Святогірський історико-архітектурний заповідник

Святогірський історико-архітектурний заповідник
За красу і надзвичайно м’який клімат околиці Святогірська називають Донецькою Швейцарією. Унікальне місце – Святогірський історико-архітектурний заповідник розміщується на території Національного природного парку “Святі гори” і включає в себе близько 300 пам’яток історії та архітектури.
Перша історична згадка про Святі гори відноситься до XVI століття. Але коли і звідки прийшли ченці на ці землі невідомо. За однією з версій, обитель заснували ченці Києво-Печерської лаври, зруйнованої ордами хана Батия в 1240 році. За іншими переказами, першими тут оселилися ченці зі святої Афонської гори. Є й красива легенда про те, що перший монастир лаври сам буквально виріс з-під землі.
У минулі часи обитель пережила і руйнівні набіги кримських татар, і тривалу війну з поляками. Як стверджують дослідники, місцеві ченці непогано знали військову справу, вміло стріляли з гармат, захищаючи святі стіни. При цьому обитель двічі скасовували. Перший раз за часів царювання Катерини II, яка влаштувала тут дачу для свого фаворита графа Потьомкіна. Другий раз – в 1922 році, коли радянська влада вирішила організувати в Святогір’ї санаторій для робітників. Багато унікальних будівель було зруйновано. Богослужіння відновилося лише в 1992 році, а в 2004-му обитель отримала статус лаври.
Візитною карткою Святогір’я став храм святителя Миколая Мирлікійського, зведений у XVII столітті на обриві крейдяної гори. Саме тут знаходиться одна з місцевих святинь – ікона Миколи Чудотворця. За переказами, ікона з’явилася на одному з крейдяних стовпів, коли обитель тільки починали зводити. Кажуть, якщо погризти крейду з цього стовпа, то можна позбутися від зубного болю. Після довгих років такого “лікування” будівельникам довелося обкласти стовп цеглою, щоб не обвалилося перекриття. У храм веде вхід через печери. А вниз можна спуститися по Кирило-Мефодіївських сходах. Вони ведуть до самого монументального спорудження лаври – Успенського собору.
Його спрямовані до неба купола покриті справжнім золотом 999-ї проби. Храм був зведений в 1859-1868 роках. Зараз тут знаходиться головна святиня обителі – ікона Святогірської Божої Матері. За переказами, її написав паломник з Афона і подарував монастирю. Багато стражденних після молитви перед образом отримали зцілення. У місцевій крамниці можна придбати масло з лампади, що горить перед Святогірською святинею, – воно теж вважається чудотворним.
Навпроти Успенського собору – вхід до монастирських печер, протяжність яких понад 800 метрів. Орієнтовно, найдавніші з них відносяться до кінця XI- початку XII століття. Існує думка, що крейдяну скелю, на якій розташована Миколаївська церква, з’єднує з Сіверським Дінцем таємний печерний хід. Але достовірних джерел, що підтверджують це, не знайдено. Хід до Дінця дійсно міг існувати. А оскільки він мав виключно оборонне значення, то про його наявність знали лише обрані.
У монастирський комплекс входить також каплиця Андрія Первозванного, яка знаходиться поруч з церквою Миколи Чудотворця.
Найбільш “гучна” церква Святогір’яПокровська. Кажуть, її дзвони чути на відстані 10 кілометрів. А сама незвичайна споруда лаври – Всіхсвятський скит. Зараз тут живуть монахи, тому вхід дозволено лише в дні храмових свят.
Відвідавши святі місця, можна помилуватися красотами місцевої природи. На території національного парку “Святі гори” – більше 120 видів рідкісних рослин. Багато з них занесені до Червоної книги України.
У жаркий день можна відпочити на тінистих берегах озер Лазневе і Бездонне. Це залишки озерного краю, який був тут в першій половині XX століття. У стародавні часи озеро Бездонне вважалося святим, його часто відвідували паломники лаври.
На одній з вершин крейдяних гір, неначе змагаючись у величі і висоті з храмом Миколи Чудотворця, підноситься залізобетонний пам’ятник революціонеру Артему. На зведення 1000-тонного і 27-метрового монумента знадобилося два роки, оскільки багато роботи виконувалися вручну. Величезні частини скульптури відливалися на терасі монастиря, а потім піднімалися на вантажівці на гору і встановлювалися за допомогою автокрана. Вчені стверджують, що багато мільйонів років тому на місці, де зведений монумент, хлюпалося тепле внутрішньоконтинентальне море. З його осадів і утворилися крейдяні гори.
По дорозі до монумента Артема ви побачите засохлий дуб з барельєфом солдата. Це пам’ятник герою Радянського Союзу гвардії лейтенанту Володимиру Камишеву. У роки війни він пробирався в тил ворога і коригував вогонь радянської артилерії. Але одного разу Камишева розсекретили, дуб на якому він переховувався, оточили німці. Тоді герой спрямував вогонь артилерії на себе і загинув разом з ворогами.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *