Суворі звичаї племені Окаванго

Суворі звичаї племені Окаванго

Річка Окаванго примітна тим, що не пересихає цілий рік і тече не до океану, а до пустелі Калахарі. У дельті річки мешкають первісні племена, чия культура для нас немислима, а умови життя – неможливі. Люди тут змушені щодня боротися за своє існування, рятуючись від малярійних комарів і диких хижаків, але найжахливіше – це обряди жертвоприношення дітей, які відбуваються шаманами, що волають до милості бога Дощу …

Плем’я Окаванго багато років живе за своїми законами. З давніх-давен вони були відомі, як пастухи-кочівники, але в останні десятиліття багато стало змінюватися. Чоловіки племені в пошуках заробітку часто відправляються працювати на рудники в ПАР. Повсякденними побутовими клопотами зайняті, як правило, жінки. Вони обробляють поля, де вирощується кукурудза, носять воду, збирають дрова, готують кашу і навіть ходять на риболовлю. До речі, їх спритності в рибному промислі позаздрив би будь-який сучасний рибалка: використовуючи списи і особливі пастки, вони виловлюють багато риби, яка, до слова, вважається смачним делікатесом.

Основний обов’язок чоловіків – підтримувати в порядку житло, це особливий круглий будинок, обнесений високим міцним парканом, який повинен служити захистом від численних хижаків. Від постійних зустрічей з представниками місцевої фауни місцеві жителі часто страждають. Турботи у них, звичайно, специфічні: то носороги город перекопають, то крокодил дитину в воду потягне, то малярійний комар вкусить.

З річками пов’язана ще одна біда – поширення комахи белхасіа, це переносник смертельної хвороби: потрапивши під шкіру, він вражає внутрішні органи, буквально роз’їдаючи їх. Панацеї від белхасіа поки не винайшли, найкращими профілактичними ліками вважається віскі.

Самий жахливий обряд в культурі Окаванго – це принесення в жертву дітей. Звертаючись до Бога Дощу, місцеві жителі здавна просили бажану вологу в обмін на життя дитини. Дитя садили під деревом, проводили спеціальний обряд, в кінці якого немовля падало мертвим. Вчені досі ламають голову над тим, що ж з безневинними дітьми робили чаклуни, за однією з версій причиною раптової смерті міг бути потужний гіпноз. Зараз офіційно подібні обряди заборонені, але існує думка, що жителі племені роблять їх до цього часу.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *