залізничних колій, який брав участь у прокладанні нової гілки. Людина відповідала за вибухові роботи. Йому необхідно було зруйнувати велику ділянку кам’янистих порід, що знаходилася як раз на шляху споруджуваної залізничної магістралі.

У скелястій кручі підручні висвердлили довгий вузький отвір (шпур). Майстер став закладати в нього порох. Щоб вибухової речовини увійшло якомога більше, чоловік утрамбовував порох довгим залізним ломом. З одного боку той мав плоский кінець, з іншого загострений. Саме плоским кінцем майстер і пресував сірий порошок, зменшував його обсяг і підсипав нову порцію.

У якийсь момент, лом чиркнув по каменю. Вилетіла іскра потрапила в порох. Той миттєво спалахнув, і стався сильний вибух. Лом, з величезною силою, був викинутий з вузького отвору. Його гострий кінець встромився під нижню щелепу майстра. Метал пройшов крізь голову і вийшов в потиличній частині черепа. Удар мав таку силу, що ліве очне яблуко вилізло з очниці.

На подив свідків трагічного випадку, потерпілий навіть не знепритомнів. Він самостійно сів на візок, яким і доставили його до найближчого відділення лікарні. До лікаря він також зайшов на своїх ногах, відмовившись від допомоги.

Операція була дуже важкою. Ескулапи витягли лом, видалили частину мозку і великий шматок потиличних кісток черепа. Вражаючим було те, що всі ці маніпуляції ніяк не вплинули на стан здоров’я нещасного. Він ні на хвилину не втрачав свідомість, не марив і, судячи з усього, взагалі не збирався покидати цей світ в самому розквіті сил.

Вже через кілька днів стан здоров’я потерпілого помітно покращився. Здавалося, він зовсім забув про страшну рану. Єдине, що засмучувало людину, так це втрата лівого ока. Всі інші органи його тіла працювали просто на відмінно. Невдалий майстер повністю видужав і прожив ще багато років, зайвий раз продемонструвавши оточуючим, можна сказати, фантастичні можливості людського мозку. Історія зберегла ім’я цієї людини. Звали його Файніз Гейдж.

Третій трагічний випадок

У середині 50-х років ХХ століття сенсацією стало вражаюче одужання пацієнта однієї з німецьких клінік. У результаті пухлини мозку, людині видалили всю праву півкулю. Скальпель хірурга безжально вклинився в сіру речовину, вирізав половину його маси.

Хворий володів хорошою фізичною формою, мав високий рівень інтелектуального розвитку. Його розумові здібності, та й загальний стан організму, по ідеї, повинні були необоротно порушитися. Але людина не виправдала цілком природних очікувань лікарів. Після операції, він деякий час відчував слабкість і нездужання, але дуже швидко пішов на поправку. Вже через кілька місяців прооперований геть забув про те, що колись знаходився на межі смерті через пухлину в мозку. Його здоров’я нормалізувалося, а інтелект ніяк не постраждав. Цей вражаючий випадок, знову ж, зайвий раз доводить, що в сірій речовині існують якісь приховані механізми саморегуляції, які сміливо можна віднести до непізнаних таємниць людського мозку

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *