11 Червня, 2020

Свинушка (піддубник)

Свинушка (піддубник, піддубень)

(Paxillus involutus)

Скажімо прямо: «свиняче вухо» – гриб незавидний, четвертої категорії. Його вважають «умовно їстівним», бо він без спеціальної обробки отруйний. Але перетворити його в хороший смачний продукт не так уже й складно: перед приготуванням свинушок в їжу їх треба обов’язково відварити і воду злити. А якщо свинушки зварити в круто посоленій воді, то вони одночасно і просоляться, і знешкодяться. Використовують їх у вареному, смаженому і солоному вигляді, а іноді і маринують.

Капелюшок у свинушки 3-12 см в діаметрі, бруднувато-бурий, з темними плямами, посередині трохи вдавлений, у дорослих грибів воронкоподібний, бархатистий, з загнутим лопатевим краєм (звідси – «свиняче вухо»). М’якоть у свинушки жовтувата, м’ясиста, що буріє на зламі.

Зростає свинушка як на грунті у листяних, хвойних й змішаних лісах, утворюючи мікоризу з різними породами дерев. Зростаючі на деревному субстраті свинушки більш дрібні і менш м’ясисті, ніж зростаючі безпосередньо на грунті.

Свинушки люблять освітлені, просторі місця: розріджені гаї, узлісся, пронизані сонцем березняки, просіки, узбіччя доріг.

Багато грибників щороку заготовляють ці гриби. Але на сьогодні існують різні погляди з приводу неїстівності, навіть отруйності (і після обробки!) гриба свинушки. В інтернеті можна прочитати саму суперечливу інформацію. Як і наукові погляди, так і традиції багатьох поколінь вживати ті чи інші гриби, можуть не збігатися, можуть бути помилковими. Кожен для себе сам приймає рішення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *