Суворі звичаї племені Окаванго

Суворі звичаї племені Окаванго

Річка Окаванго примітна тим, що не пересихає цілий рік і тече не до океану, а до пустелі Калахарі. У дельті річки мешкають первісні племена, чия культура для нас немислима, а умови життя – неможливі. Люди тут змушені щодня боротися за своє існування, рятуючись від малярійних комарів і диких хижаків, але найжахливіше – це обряди жертвоприношення дітей, які відбуваються шаманами, що волають до милості бога Дощу …

Плем’я Окаванго багато років живе за своїми законами. З давніх-давен вони були відомі, як пастухи-кочівники, але в останні десятиліття багато стало змінюватися. Чоловіки племені в пошуках заробітку часто відправляються працювати на рудники в ПАР. Повсякденними побутовими клопотами зайняті, як правило, жінки. Вони обробляють поля, де вирощується кукурудза, носять воду, збирають дрова, готують кашу і навіть ходять на риболовлю. До речі, їх спритності в рибному промислі позаздрив би будь-який сучасний рибалка: використовуючи списи і особливі пастки, вони виловлюють багато риби, яка, до слова, вважається смачним делікатесом.

Основний обов’язок чоловіків – підтримувати в порядку житло, це особливий круглий будинок, обнесений високим міцним парканом, який повинен служити захистом від численних хижаків. Від постійних зустрічей з представниками місцевої фауни місцеві жителі часто страждають. Турботи у них, звичайно, специфічні: то носороги город перекопають, то крокодил дитину в воду потягне, то малярійний комар вкусить.

З річками пов’язана ще одна біда – поширення комахи белхасіа, це переносник смертельної хвороби: потрапивши під шкіру, він вражає внутрішні органи, буквально роз’їдаючи їх. Панацеї від белхасіа поки не винайшли, найкращими профілактичними ліками вважається віскі.

Самий жахливий обряд в культурі Окаванго – це принесення в жертву дітей. Звертаючись до Бога Дощу, місцеві жителі здавна просили бажану вологу в обмін на життя дитини. Дитя садили під деревом, проводили спеціальний обряд, в кінці якого немовля падало мертвим. Вчені досі ламають голову над тим, що ж з безневинними дітьми робили чаклуни, за однією з версій причиною раптової смерті міг бути потужний гіпноз. Зараз офіційно подібні обряди заборонені, але існує думка, що жителі племені роблять їх до цього часу.

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *