10 Травня, 2020

Історія пісень “Мурка” і “Шарабан”

У знаменитих пісень були цілком реальні герої, а по деталях розповіді можна реконструювати історичні події. Автор книги “Пісня про мою Мурку” * розповідає про справжніх героїнь злодійської “Мурки” і білоемігрантського “??Шарабана”

Знаменита “Мурка” є вершиною кримінальної пісенної класики. Першоосновою “Мурки” стала знаменита одеська пісня про Любку-голубку. Чи був прототип у Мурки?

На цей рахунок є цілий ряд здогадок. Почнемо з того, що в Одесі часів Громадянської війни дійсно були фігури, які деяким чином підпадають під опис Мурки як зрадниці інтересів свого “комітету”.

Звернемося спершу до книги Сергія Мельгунова “Червоний терор в Росії. 1918-1923”, де він розповідає про страшних “червоних” катів-садистів, в тому числі про негра Джонсона: “… з Джонсоном могла конкурувати в Одесі лише жінка- кат, молода дівчина Віра Гребеннікова (Дора). Про її тиранства також ходили легенди. протягом двох з половиною місяців її служби в ЧК, нею однією було розстріляно 700 з лишком осіб, тобто майже третина розстріляних в ЧК усіма іншими катами “.

Існувала й інша Дора, вона ж Віра Гребеннікова – сексотка-проститутка, в 1919 році видавала ЧК переховувашихся офіцерів, з якими перед цим займалася любовними втіхами. За деякими даними, таким чином вона прирекла на смерть кілька десятків людей. Ця знаменита особистість послужила прототипом Надії Лазаревої – персонажа повісті Валентина Катаєва . Обидві Дори зрештою злилися в одну і ту ж собу і стали для одеситів символом підступності й мерзоти.

Деякі дослідники звертають увагу на те, що ім’я Мурка (дериват ім’я Марія, Маша) могло виникнути під враженням від імен відомих дів-войовниць, діячок бандитського і повстанського руху на півдні України в Громадянську війну. Григорій Дубовіс в нарисі “Романтична історія Марії Никифорової” відзначає дивну закономірність: “На Київщині діяла Маруся Соколовська – дружина загиблого в бою повстанського отамана Соколовського. На Полтавщині діяв кінний загін якоїсь Чорної Марусі, особу якої поки ще не вдалося точно встановити. Там же брала участь у повстанському русі Марія Хрестова, сестра відомого отамана Л. Хрестова, дівчина, за описами очевидців, володіла незвичайною красою. Нарешті, в Харківській губернії час від часу з’являвся загін Марії Косової, представниці антонівських повстанців, головна оперативна база яких знаходилася в Воронезькій губернії. Всі перераховані Марусі в той чи інший момент співпрацювали з Махном. Одні приймали цих отаманш за М. Никифорову, бо твердо знали, що Маруся є тільки у Махно і ця Маруся є Никифорова … Інші вважали, що отаманша Маруся – це просто народне прізвисько, перекочувале з фольклору в площину реального життя “.

Теоретично імена всіх цих “лихих Марусь” могли вплинути на створення пісенної Мурки. І все ж слід нагадати, що ім’я Мурка з’являється значно пізніше, ніж Любка, – приблизно в кінці 20-х – початку 30-х років. Тому вплив мурок-отаманш на вибір імені пісенної бандитки представляється хоча і можливим, проте не надто очевидним.

Але ось на одну претендентку варто звернути особливу увагу. Поява цієї Мурки відноситься вже до пізніших часів – до 1926 року. Марія Євдокимова була співробітницею ленінградської міліції. Молоду дівчину вдалося успішно впровадити в осине гніздо запеклих кримінальників, центр зборищ Ліговської шпани – трактир “Брістоль”. Дівчина тільки недавно поступила на службу в карний розшук, і тому ніхто з бандитів її не знав. Марія видавала себе за хіпесницю (жінку, яка пропонує жертві сексуальні послуги, а потім вимагає з довірливого клієнта гроші за допомогою спільника, що грає роль “раптово з’явившогося чоловіка”). Євдокимова переконала господаря корчми в тому, що їй потрібно на деякий час “затихарітися”, і той узяв дівчину на дрібну підсобну роботу. Марія мала можливість багато бачити і чути.

У той час жінки-оперативниці, мабуть, були великою рідкістю, тому зазвичай підозрілий власник “Брістоля” не виявив особливої ??пильності. Євдокимова незабаром “прижилася”, на неї перестали звертати увагу. Уже через місяць агентесса зібрала вкрай важливі відомості про кримінальників, а також про їх “квочки” в органах міліції.

У листопаді 1926 року, пізно увечері, карний розшук організував масштабну облаву на “Брістоль”. Досить сказати, що учасники облави прибули до місця на кількох десятках машин. Десятки великих злочинців виявилися в руках міліції, господар трактиру вирушив в “Хрести”.

Ось ця чекістка, могла напевно спонукати невідомих авторів на те, щоб перейменувати одеську Любку-голубку в Мурку. Більше того – в Марусю Климову! Чи не правда, є певна римована перекличка прізвищ: Климова – Євдокимова?

Але є й інша, теж досить цікава версія. На рубежі 20-30-х років, коли балада про одеську Любку вже рознеслася по просторах країни Рад, з’являється московський варіант тексту. Справа в тому, що в 20-40 роки “Муркою” називали працівників Московського карного розшуку (МУР).

Здавалося б, який в Одесі МУР? Виявляється, що тісні відносини пісенної Мурки з чекістами цілком з’ясовні. В. Манцев згадував, що в деяких містах “місцеві ревкоми наштовхувалися на зв’язок навіть відповідальних працівників з некомуністичним середовищем, а отже, на непридатність їх для роботи в ЧК. Особливо яскраво виявилося це явище в Одесі, де поспішний відступ наших військ влітку 1919 застав зненацька багато партійних працівників. Рятуючись від білого терору, деякі з них змушені були користуватися послугами обивателів і кримінального елементу і після повернення радянських військ опинилися в боргу у цих ворогів радянського ладу “.

Таким чином, теоретично є можливою ситуація, при якій невідомий автор “Мурки” міг використовувати ім’я Мурки як визначення жінки – агента Московського карного розшуку, яка діяла в Одесі.

“Шарабан” відноситься до числа найзнаменитіших пісень часів революції та Громадянської війни. Після поразок каппелевців восени 1918 року “Шарабан” знаходить величезну популярність в колчаківських військах, в тому числі у отамана Григорія Семенова.

В історії пісні “Шарабан” не можна не згадати знамениту в козачому війську Григорія Семенова Машу Шарабан – актрису-шансонетку, красуню Марію Глібову, заради якої отаман навіть кинув у 1918 році дружину з сином.

Леонід Юзефович в нарисі ” Королева Байкалу ” і принцеса Цзі” пише: “Для ближнього кола вона була Марією Михайлівною, деякі знали її як Глібову, а іноді в якості прізвища фігурувало прізвисько Шарабан – від естрадного шлягера тих років” Ах, шарабан мій, американка … “. В колишньому житті ця яскрава жінка співала по ресторанах циганські романси, тому була відома ще і як” циганка Маша “.

Субсидуюма Семеновим газета “Русский Восток” повідомляла, що Маша – донька простого селянина, на якій одружився, згораючи від пристрасті, тамбовський губернатор. Але Глібова бігла від нелюбого чоловіка в Сибір.

Є й більш достовірна версія. “Отаманші Маші” присвячений великий нарис Олени Арсеньевої “Зірка Пигаля”, де доля авантюристки простежується дуже докладно.

Якщо вірити автору, одна з версій шансонетного “??Шарабана” відображає реальні риси біографії Глєбової-Семенової: народилася в Тамбовській губернії, з ранньої юності служила покоївкою у поміщиці в місті Козлові. Тут Машенька до смерті закохалася в далекого родича своїх господарів, ліцеїста з Самари Юрія Каратиґіна. Коли Юрій поїхав до рідного міста влітку 1917 року, Маша пішла за ним. Коханець навчив її грати на гітарі, ця гітара була єдиним майном, що залишилося у Маші після втечі з-під Самари, коли влітку 1918 року рухнула оборона білих. Під час втечі їх розлучив випадок: “залітний” загін червоних увірвався на станцію, і колишній ліцеїст отримав кулю в спину, не встигнувши забратися в поїзд. Поранений, він звалився на рейки, а Машу втягнули в вагон попутники. Атака червоних була відбита, поїзд відвіз безтямну Машу в Забайкалля, на станцію Даурія. Як пише Арсеньєва, саме тут Маша і почала кар’єру шансонетки.

Розповідь Арсеньевої, втім, заснований на мемуарах “Сімейна хроніка” письменниці Тетяни Олександрівни Аксакової-Сіверс, мати якої, Олександра Гастоновна Сіверс, особисто зустрічалася з Машею-шарабан як на Далекому Сході, так і за кордоном. Олександра Гастоновна познайомилася з Машею безпосередньо у отамана Семенова в штабі. З вигляду це була “молода гарненька жінка, запнута на російський манер хустинкою”.

Ось що пише Тетяна Аксакова-Сіверс:

“Атаманша Маша була в зеніті своєї слави і мала в той час великий вплив на Семенова. Обвішана перлами і соболями, вона роз’їжджала у власному поїзді, пофарбованому в жовтий колір забайкальського козацтва; китайські газети називали її” божественною квіткою “і” небесним лотосом “, вона була дуже популярна серед простих людей і вважалася заступницею пригноблених.

Після революції Маша якимось чином опинилася в одному з сибірських міст , де виступала на відкритій сцені невеликого ресторанчика. Особливий успіх мала в її виконанні хвацька пісня: “Ах шарабан мій, шарабан”, від чого і виконавиця стала називатися серед її буйною аудиторії Машка-шарабан. Ресторан відвідували головним чином офіцери, бував там і Семенов. Одного разу, почувши, що через повну відсутність коштів (не було грошей на корм коням) загони доводиться розпустити, вона зав’язала в хустку свої золоті каблучки і сережки, підійшла до Семенова і попросила прийняти її пожертву.

З цього часу в історії Семенівського руху наступив перелом: з усіх боків потекли гроші, і рух зміцнів. Напівбурят, Семенов, будучи вельми забобонним, не сумнівався, що всім цим він зобов’язаний легкій руці Маші, зійшовся з нею і, поступово підносячись сам, звів її в сан атаманші.

Після довгих старань інтригуючій партії вдалося, з одного боку, розпалити ревнощі Семенова, а з іншого – умовити Машу поїхати в Циндао лікуватися від якоїсь неіснуючої хвороби шлунка.

Під час її відсутності Семенова на комусь одружили, і Машина отаманська кар’єра закінчилася, про що вона, до речі кажучи, нітрохи не шкодувала “.

Далі звернемося до спогадів архімандрита Спиридона Єфімова. За його словами, Маша-шарабан біжить до Китаю разом з адміральшею Делінгаузен і священиком отцем Серафимом, при цьому допомагає їм вивезти останки великої княгині Єлизавети Федорівни , розстріляної червоними 5 липня 1918 в Алапаївську, щедро оплативши переїзд.

Потім Глібова-Семенова опинилася в Парижі, де в 1923 році вийшла заміж за азербайджанського князя Георгія (Юрія) Нахічеванського – сина відомого царського воєначальника, колишнього генерал-ад’ютанта і командира Гвардійського кавалерійського корпусу генерал-лейтенанта Гуссейн-хана Нахічеванського, безслідно згинувшого в катівнях ЧК .

Наприкінці 20-х років подружжя Нахічеванське переїжджає до Французької Сирії (Ліван), де Юрій створює представництво компанії “Форд” на Близькому Сході. Марія Михайлівна стала іменуватися відтоді Ханума Марія Нахічеваньська. Вона померла 16 січня 1974 року в Каїрі, похована в Старому місті на кладовищі грецького православного монастиря Святого Георгія.

Цікаво також, що на могилі Марії Нахічеванської вибите інше її дівоче прізвище, а також місце народження – “Нахічеванська (уродж. Вотчер / VATCHARE) Марія Михайлівна, Ханума, вдова поручика Кінної гвардії хана Георгія Нахічеванського, 11.5.1897, Темір-хан-Шура , Кавказ – 16.1.1974, Каїр “. Місто Темір-Хан-Шура до 1917 року був центром Дагестанської області, зараз це місто Буйнакськ. За іншими відомостями, дівоче прізвище Марії Нахічеванської – Вачара (среднєїранськие. “Вачара” – торгівля, армянск. “Вачара” – ринок). Однак не виключено, що все це лише красива легенда, для того щоб приховати не надто шляхетне минуле .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *