Таємничі технології Стародавнього Єгипту

Таємничі технології Стародавнього Єгипту

Відсутність необхідного високоточного обладнання, за допомогою якого могли бути створені численні давньоєгипетські артефакти, а також відсутність слідів промислової інфраструктури для його виробництва в самому Єгипті і за його межами свідчать про те, що високі технології були привнесені ззовні. І тут не зайве б згадати поширений у різних народів міфологічний сюжет про «синів неба», які по завершені на Землі якоїсь гуманітарної місії повертаються на «свою зірку».

На рубежі III тисячоліття до н. е. у Єгипті практично на порожньому місці стався незрозумілий технологічний ривок. Немов за помахом чарівної палички в гранично стислі терміни єгиптяни зводять піраміди і демонструють небачену майстерність в обробці твердих матеріалів – граніту, діориту, обсидіану, кварцу … Всі ці чудеса відбуваються до появи заліза, верстатів та іншого технічного інструментарію. Згодом унікальні навички древніх єгиптян настільки ж стрімко і нез’ясовно зникають …

Візьмемо, наприклад, історію з єгипетськими саркофагами. Вони діляться на дві групи, які разюче відрізняються за якістю виконання. З одного боку, недбало виготовлені короби, в яких переважають нерівні поверхні. З іншого – відшліфовані з неймовірною майстерністю багатотонні гранітні і кварцитові вмістища незрозумілого призначення. Найчастіше якість обробки цих саркофагів знаходиться на межі сучасних машинних технологій.

Не меншу загадку представляють давньоєгипетські статуї, створені з надміцних матеріалів. У Єгипетському музеї кожен охочий може побачити статую, висічену з цільного шматка чорного діориту. Поверхня статуї відполірована до дзеркального блиску. Вчені припускають, що вона відноситься до періоду Четвертої династії (2639-2506 рр. до н. е.) й зображує фараона Хафра, якому приписується будівництво однієї із трьох найбільших пірамід Гізи.

Але ось невдача – в ті часи єгипетські майстри використовували лише кам’яні та мідні інструменти. М’який вапняк такими знаряддями обробляти ще можна, але діорит, який являє собою одну з найбільш твердих порід, ну ніяк не можна.

І це ще квіточки. А ось колоси Мемнона, розташовані на західному березі Нілу, навпроти Луксора, – це вже ягідки. Мало того що вони зроблені з надміцного кварциту, їх висота сягає 18 метрів, а вага кожної статуї становить 750 тонн. До того ж спочивають вони на кварцитовому п’єдесталі в 500 тонн! Зрозуміло, що ніякі пристосування для транспортування не витримали б подібного навантаження. Хоча статуї неабияк пошкоджені, відмінне виконання уцілілих плоских поверхонь наводить на думку про використання розвинених машинних технологій.

Але навіть велич колосів меркне в порівнянні з уламками гігантської статуї, яка покоїться у дворі Рамессеума – поминального храму Рамсеса II. Зроблена з цілісного шматка рожевого граніту скульптура досягала висоти 19 метрів і важила близько 1000 тонн! Вага п’єдесталу, на якому колись стояла статуя, становила близько 750 тонн. Жахливі розміри статуї і найвища якість виконання абсолютно не вписуються у відомі нам технологічні можливості Єгипту періоду Нового царства (1550-1070 рр. до н. е.), Яким датує скульптуру сучасна наука.

А от сам Рамессеум цілком відповідає технічному рівню того часу: статуї і храмові споруди створені в основному з м’якого вапняку і не блищать будівельними вишукуваннями.

Ту ж саму картину ми спостерігаємо і з велетнями Мемнона, вік яких визначається за залишками розташованого за ними поминального храму. Як й у випадку з Рамессеумом, якість цієї споруди, м’яко кажучи, не вражає високими технологіями – невипалена цегла і грубо підігнаний вапняк, от і вся кладка.

Таке безглузде сусідство можна пояснити тільки тим, що фараони попросту прилаштовували свої храмові комплекси до пам’ятників, які залишилися від іншої, набагато більш давньої і високорозвиненої цивілізації.

З староєгипетськими статуями пов’язана ще одна загадка. Мова йде про очі, зроблених зі шматочків гірського кришталю, які вставлялися, як правило, в вапнякові або дерев’яні статуї. Якість лінз настільки висока, що думки про токарні і шліфувальні верстати приходять самі собою.

Очі статуї фараона Хору, подібні очам живої людини, виглядають то блакитними, то сірими залежно від кута освітлення і навіть імітують капілярну структуру сітківки! Дослідження професора Джея Еноха з університету Берклі показало дивовижну близькість цих скляних муляжів до форми і оптичних властивостей реального ока.

Американський дослідник вважає, що найбільшої майстерності в обробці лінз Єгипет досяг приблизно до 2500 року до н. е. Після цього настільки чудова технологія чомусь перестає експлуатуватися і згодом забувається зовсім. Єдине розумне пояснення – кварцові заготовки для моделей очей єгиптяни звідкись запозичували, а коли запаси вичерпалися, перервалася і «технологія».

Як виглядали боги?

Давньогрецький історик Діодор Сицилійський писав ‘зі слів єгипетських жерців, що смертні управляли Єгиптом менше 5 тисячоліть. Царству людей передувала влада богів і героїв, які правили неймовірні 18 тисяч років. Давньоєгипетський жрець та історик Манефон також починає свій список правителів Єгипту з династії богів і напівбогів.

Якщо зіставити твердження античних авторів і факти, які ми маємо зараз, виходить, що ніякого технологічного ривка не було. Просто починаючи з III тисячоліття до н. е. у Єгипті стали спливати артефакти, що залишилися від перших божественних династій. Не виключено, що фараони цілеспрямовано шукали, намагалися освоїти і попутно привласнити збережені фрагменти цієї спадщини.

Про зовнішній вигляд справжніх творців стародавніх шедеврів можуть повідати скульптурні зображення дочок фараона-реформатора Ехнатона. Перше, що кидається в очі, – неприродно витягнута форма черепа, характерна, до слова, і для інших творів амарнського періоду. Цей феномен породив гіпотезу про природжене захворювання сім’ї фараона. Однак ні про які психічні відхилення в сім’ї правителя, які неминуче повинні викликати подібне захворювання, ніде не згадується.

Якщо фараони дійсно були віддаленими нащадками богів, не виключено, що час від часу у них могли проявлятися «божественні» гени. Чи не з цією анатомічною особливістю богів пов’язаний поширений у різних народів звичай деформації голови?

Ще одна важлива і загадкова деталь давньоєгипетського скульптурного канону – абсолютна симетрія пропорцій обличчя. Як відомо, в природі не існує симетричних об’єктів. Це правило відноситься і до людського тіла. Більше того, експерименти показали, що фотографії, складені з строго симетричних половин однієї й тієї ж особи, викликають у людини інстинктивне відторгнення.

Прозирає в них щось неприродне і чуже людській природі. Але, можливо, у тому світі, звідки прийшли боги, панували інші природні умови, завдяки яким «аномалія» стала нормою? Як би там не було, нам слід уважно прислухатися до слів Плутарха: «У більше блюзнірство впадає не той, хто заперечує існування богів, а той, хто визнає їх такими, якими вважають їх забобонні».

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *